EkonomiGenelİş Hayatı

Maaşa Göre Ne Kadar Kredi Alabilirim? Bana Ne Kadar Kredi Çıkar?

0
maaşa göre ne kadar kredi çıkar
maaşa göre ne kadar kredi çıkar

Günümüz ekonomik koşulların yetersizliğinden dolayı kredi çekilmesi ya da kredi çekmek için yapılan başvurular oldukça artmış durumdadır. Hal böyle olunca en uygun kredi seçenekleri için hesaplamalar yapılmaktadır. İnsanlar maaşa göre kredi ne kadar alınabilir diye merak etmekteler. Çünkü asgari ücretle çalışanın alabileceği kredi ile daha yüksek ücretli işlerde çalışanların çekebilecekleri kredi miktarı farklılık göstermektedir.

Maaşa Göre Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Bu yöntem ise bankaların bulunduğu faiz oranları, dosya masrafları, vade seçenekleri ve yıllık maliyet tutarlarına göre hesaplanırlar. Kredi almak için belirli şartlar bulunmaktadır.

Kredi almak isteyen bireyler küçük ya da büyük miktarda çekim istediğinde ilk olarak güvence sağlaması gerekmektedir. Kişiye göre en uygun kredi çekimi için kişinin kredi çekiminde istediği miktara bağlıdır. Çünkü çekilmek istenen kredi tutarı için bazı şartlar bulunur.

  • İlk olarak bireyin aylık gelirine bakılarak kredi onayı verilmektedir. Bankalar kredi miktarına göre aylık taksitleri hesaplar ve bu hesaplamalar doğrultusunda kredi verilip verilmeyeceği belirlenir.
  • Genel olarak bankaların kredi geri ödeneği için belirlenen taksit miktarı, hanedeki kişilerin toplam gelir miktarın yarısından fazla olmaması gerekmektedir.
  • Düzenli ve kredi miktarının taksilerini karşılayan bir gelire sahip olunması gerekmektedir. Tüm bankaların ilk olarak resmî gelir belgesi ya da maaş bordrosu günü belge istemektedirler.
  • Temiz bir sicile sahip olunması gerekmektedir. Kayıtlı borç veya icra takibi gibi resmî bir gecikmiş ödemenizin olmaması gerekiyor.
  • Kredi notu da kredi çekmek için oldukça önemli bir etkendir. Çünkü kredi notunuz ne kadar yüksek olursa krediyi yüksek miktarda çekmeniz de bir o kadar kolay olacaktır.

Maaşa Göre Kredi Hesaplamaları

Maaşa göre kredi hesaplamaları, kişinin gelir düzeyinin %70 kısmına bakılarak yapılmaktadır. Ülke genelinde askeri ücret ile çalışan çok sayıda insanlar olduğundan dolayı kredi çekim miktarı da bu düzey üzerinde verilmektedir.

Genel itibari ile bankalar verilen kredilerin faiz oranları ve finansman tahsis ücretleri gibi ödenekler farklı olabilir. Bundan dolayı bankaya göre kredi miktarı değişim gösterebilir. Bu sebeple net bir hesaplama yapılmakta ve net bir fiyat görülmektedir. Genel olarak bakılırsa bireyin maaşına göre kredi miktarı belirlenir ve ödenekler bu duruma göre belirlenir. Varsayım olarak bir bireyin askeri ücrete sahip olduğu düşünüldüğü zaman düzenli olarak her ay taksit ödemesi 750 ya da 1000 TL olarak hesaplanmaktadır.

Ayrıca 48 ay, 120 ay ya da daha fazla taksit imkanı sağlandığı zaman ödenekler bankadan dolayı farklılar gösterebilir. İlk olarak bireyin maaşı baz alındığı için askeri ücretli bir bireyin maksimum kredi oranı maaşın yarısına bağlıdır. Net olarak maaşın yarısı hangi miktarda olursa o miktar ile kredi vadesi ile çarpılarak taksit ödeneği hesaplanacaktır.

Örnek vermek gerekirse 2500 TL bir maaşa sahip olan bireyin maaşın yarısı 1200 TL olarak görülmektedir. Çıkan miktar ile belirlenen vaade miktarı çarpılarak taksit ödemesi ortaya çıkmaktadır. Böylelikle bireyler maaşın yarı miktarını göz önüne alınarak kredi çekim vadelerini hesaplayabilirler.

Bu sayfada maaşa göre nasıl ve ne kadar kredi alabileceğinize dair ipuçları paylaştık. Kredi başvurularınızın onaylanması için püf noktalarını da içeren, banka kredisi alabilmek için gerekenler başlıklı makalemize göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Bireysel Emeklilikte Fon Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Previous article

Banka Kredisi Alabilmek İçin Neler Gerekli? Güncel Bilgiler 2021

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi