EkonomiGenelHayata Dair

İcradan Araba Almak ve Şartları

0
icradan araba almak
icradan araba

İcradan Araba Almak

İcradan araba almak isteyen bir kişi, kesinlikle arabayı araştırmalıdır. Araştırma yapmadan icralık araba alan kişiler, daha sonra yüksek miktarda borçlanabilmektedir. İcradan araba almak ve icradan araba nasıl alınır gibi sorulara cevap vereceğiz. İcradan araba alma işlemi, dışarıdan görüldüğü gibi basit değildir, dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır.

İcralık araba, hem banka hem de ihale aracılığıyla alınabilir.

İcradan Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burada yazan tüm maddelere önem göstermeniz ve dikkat etmeniz gerekmektedir.

– Aracın muayene işlemi, ilk işlemdir. Arabalar, ihaleye girmeden önce otoparkta bekler. Araç memurları, araç hakkında şartname raporu hazırlar ve tüm detayları burada belirtir. İhale sırasında ve ihale sonrasında araçta bazen hasarlar meydana gelebilmektedir. Bu hasarlar; çizik, aracın çalınması veya herhangi bir hasar olabilir. Bundan dolayı aracı alacak kişi, muayene işlemini kesinlikle yaptırmalıdır.

– Kesinlikle araç bilgileri incelenmelidir. Belgede belirtilen arızalar dikkatlice okunmalıdır. Satış sonra karşılaşılan herhangi bir problem direkt araç sahibini ilgilendirmektedir.

icralık araba

icralık araba nasıl alınır

– En önemli ve can sıkan nokta vergilerdir. Alacağınız araca ödemeniz gereken vergi tutarını kesinlikle araştırmanız gerekmektedir. Dikkat edilmediği takdirde araba fiyatı ve vergiler üst üste gelince, sıfır araba fiyatına denk gelmektedir. Bu araçlar için %1 KDV, ticari araçlar için %18 vergi tahsil edilmektedir. Bunlara ek olarak, 200 TL civarında damga vergisi istenmektedir.

– Aracın ruhsatı, dikkat edilmesi gereken bir diğer noktadır. İcradan alınan araçların çoğunun anahtar ve ruhsatı yoktur. Bu yüzden araç için yeni ruhsat gereklidir. Ruhsatın çıkarılması için araç muayeden geçmelidir. Muayene işlemi sırasında çıkan masraflar, alan kişi tarafından karşılanmaktadır.

– İcralık her aracın borcu bulunmaktadır. Bazı araçların aynı zamanda vergi borçları da bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı aracın vergi borcu araştırılmalı ve buna göre satın alınmalıdır.

İcradan Araba Alma Yolları

İcradan araba almak için izlenmesi gereken adımlar vardır.

– İcra Müdürü tarafından yayımlanan dosya numarası not edilmelidir.
– Aracı almak isteyen kişiden istenen belgeler eksiksiz olmalıdır.
– İhale için istenen teminat hazır olmalıdır.
– İlk ihale yapılırken aracın değeri, güncel değerinin %60’I olarak belirlenir. Eğer araç satılmaz ise araç değeri, %40 olarak belirlenir ve tekrar ihale yapılır.
– İhale, açık arttırma usulüyle gerçekleştirilir.
– İhaleye çıkmadan önce araç hakkında tüm bilgiler tekrar kontrol edilmelidir.
– Aracı almaya hak kazanan kişi, ödeme işlemlerini en geç 10 gün içinde gerçekleştirmelidir. Daha sonra teslimat süreci başlar.
– Aracın teslim alınması ise, ortalama 15 günü bulmaktadır.

Para Para

Senet ve Çek İmzalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Previous article

Tasarruf Yaparak Ekonomiyi Geliştirmek

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi