Piyasalar

TCMB Faiz Kararı Sonrası Dolar ve Altın Fiyatlaması

0
tcmb faizleri indirdi, dolar düşüşe geçti
tmcb faiz kararı sonrası dolar düşüşte, doların teknik analizi 16 ocak 2020

2020’nin ilk faiz toplantısını geride bıraktık. TCMB faiz kararı sonrasında şimdilik piyasalarda hafif de olsa pozitif bir hava izleniyor. Her ne kadar ekonomist beklentileri bu ay faizlerde değişiklik olmayacağı yönünde olsa da, biz 50-125 baz puan arası bir indirim beklemekteydik. Nitekim alt banda yakın 75 baz puanlık bir faiz indirimi gelmiş oldu.

Faiz Kararı Sonrasında Dolar Fiyatı

Dolar tl paritesi TCMB faiz kararı öncesinde 5,88 seviyelerinde dolanırken, gelen faiz kararı ile beraber 5,86 altına geriledi. Türk lirası tarafında dün Abd ile Çin arasında yapılan ticaret anlaşmasının da pozitifliği yaşanırken, gelen faiz indirimi de TL’yi fazla etkilememiş görünüyor. Çünkü bu tarz bir faiz indirimi zaten piyasa beklentileri dahilindeydi. Bu nedenle yapılan faiz indirimi kur tarafında bir atağa neden olmadı.

TCMB 75 Baz Puan Faiz İndirdi

75 baz puanlık faiz indirimi sonrasında dolar tl paritesinde yukarı yönlü atak bekleyenler şimdilik hüsrana uğramış görünüyor. Peki teknik analiz bize neler söylüyor? Gelin bir de döviz tarafında teknik anlamda beklentilere birlikte bakalım.

dolar tl analizi, 16 ocak 2020 dolar teknik analizi
dolar tl analizi, 16 ocak 2020 tcmb sonrası dolar kuru analizi, güncel dolar yorumu

Doların Türk Lirası karşısında bir kaç gündür devam eden negatif seyrinin devam edip etmeye ceği merak konusu olmuş durumda TCMB kararı sonrasında artık Türkiye’de faiz 11,25 seviyesine kadar gerilemiş oldu. Yıl içerisinde en az iki kez daha faiz indirimi beklentimizi koruduğumuz TCMB’nin aşağıda çok fazla alanı kalmadığı da aşikâr.

Teknik anlamda 5,85 seviyesi gün içerisinde önemli bir belirleyici olabilir. Bu seviyenin aşağı yönlü kırılması halinde 5,827 seviyesine doğru düşüşler mümkün olabilir. Dolar tl paritesinde 5,85 üzerinde kalınması halinde ise 5,876 ve 5,894 seviyeleri direnç noktaları olarak izlenecektir. 5,894 direncinin aşılması kısa vadeli oluşan aşağı yönlü hareketin son bulmasına neden olabilir ve dolar tl paritesi 5,915 seviyesine doğru hareketlenebilir.

Dolarda yaşanan geri çekilme ile beraber gram altın fiyatı da bir miktar geriledi. 292 liraya kadar geri çekilen gram altın fiyatlarında önümüzdeki dönemde ons altın tarafında yaşanacak hareketler belirleyici olacak gibi görünüyor.

Borsalar Rekora Doymuyor

Libya ve Suriye’de yaşanan sorunların nasıl sonuçlanacağı da dolar kuru fiyatlamaları açısından belirleyici olacaktır. Ayrıca Abd ile İran arasında yeni bir gerilim yaşanıp yaşanmayacağı da önemli bir detay olacaktır. Tüm bu konuların gündeme geleceği Berlin Konferansı piyasaları yakından ilgilendirmektedir.

Hem dünya borsalarında hem de Borsa İstanbul’da gün geçtikçe rekor seviyeler tazelenirken, son olarak 122.000 puan seviyesi bugün aşıldı ve yeni bir rekor daha kırılmış oldu. Endeks tarafında olası düzeltmelerde dolar kurunda yukarı yönlü hareketler izleme ihtimalimiz artacaktır. Endeksin rekor yenilemeye devam etmesi ve yurtdışı piyasalarında izin vermesi halinde ise dövizde aşağı yönlü bir hareket başladığını görebiliriz.

Abd-Çin Birinci Faz Ticaret Anlaşması İmzalandı, Piyasalarda İlk Tepkiler

Previous article

PMI Endeksi Nedir? PMI Verisi Neyi İfade Eder?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Piyasalar