EkonomiForex HaberleriGenelPiyasalar

Donald Trump Başkan Seçilirse Ekonomiye Etkileri Nasıl Olur?

0
Trump başkan seçilirse piyasalar nasıl fiyatlar
Trump basşkan seçilirse Türk Ekonomisine etkileri nasıl olur

Bilindiği üzere ABD, Başkan Trump’ ın dönem görevi sona ermesi nedeni ile 3 Kasım Salı günü sandık başına gidecek. Başkan Donald Trump’ ın rakibi bu kez Demokrat Parti’nin adayı Joe Biden.

Amerika seçim sonuçları sadece ABD’ yi değil tüm dünyayı etkilemektedir. Zira ABD dünyada süper güç durumundadır. Her yıl dünyanın en büyük ekonomisi olduğunu belirten istatistiki veriler kamuoyuyla paylaşılmaktadır. Hemen her ülkeyle belirli bir kapasitede ticaret hacmi oluşturan ABD’nin, yapılacak seçim sonuçlarının elbette ekonomik yönden dünyaya etkileri olacaktır.  Peki bu seçimlerde Trump bir kez daha başkan seçilirse dünyayı ve Türkiye’yi bekleyen etkenler neler olacaktır?

Donald Trump Kimdir?

14 Haziran 1946 yılında New York’ ta dünyaya gelen Donald Trump, emlak sektöründe adından söz ettirmiştir. Özel hayatında sıra dışı yaşamıyla da dikkatleri çeken Trump, ABD başkanlık görevini 2016’ da devralarak büyük başarıya imza atmıştır.

Donald Trump’ ın Başkanlık Girişimleri ve Başkanlık Seçimi

Donald Trump’ ın siyasete ilk adımı 1980’de başkanlık seçimlerinde Ronald Reagan’ı desteklemesiyle olmuştur. Başkanlık için ise ilk kez 2000 yılında reform partisinden adaylığını koymuş ancak daha sonra adaylıktan çekilmiştir. 2015’te 2016 seçimleri için Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı olduğunu Trump Tower’daki konuşmasıyla açıklamıştır. Açıkladığı vaatlerle oldukça ilgi çeken Trump bu seçimde ipi göğüsleyerek ABD’ nin 45.başkanı olmuştur.

Donald Trump’ın Başkanlık Süreci

  • Müslüman ve göçmenlere karşı katı bir tutum izlemiş, bunlar hakkındaki nefret söylemleri bir kesim ABD halkını tatmin ederken, bir kesim ABD halkının ise tepkisini toplamıştır.
  • Meksika devleti ile bir duvar sınırı oluşturup, örülecek duvarın masraflarını da Meksika’ ya ödeteceğini ifade etmiştir.
  • Kürtaj konusunda da kuralları olan Trump kürtaj yapan doktorlar cezalandırılmalı şeklinde bir sözü de bulunmaktadır.
  • Başkanlık süresince ırkçı ve cinsiyetçi sözleri protestolara neden olmuş, bu durum ülkede zaman zaman tansiyonun yükselmesine neden olmuştur.
  • Trump, bir diğer dünya devi Rusya başkanı Putin ile oldukça iyi ilişkilere sahip olmuştur. Bu durum Türkiye’nin de bulunduğu bölgenin biraz nefes almasını sağlamıştır.

Trump’ın Seçimleri Kazanması Piyasaları Nasıl Etkiler?

Trump, USD para biriminin diğer ülke para birimlerine göre çok fazla değerli olması Amerikan ekonomisine zarar verdiğini ifade ederek, bu para biriminin değer kazanmasının önüne geçecek politikalar izlemiştir. Parasal genişleme, faiz indirimleri gibi politikalar sayesinde USD kontrol altında tutulmuş, gelişmekte olan ülkeler bir anlamda rahat nefes almıştır. Rakip aday Biden’ in bu konudaki tavrı bilinmediğinden Trump’ ın seçilmemesi durumunda muhtemelen USD küresel piyasalarda değer kazanacak, özellikle dışa bağımlı devletleri olumsuz etkileyecektir.

Seçimin Türkiye’ ye Olacak Etkileri:

Donald Trump, çıktığı medya kuruluşları ve sosyal medya gibi birçok platformda Başkan Erdoğan’ın oldukça güçlü, ileri görüşlü olduğunu ifade etmiştir. Yine Başkan Erdoğan ile Trump arasında yakın ilişkiler olması, S400 nedeniyle yaşanabilecek yaptırımların ertelenmesine imkan sağlamıştır. Biden’in bu konuda olumsuz demeçlerde bulunması Trump dışındaki olası senaryoda Türkiye’yi olumsuz etkilemesi muhtemeldir.

Yani Türkiye için Trump’ın 3 kasım başkanlık seçimlerini kazanması olumlu senaryo olacaktır. Türkiye’ye karşı daha şahin duran Biden’ın seçimi kazanması halinde Türkiye ekonomisine etkileri daha olumsuz olabilir. Biden’ın kazanması halinde küresel piyasalarda nasıl bir fiyatlama olabilir sorusunun cevaplarını da Biden seçim kazanırsa piyasalar nasıl etkilenir başlığında sizlerle paylaştık.

 

Joe Biden’ın Seçilmesinin Küresel Piyasalara Etkileri

Previous article

Sıkı Para Politikası Nedir? Sıkılaştırıcı Politikaların Amaçları ve Uygulanışı

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi