İş Hayatı

Amerika’da Asgari Ücret Ne Kadar?

0
Abd'de asgari ücret ne kadar
Amerika asgari ücreti,Abd'de asgari ücret ne kadar?

Dünyaca en çok bilinen ülke olan Amerika; insanların yaşam şartları için sağladığı büyüleyici olanaklar sayesinde yaşam için tercih edinilen, kaçınılmaz bir ülkedir aynı zamanda. Birçok alanda başarının sağlandığı bu ülke beyin göçünü en çok alan kesimdir. İnsanlar başarının ve olanakların fazlalığı nedeniyle bu ülkeye akın etmektedirler. Pekala, bu ülkeye dışarıdan gelen kişiler asgari ücrete tabii tutulduğunda ne kadar olduğunu ve bu ücret ile geçimini sağlayıp sağlayamayacağını merak etmez mi? Gelin şimdi bu sorulara yanıt arayalım.

Amerika’da Asgari Ücret

Amerika’da asgari ücret her ülkede olduğu gibi ekonomik anlamda yaşanılan olaylara göre şekillenmekte yani artış ya da azalma göstermektedir. Oldukça uzun bir süre sabit tutulmaya çalışılan asgari ücret miktarı son yıllarda Amerika Birleşik Devleti Temsilciler Meclisi’nin aldığı bazı kararlar ile onaylanırsa artış göstereceğini açıkladı. Bunun ardından açıklama süreci ne zaman onay sürecini başlatacak gibi beklentileri peşinde getirdi. Eğer onaylanırsa saat başı 7,25 dolar olan asgari ücretin artışı 15 dolara çıkma şeklinde olacağı duyuruldu. Henüz saat başı 7,25 dolar olan asgari ücret miktarı olağanlığını sürdürmektedir. Yasa kabul edilirse eğer asgari ücret miktarı bu sefer saat başı 15 dolardan düşünülecek. Mesai saati 9 saat olan ve yanı sıra hafta içi çalışan bir kişi ortalama 2.970 dolar kadar bir asgari ücrete sahip olacaktır.

ABD’de Asgari Ücret İle Geçinilir Mi?

Öyle herkesin asgari ücreti görünce Türk lirası ile kıyasladığında şoka uğradığı miktarlar geçim sıkıntısını düşündüğünde pek de öyle olmadığının rahatlıkla farkına varıyor. Dışarıdan bakıldığında gayet kulağa hoş gelen miktar ücretlendirmenin Amerika halini görünce bir durup düşünmeye sebep oluyor. Öncelikle sağlık açısından Amerika’da ödemelerin Türkiye’ye nazaran daha pahalı olduğunu bilmek gerekir. İnsanlar ev için tadilatlarda oldukça fazla ödemeler gerçekleştirmektedirler. Bu sebepten ekstra para biriktirme gibi bir durum Amerika için asgari ücret ile geçinen bir vatandaşı zorlayacaktır. Geçinebilir mi peki? İhtiyaçlarını karşılayabilir mi? diye soracak olursanız eğer cevap ucu ucuna olacaktır. Giderler bu durumu oldukça zorlaştıracaktır.

Amerika’da Yaşam Masrafları

Amerika’da en pahalı düşünülen şehir New York, en uygun olarak düşünülen şehir ise Arizona’dır. Aralarındaki masraf da oldukça fazladır. New York düşünüldüğünde günü üç öğünden sayacak olursak yani sabah, öğle ve akşam yemekleri aylık olarak 1000 USD iken San Francisco gibi şehirlerde ise ortalama 700 USD gibi bir fiyata sahiptir. Kadın kuaförlerinin oldukça fazla pahalı oluşu gözlerden kaçmaz. Yanı sıra baktığınız kıyafetlerin ya da beğendiğiniz kıyafetlerin fiyatları kasaya gittiğinizde farklı olabilmektedir. Oldukça da pahalı olmaktadırlar. Kira olarak örneğin 1380 USD kadar bir ödeme yapılmaktadır. Daha küçük bir ev düşünüldüğünde 1+1 gibi, ücreti 600 USD kadar olmaktadır.

Eğer bu şekilde bakmış olursak asgari ücret Türkiye’ye göre miktar olarak fazla gelse bile geçim açısından ucu ucuna yaşamınızın yardımcısı olacaktır.

Swift Nedir? Swift Kodu, Swift ile Para Gönderme Ücretleri

Previous article

Güncel Dolar Yorum ve Analizleri, Uzmanların Dolar Tahminleri

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in İş Hayatı