EkonomiGenelİş Hayatı

Mahfi Eğilmez Kimdir? Hayatı, Çalıştığı İşler ve Daha Fazlası

0
mahfi eğilmez kimdir
mahfi eğilmez kimdir, çalışmaları, hayatı ve daha fazlası

Ekonomiye, piyasalara ilgi duyanlar veya döviz, altın gibi yatırım araçlarına parasını yatıranlar bu ismi illaki duymuşlardır. Türkiye’de ekonomi duayeni denildiğinde akla gelen ilk isimlerden olan Mahfi Eğilmez kimdir? Bugüne kadar hangi işlerde çalışmıştır, şu an ne yapmaktadır? İşte, tüm merak edilenleri ile Mahfi Eğilmez’in  hayatı..

Mahfi Eğilmez Kimdir?

Mahfi Eğilmez 1950 senesinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. 1972 senesinde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümünden mezun oldu. 1990 senesinde Gazi Üniversitesinde Kamu Maliyesi üstünde doktora yapmıştır. Ekonomist, ekonomi ve öykü yazarıdır. Ekonomi üzerine ve öykü üzerine onlarca kitabı bulunmaktadır.

İlk olarak Maliye Müfettiş muavini olarak göreve başlamıştır. Daha sonra göreve kamu hizmetine Maliye Müfettişi, Maliye Başmüfettişi, Gelirler Genel Müdür yardımcısı olarak devam etti. İş hayatını başarılar ile dolduran Mahfi Eğilmez Hazine Genel Sekreterliği Daire Başkanı, Washington Büyük Elçiliği Ekonomi ve Ticaret Müşavirliği de yapmıştır. Aynı zamanda Kamu Finansman Genel Müdürü olarak görev yapmış, Hazine Müsteşar yardımcısı olarak görevlendirildi, Washington Büyük Elçiliği Ekonomi Ticaret Baş Müşaviri olarak da görev yapmıştır.

Temmuz 1997 senesinde Hazine Müsteşarı olarak atandı ve Aralık 1997 senesinde bu görevden istifa etti. Hazine Müsteşarı olarak görevlendirildiği sürede içerisinde Türkiye Elektromekanik Sanayi A.Ş ve Türkiye Elektrik Kurumunda yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. Yüksek Öğretim Kurumu üyeliğinde bulunmuş, Dünya Bankasında guvernör yardımcılığı yapmış ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası guvernör vekilliği yaptı ardından guvernör oldu.

Mahfi Eğilmez Kamu kesiminde oldukça başarılı işler yapmıştır ve tüm çalışma sürecini daha da başarılarla taçlandırmıştır.

Kamudan Ayrıldıktan Sonra Ne İş Yapmıştır?

Mahfi Eğilmez kamu sektöründen ayrıldıktan hemen sonra özel sektörde farklı kuruluşlarda yönetim kurulu danışmanlığı, yönetim kurulu başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. Ekonomi konusunda oldukça bilgili olan Mahfi Eğilmez İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde 10 sene ve Kadir Has Üniversitesi’nde 8 sene öğretim görevlisi olarak dersler vermiştir.

İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Kadir Has Üniversitesi’nde görev yaptığı sürede oldukça başarılı öğrenciler yetiştirmiştir. Ekonomiyi öğrencilerin anlayabileceği kolaylıkta sunarak onların derslerde son derece başarı olmasını sağlamıştır. Mahfi Eğilmez’in yetiştirmiş olduğu her öğrenci alanında oldukça başarılı işlere imza atmıştır.

Yeni yüzyıl gazetesinde, Radikal gazetesinde ve aylık olarak CNBCe Business Dergisinde köşe yazarlığı yaptı, CNBCe kanalında ve NTV kanalında devamlı olarak ekonomi yorumculuğu yaptı. En güvenilir ekonomistlerden bir tanesi olan Mahfi Eğilmez ekonomi takipçilerinin de sevdiği bir kişiliktir. Ekonomiyi tüm radikalliği ile dışa aktaran ve her zaman şeffaf davranan bir ekonomisttir.

Mahfi Eğilmez Şu An Ne İşle İlgileniyor?

Mahfi Eğilmez şu an Altınbaş Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak ders vermektedir. Aynı zamanda sürekli olarak da Blog yazıları yayınlıyor. 2020 senesine kadar toplamda 20 adet kitap yayımladı. 20 kitabın 15 tanesi ekonomi ile ilgilidir. 2 adet kitap Hitit tarihi ile ilgili hikayelerden oluşur, 1 adet anı, 1 adet deneme ve 1 adette sosyo- ekonomik denem türündedir.

Ekonomi alanında birçok makale yayınlayan Mahfi Eğilmez ekonomi severlerin yakın markajındadır. Kitaplarında Hitit Uygarlığının herkese tanıtımını yapmış olduğu için emeklerinden dolayı Çorum Belediyesince ve Hattuşaş Belediyesince fahri hemşerilik ödülü ile ödüllendirildi. Türk Eskiçağ Enstitüsü’ne muhabir üyeliğine seçilmiştir.

Katma Değer Vergisi, Hazine, Light Günlük, Krizleri Nasıl Çıkardık?, Ekonomi Politikası, Anitta’nın Laneti, Hattuşaş’dan Kaçış, Hitit Ekonomisi, Türkiye Ekonomisi, Ekonominin Temelleri, Değişim Sürecinde Türkiye, Ekonomide Analiz, Kamu Maliyesi, Mikroekomoni, Kendime Yazılar, Örneklerle Kolay Ekomoni, Makroekonomi, Küresel Finans Krizi, Tarihsel Süreç İçerisinde Dünya Ekonomisi gibi kitapları bulunmaktadır. Bu kitapların dilini anlamanız için ekonomist olmanıza gerek yoktur. Her kesimin rahatlıkla anlayabilmesi için kolay ve anlaşılır bir dil ile yazılmıştır. İktisat fakültesinde okuyan birçok öğrencinin kaynak olarak aldığı kitaplardır. Ekonominin temellerini daha iyi anlamanız için yararlanabilirsiniz.

Temettü Hisseleri Nedir? Güncel Temettü Veren Hisseler 2021

Previous article

Dolar Yükselir mi, Ne Zaman Yükselir? Doları Artıran Faktörler

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi