Genelİş HayatıPiyasalar

Kuyumcuların Çalışma Saatleri, Kuyumcular Kaça Kadar Açık?

0
kuyumcular kaça kadar açık
kuyumcuların çalışma saatleri, kuyumcu kaçta kapanır

Kuyumcuların çalışma saatleri sıklıkla merak edilen bir konudur. Bunun nedeni ise kuyumcuların açılış saatine göre döviz işlemi yapacak olanların ya da kapanış saatine göre işlem gerçekleştirecek olanların bu saatlere uygun şekilde hareket etmek istemesidir. Bunun yanı sıra altın almak için, takı almak için ya da acil olarak altın ve benzeri ürünleri bozdurmak için de kuyumcuların açılış ve kapanış saatlerinin bilinmesi gerekir. Bu yazımızda kuyumcular kaçta açılıyor ve kaça kadar açık kalıyor sorularına cevap vereceğiz.

Kuyumcuların açılış ve kapanış saatlerini merak edenler 2020’de yeni belirlenen açılış ve kapanış saatlerine yazımız sayesinde ulaşabilir. Ayrıca resmi tatillerde ve bayramlarda da kuyumcuların açık olup olmadığı sıklıkla merak edilen konular arasındadır. Bunların tamamına ise yazımız sayesinde ulaşmak oldukça kolaydır.

Kuyumcuların Açılış ve Kapanış Saatleri

Kuyumcular iş günleri içinde saat 09:00’da açılır ve saat 19:00’da kapanır. Hafta sonlarında cumartesi günü açık olan kuyumcular, pazar günleri ise kapalıdır. Bu nedenle de her türlü işlemin cumartesi günü gerçekleştirilmiş olması gerekir. Bunun dışında kuyumcuların bazıları 09:00 öncesinde de açılış yapabilmektedir. Genellikle işlek caddelerde yer alan kuyumcular 07:00 gibi erken saatlerde de dükkan açmaktadır ancak genel olarak kuyumcuların açılış saatleri belirtildiği gibidir. Bu saatler dışındaki saatleri öğrenmek için doğrudan kuyumculara sormakta fayda vardır.

Bu saatler dükkanın yerine, dükkanın kapasitesine ve doluluk oranına göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin alışveriş merkezleri içinde yer alan kuyumcular bazen alışveriş saatlerine göre saat 22:00’de de kapatabilmektedir. Bunun dışında cadde dükkanları da yoğunluğa ve talebe göre 19:00’dan sonra kapatabilmektedir ya da sabah daha erken saatlerde açabilmektedir. Her kuyumcu bu saatleri aslında bir levha ile dükkanın önünde belirtmektedir. Buna göre kuyumcuya gitmekte fayda vardır. Her kuyumcu aynı saatler arasında çalışma yürütmemektedir. Belirtilen saatler içerisinde altın almak, satmak, ziynet ürünlerini incelemek ve istenilirse satın almak mümkündür. Bu saatler içinde ayrıca döviz almak ve satmak da mümkündür.

Kuyumcular Resmi Tatil ve Bayramlarda Açık Mı?

Kuyumcular genel olarak Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı gibi dini bayramların ilk gününde kapalıdır ancak arife günlerinde kuyumcular genel olarak açıktır. Bunun dışında 19 Mayıs, 23 Nisan, 1 Mayıs, 1 Ocak gibi resmi tatillerde kuyumcuları açık bulmak mümkündür. Resmi bayramlarda açık olmasının yanı sıra bazı kuyumcular ayrıca dini bayramlarda da çalışmaktadır. Bu bilgileri doğrudan kuyumculardan öğrenmek mümkündür.

Pazar Günleri Açık Kuyumcu Var mı?

Cumartesi günleri tüm kuyumcular açıktır ama pazar günleri kuyumcular kapalıdır. Yani hafta sonu olan düğün ve benzeri programlar için altın alışverişinizi cumartesi günleri gerçekleştirebilirsiniz. Ancak pazar günleri kuyumcular kapalı olacağından, altın alım-satım işlemi yapılamamaktadır.

Kapalı Çarşı Hafta sonu Açık mı?

Altın ticaretinin en yoğun olduğu yerlerden biri şüphesiz Kapalıçarşı‘dır.  Tahtakale’de cumartesi günleri kuyumcular akşam saat 19:00’a kadar açık olmaktadır. Pazar günleri ise Kapalıçarşı’da yer alan kuyumcular kapalıdır. Kapalıçarşı içerisinde yer alan kuyumcular tıpkı diğer iş günleri gibi sabah saat 08:30’da açılmakta ve 19:00’a kadar açık kalmaktadır.

Halka Arz Nedir, Nasıl ve Ne Amaçla Halka Arz Yapılır?

Previous article

Kredi Kartını Nakite Çevirmek İstiyorum, Kartı Nakite Çevirme Yolları

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel