GenelPiyasalar

Ziraat Bankası Döviz Hesabı Açma ve Hesap İşletim Ücreti

1
ziraat bankası döviz hesabı açma
Ziraat döviz hesabı açma, Ziraat Bankası döviz hesabı işletim ücreti

Ziraat Bankası’ndan açılabilecek vadeli ya da vadesiz banka hesapları yalnızca Türk Lirası üzerinden açılmamaktadır. Belirli işletim ücretleri karşılığında Ziraat Bankası’ndan kendinize ait bir döviz hesabı açtırmanız da mümkündür. Ayrıca döviz hesapları için herhangi bir işletim bedeli talep etmeyen bankalarda bulunmaktadır. Dilerseniz vadesiz hesap açarak paranızı bu hesaplarda biriktirebilir, dilediğiniz takdirde de vadeli hesapların sunmuş olduğu faizden faydalanarak hem paranızı biriktirebilir hem de paranız üzerinden kazanç sağlayabilirsiniz. Açmış olduğunuz hesapları dilediğiniz zaman ya da vade süresi dolduktan sonra kolaylıkla kapatmanız mümkün. Bu içerikte, Ziraat Bankası döviz hesabı nasıl açılır ve bu hesaplara dair talep edilen hesap işletim ücretleri ne kadardır gibi sorulara cevap vereceğiz.

Ziraat Bankası Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat Bankası döviz hesabı açmak için banka şubelerine gitmeniz yeterli olacaktır. Fakat gitmeden önce hesap türünün vadeli mi yoksa vadesiz mi olacağına karar vermeniz faydalı olacaktır. Şubelere gittikten sonra açtıracağınız hesapları anında kullanmaya başlayabilirsiniz.

Döviz kurlarının son zamanlarda artış göstermesi gibi sebeplerden dolayı birçok insan parasını dövizde tutmayı tercih etmektedir. Fakat belirtmek gerekiyor ki paranızı dövize çevirmek kazanç elde etmenizi sağlayabileceği gibi döviz kurlarının düşmesi durumunda para kaybetmenize de neden olabilmektedir.

Ziraat Vadesiz Döviz Hesabı Nedir?

Ziraat bankası vadesiz döviz hesabı faiz kullanmak istemeyen insanlar ve para yatırma – çekme işlemlerini sık sık yapan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Çünkü vadeler genellikle taahhüt istemektedir ve dönem içerisinde para çekme işlemleri yapmanıza olanak sağlamamaktadır. Ayrıca yatırımcılar tarafından çok sık tercih edilmemekte olan bir hesap türüdür.

Vadesiz döviz hesaplarında, vadeli hesaplarda da olduğu gibi zaman zaman para çekme ile ilgili sorunlar yaşanabilmektedir. Çünkü banka ATM’lerinin tamamında döviz bulunmamaktadır, bu yüzden para çekmek için döviz bulunan bir ATM kullanmanız gerekmektedir. Bunun dışında para çekme işlemlerinizi herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek herhangi bir problem yaşamadan, kolaylıkla gerçekleştirmeniz de mümkündür.

Ziraat Vadeli Döviz Hesabı Nedir?

Ziraat Bankası vadeli döviz hesabı genellikle yabancı para birimleri üzerinden yatırım yapan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Bu tip hesapları açmak için vadesiz hesaplarda olduğu gibi banka şubesine uğramanız yeterli olacaktır. Vadeli hesaplar, hesabınızda bulunan para üzerinden faiz geliri elde etmenizi sağlayan bir hesap türü olarak tanımlanabilir.

Vadeli hesaplarda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise hesabınızdan para çekimi yapamıyor olmanızdır. Belirlenen vade süresince banka hesabınızda bulunan parayı çekmeniz mümkün değildir. Aksi takdirde herhangi bir faiz getirisi elde etmeniz mümkün değildir. Vadeli hesap açtırmadan önce bankalar tarafından verilen faizleri iyi bir şekilde değerlendirmeniz tavsiye edilmektedir.

Ziraat Bankası Hesap İşletim Ücreti

Hesap işletim ücreti yılda 4 defa, her 3 ayda bir olmak üzere tahsil edilmektedir. Kesinti yapılan tutar ise her 3 aylık dönem için 7.5 Amerikan doları olarak karşımıza çıkmaktadır. Döviz hesabı kullanımı için hesap işletim ücreti kesmeyen bankalarda vardır. Bu bankalarla alakalı detaylı bilgilere erişmek için bankacılık sektörü ile ilgili içerikler paylaşan güncel banka blogu https://bankamatic.com  adresini takip edebilirsiniz.

Borsada Para Kazanmanın Püf Noktaları, Borsadan Nasıl Para Kazanırım?

Previous article

TFX Target Nedir? Hesap Açımı ve Kullanımı ile İlgili Detaylar

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel