Genel

Psikiyatrist Nasıl Olunur? Psikiyatrist Maaşları Ne Kadar?

0
psikiyatrist nedir, maaşları ne kadar
psikiyatrist nedir, ne iş yapar? Maaşları ne kadar?

İnsan sağlığı için hizmet veren sağlık dalları arasında olan Psikiyatri bölümü ruh ve sinir hastalıkları gibi rahatsızlıkların tanı ve tedavisinin yapıldığı bölümdür. Bu bölümün sağlık hekimliği görevini üstlenen doktorlara da Psikiyatrist deniliyor.

Diğer tıp bölümleri gibi altı yıllık tıp eğitimi alan Psikiyatrlar psikolojik rahatsızlıkları bulunan hastalarına tanı koyarak, gerek gördükleri ilaçlar ile hastalarını tedavi ediyorlar. İnsan vücudu zaman zaman bazı nedenlerden dolayı hastalanması ne kadar doğalsa, çeşitli sebeplere bağlı olarak da ruhi bunalıma girmeleri ya da sinirsel rahatsızlıklar yaşaması bir o kadar doğaldır.

Psikiyatrist Nedir?

Psikiyatrist nedir? Sorusu şu şekilde cevaplandırılabilir: Ruh ve sinir hastalıkları doktoru olarak hastanelerde görev alan doktorlar Psikiyatrlardır. Ruh ve sinir hastalıkları uzmanı Psikiyatrist doktorlar kendi içinde sınıflara ayrılarak çeşitli hastalıklar konusunda uzmanlaşır ve bu doktorların unvanlarının başına uzman oldukları alan eklenerek bölümlendirilirler.  Psikiyatrların uzmanlık bölümleri şunlardan oluşuyor:

 • Adli Psikiyatrisi
 • Bağımlılık Psikiyatrisi
 • Ergen Psikiyatrisi
 • Çocuk Psikiyatrisi
 • Jeriyatrik Psikiyatrisi
 • Nöro Psikiyatrisi
 • Organizasyon Psikiyatrisi

Psikiyatri bölümü bir tıp dalı olup başlıca grev alanı, ruh ve sinir hastalıklarıdır. Ruh ve sinir hastalıkların içinde bulunan davranış bozukluğu, duygu bozukluğu ve psikolojik bunalım gibi şikâyetler bazılarıdır. Bu hastalıkların tanı ve tedavisini Psikiyatrist unvanını hak etmiş doktorlar yapar.

Psikiyatrist Ne İş Yapar?

Psikiyatri tıp alanında bilim dalıdır. Ruh sinirsen hastalıklarını bölümde bu hastaların tedavisi de Psikiyatrist unvanını almış doktorların işidir. Özellikle hastanelerde görev alan Psikiyatrlar davranış ve duygu bozukluğu yaşayan hastalara tanı koyarak onları gerek gördüğü ilaçlar ile tedavi eden kişilerdir. Bu tür rahatsızlıklar yetişkinlerde olabildiği gibi çocuklarda ve ergenlik çağına gelmiş olan hastalarda da görüle bilir. Hastaların bulundukları yaş sınırına bağlı olarak ve ya bulundukları konuma göre Psikiyatrist bölüme göre doktorluk unvanları değişe bilir. Psikiyatrist Ne İş Yapar? Sorusunu şu şekilde cevaplayabiliriz:

 • Psikiyatrist hastalarının şikâyetlerini dinler.
 • Psikiyatrist Hastasına teşhis koyara ve gereken tedavi sürecini başlatır.
  Psikiyatrist hastasının Psikolojik sorunlar için reçete yazabilir.
 • Adli psikiyatrlar hastalarının ruhsal durumunu mahkemeler için rapor düzenleyebilirler.
 • Adli psikiyatrlar hükümlü hastalarını tedavi ederler.
 • Psikiyatrist gerek gördüğü hastalarını hastaneye yatırarak tedavi edebilirler.

Psikiyatrist Nasıl Olunur?

Diğer mesleklerde olduğu gibi tıp dallarında da geçerli olan ilk şart üniversite sınavıdır. Psikiyatrist Nasıl Olunur? Diye merak eden öğrenciler için ilk uyarımız lise dönemlerinde sayısal bölümden mezun olmalarıdır. Sonrasında çok çalışarak üniversite sınavından tıp fakültesine girebilecek kadar yeterli puan derecesine ulaşmaları gerekiyor. Bir öğrenci Psikiyatrist olabilmek için üniversite sınavından aldığı puana denk olan bir üniversitede tıp fakültesi bölümünü tercih ederek yerleşmesi gerekiyor. Tıp fakültesine yerleşen tıp öğrencileri altı yıllık bir eğitim alarak öğrenim gördükleri tıp bölümlerinden mezun olarak doktor olurlar.

Psikiyatrist Olma Şartları Nelerdir?

Psikiyatrist, olmanın ilk şartı kesinlikle bu mesleğini severek yapabileceğine güvenmesindir. Bunun dışında Psikiyatrist olmak için elbette tıp fakültesinden altı yıllık tıp eğitimi almalıdır. Bu mesleği üniversite sınavında tercih ederek Psikiyatrist olabilmek isteyen öğrencilerde olması gereken şartlardan diğerleri de şunlardır:

 • Psikiyatrist olabilmek için sorumluluk sahibi, dikkatli ve sabırlı olmalıdırlar.
 • Psikiyatrist olabilmek için dinleme ve anlama yeteneğine sahip olmadırlar.
 • Psikiyatrist olabilmek için araştırmacı ve yenilikçi olmadılar.

Psikiyatrist Maaşları Ne Kadardır?

Psikiyatrlar kendi mesleklerini kendi özel ofislerinde hasta kabul ederek icra edebildikleri gibi hastanelerde de görev alarak çalışabilirler. Bu nedenle Psikiyatrist Maaşı sağlık hizmeti verdiği kuruma göre değişebilir.

 • Kendine özel ofisinde hizmet veren bir Psikiyatrist, hastasına uyguladığı bir saatlik seansın ücreti 300 TL ile 600 TL arasında değişebilir.
 • Özel bir klinikte ve ya devlete bağlı hastanelerde çalışarak hizmet veren bir Psikiyatrist maaşı ise 6.000 TL ile 10.000 TL arasında değişebilir.

Psikiyatrist İş İmkânları Nelerdir?

Altı yıllık tıp eğitimi alarak Psikiyatrist olmuş doktorların iş olanakları isterlerse kendi özel ofisleri olabilir. Bunun yanı sıra Psikiyatrlar devlet hastanelerinde çalışabilir ve özel hastanelerde de sağlık hizmeti verebilirler.

Sağlık sektörüne yönelecekler için bir başka önemli olan ortodontistlik ile alakalı paylaşımımıza Ortodonti uzmanı nasıl olunur sayfasından ulaşabilirsiniz.

Acil Para Bulma Yöntemleri, Acil Nakit Para Bulma Yöntemleri

Previous article

Ortodonti Uzmanı Nedir, Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel