Ekonomi

Akbank Kime Ait? Akbank’ın Sahibi Kim?

0
akbankın sahibi kim
akbank kime ait, akbankın sahibi kim

Pek çoğumuz, hangi bankanın hangi kurum, kuruluş ya da bireye ait olduğu konusunda çeşitli tezler ortaya atar ya da sahip olduğumuz bilgiyi paylaşmaktan keyif alırız. Eğer bilgi sahibi değilsek de bu konu oldukça merak edilen ve araştırılan konular arasında yer alır. Bugün, bu konuya örnek teşkil eden bankalardan biri olan Akbank’ı konu edindik. Türkiye’nin en köklü özel banka kuruluşlarından biri olan Akbank, 1948 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Peki, 72 yıldır sektöre ve Türkiye’ye hizmet veren Akbank, kim tarafından kurulmuştur? Kurulduğu tarihten bu yana el değiştirmiş midir? Güncel olarak Akbank’ın sahibi kimdir? İşte tüm bu soruların cevabı.

Akbank Kuruluş Hikâyesi

Akbank, 30 Ocak 1948 yılında kurulmuş olup, Akbank’ın kurucusu Sabancı ailesi mensupları ve bugünün Sabancı Holding’inin temellerini atan Hacı Ömer Sabancı’dır. Hacı Ömer Sabancı, aralarında kendisinin de bulunduğu bir grup iş adamı ile birlikte Akbank’ın temellerini attığında, henüz 42 yaşında idi. O tarihlerde Türkiye’nin kamu bankalarının olmasının yanı sıra, özel sektörde faaliyet gösteren bankaların sayısının bir hayli az olması, Adana civarında pamuk üreticileri için oldukça sıkıntı arz ediyordu. Bu alandaki açığı, farklı iş ortakları ile birlikte değerlendiren Hacı Ömer Sabancı, Akbank’ı Adana’da bulunan pamuk üreticileri için finansman sağlamak ve aynı zamanda bankacılık sektörüne adım atmak üzere kurmuştur.

Akbank Marka Değeri

Dünyanın enlerinin belirlendiği birçok araştırma mevcut. Bu araştırmalardan biri olan Brand Finance, yani Marka Finansı tarafından hazırlanan rapora göre, Akbank dünyanın en değerli 500 banka markasından biri olmuştur. Bu alanda Türkiye’nin en değerlisi olma özelliğini de 6 kez peş peşe kazanan Akbank, hali hazırda Türkiye’nin bankacılık sektöründe, aktif büyüklüğü 94 milyar Amerikan Doları seviyesinde bulunan dev bir kuruluştur. Hâl böyle olunca da Akbank gibi özel bir kuruluşun bugün kim tarafından yönetildiği oldukça merak edilen ve sıkça araştırılan bir konu değeri taşıyor. Henüz bilmeyenler için ‘’Akbank kime ait?’’ sorusunu da cevaplandırmak ise bizim vazifemiz.

Akbank Kime Aittir?

Akbank hakkında verdiğimiz bunca bilgiden sonra, kuşkusuz aklınızda yer edinen ‘’Akbank kime ait?’’ sorusunun cevabını da almak isteyeceksiniz. Akbank, 2020 yılı itibari ile geçmişten günümüze Sabancı ailesine ait olmakla birlikte, bugün çeşitli yan kuruluşlara da sahip önemli bir markadır. Akbank iştirakleri ve bağlı kuruluşları olan Ak Yatırım Menkul Değerler AŞ, Ak Finansal Kiralama AŞ, Ak Portföy Yönetimi AŞ, Akbank NV, Akbank AG, Akbank Dubai Limited, Akbank’ın sermaye piyasaları, portföy işlemleri, yurt dışı yatırımları, leasing ve bankacılık işlemleri için faaliyet göstermekte olan yan kuruluşlarıdır. Bankanın güncel Yönetim Kurulu Başkanı ise Suzan Sabancı Dinçer’dir. 14.000 çalışanı ve halka açık anonim şirket olarak borsada da faaliyet göstermesi, bu değerli markanın Türkiye Ekonomisi için ne denli önemli işler başardığına küçük birer işaret olarak değerlendirilebilir. Fibabank Kimin başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Avukat Olmak, Güncel Avukat Maaşları

Previous article

Bitcoin Cüzdanı Nedir, Nasıl Açılır ?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi