EkonomiGenelPiyasalar

Joe Biden’ın Seçilmesinin Küresel Piyasalara Etkileri

0
joe-biden-secilirse-piyasalarda-neler-yasanir
joe-biden-secilirse-ekonomilere etkisi ne olur

3 Kasım 2020 Salı günü ABD’ de yaşanacak başkanlık seçimini Biden’ mi kazanacak yoksa Trump’ mı? Bu soruyu sadece ABD değil tüm dünya devletleri merakla beklemektedir. Keza farklı düşünce yapısına sahip iki başkan adayından hangisi kazanırsa ona göre küresel sonuçlar meydana gelecektir. Şüphesiz bazı devletler Trump’ ın, bazı devletler Biden’ in kazanmasını istemektedir. Peki seçimleri Biden kazanırsa küresel ekonomide neler yaşanacak?

Joe Biden Kimdir?

20 Kasım 1942 dünyaya gelen Joe Biden, İrlanda kökenlidir. Hukuk fakültesi mezunu olan Joe Biden, Avukatlık mesleğini tercih etmiştir.

Joe Biden Siyasi Hayatı

Siyasi hayatına 1970 yılında New Castle Country meclisine seçilerek başlayan Biden, 1972 yılında ise senatoya seçilmiştir. 1973 yılında Delaware eyaletinin senatörü olarak başlayan Biden, 2009 yılına kadar bu görevde kalmıştır. 2008 yılında Demokrat Parti üyeliği ile ABD başkanlık seçimini ön seçim aşamasında kaybetmesi nedeniyle adaylıktan çekilmiş, Barack Obama demokrat parti önderliğinde ABD başkanı seçilmiştir. Barack Obama, Joe Bideni başkan yardımcısı olarak atamış, Joe Biden 2017 de görevini Mike Pence’ ye devretmiştir. Şimdiler de Joe Biden demokrat parti adayı olarak başkan Trump’ ın karşısındaki en güçlü aday durumundadır.

Joe Biden’ in Siyasi Görüşü

Joe Biden Liberalist düşünceye sahiptir. Sosyal düşünce olarak dinin devlet içinde yeri olmayacağını ifade eden Biden, eşcinsel evliliklerin yasalaşması yönünde görüşe sahiptir. Filistin sorununa da iki devletli çözümün mümkün olacağını belirten Biden, İsrailin işgal ettiği topraklarda yerleşimci politikalarını terk etmesi gerektiği yönünde düşünceye sahiptir.

Joe Biden’ in Türkiye Hakkında ki Görüşü

Joe Biden, son zamanlarda Türkiye aleyhinde oldukça garip açıklamalarda bulunmuştur. Yaptığı açıklamalarda Türkiye karşıtlığı net bir şekilde görülmektedir. Adeta göreve geldiğinde mücadele başlatacağı ilk konulardan biri Türkiye olduğunu ifade etmiştir. Hal böyle olunca seçim sonunda Biden’ in kazanması durumunda Türkiye’ ye izleyeceği politikalar olumsuz yönde olacağına kesin gözüyle bakılmaktadır. Peki Türkiye bundan ne kadar etkilenir?

Türkiye bu tarz yaptırım ve tehditlere daha önce de birçok devlet tarafından maruz kalmış ancak başkan Recep Tayyip Erdoğan’ ın kararlı ve dik duruşu sayesinde tüm tehditlerin üstesinden gelinmiştir. Kısa vadede Biden’ in etkisi olumsuz olsa da, sonraki süreçte etkisinin kaybolacağı beklenmektedir.

Joe Biden Seçilmesi Dünyaya Etkisi

Donald Trump, dünya devletlerinde pekte olumlu intiba bıraktığı söylenemez. Yapılan toplantılarda ve söyleşilerde ne yapacağı sürpriz olan Trump’ın, birçok devlet başkanı tarafından çekindiği bir devlet adamı durumundadır. Dolayısıyla Joe Biden ile iletişimin daha sağlıklı kuracağını düşünen dünya devletleri genel itibariyle Joe Biden’ in seçilmesini desteklemektedir.

Joe Biden ve Küresel Piyasalar

Açıkçası 3 Kasım ABD Başkanlık seçimlerini Biden’ın kazanma ihtimali daha yüksek gibi duruyor. Ancak henüz 3 haftalık bir süreç var ve bu süreçte Trump’ın nasıl bir performans göstereceği merak konusu.  Son dönem gelen açıklamalara bakıldığında Biden yönetimi seçilirse teşvikleri arttıracak gibi görünüyor. Bu da altın, kripto paralar ve borsalara pozitif anlamda yansıyabilir ki bu beklentinin oluşması bile altını yeniden 1,900 doların üzerine atarken, borsalarda ufak çaplı bir ralliye sebep olmuş durumda.

Dolar açısından bakacak olur isek, küresel piyasalarda doların değerinin ilk etapta aşırı oynanması beklenmiyor. Trump ile Erdoğan’ın ikili ilişkilerinin iyi olması sayesinde senatodan gelen taleplere rağmen Türkiye’ye yaptırım uygulanması Trump tarafından engellenmişti. Bu yaptırımların yeniden gündeme gelmesi beklenebilir ki bu da dolar kurunda artışa neden olabilecek bir gelişme olarak kaydedilir. Türkiye açısından Trump’ın seçimi kazanması daha olumlu bir seçim sonucu olarak karşılanabilir.

Trump’ın 3 Kasım’da yeniden başkan seçilmesi halinde Türk Ekonomisinin nasıl etkilenebileceğine dair detayları Trump başkan seçilirse piyasalara etkileri ne olur başlıklı makalemizde sizlerle paylaştık. Dilerseniz o başlığa da göz atabilir ve konu hakkında tam bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

Borsada Para Kazanmanın Olmazsa Olmaz Püf Noktaları

Previous article

Donald Trump Başkan Seçilirse Ekonomiye Etkileri Nasıl Olur?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi