Asgari ÜcretlerGenelHayata Dair

İngiltere’de Asgari Ücret, İngiltere’de Maaşlar

0
İngiltere'de Asgari Ücret
İngiltere'de maaşlar

İngiltere’de meslek grupları 2’ye ayrılır. Birinci grupta üniversite eğitimini lisans seviyesinde tamamlamış ve alanında uzman, yabancı dil bilen kişiler yer almaktadır. Bu gruba örnek olarak; mühendis, doktor, mimar ve akademisyenleri gösterebiliriz. Bu grupa mensup kişiler, iş sorumluluğu ve tecrübeye göre aylık ortalama 3000 ile 5000 sterlin arasında maaş almaktadırlar.Tabi asgari ücret denildiğinde bu grup akla gelmemektedir. Asgari ücretle çalışanlar çok daha düşük maaşlar alabilmektedirler. İngiltere’de asgari ücret zammı 2020 yılı için açıklanmıştır. Bu zam doğrultusunda İngiltere asgari ücretine dair yeni gelişmeleri yazımızda paylaştık.

İkinci grupta ise, genellik eğitim için İngiltere’de bulunan ve uzmanlığı olmayan kişiler yer almaktadır. Bu kişiler tam veya yarı zamanlı çalışmaktadırlar. Bu gruba dahil meslekler; komi, temizlik görevlisi, satış danışmanı ve güvenlik görevlileridir. Bu grupta yer alan kişiler İngiltere’de asgari ücret almaktadırlar.

İngiltere’de Asgari Ücret 2020

İngiltere’de asgari ücret, çalışılan saate göre ödenmektedir. Saat başı ödenen tutar ise, 1 Nisan 2020 tarihi itibariyle 8,74 pounda çıkarılmıştır. İngiltere bu konuda eşit bir ülkedir. İşçi hakları ve maaşlar herkes için aynıdır. İngiltere’de haftalık çalışma saati 40 saattir. Buna göre yıllık olarak 930 sterlin, aylık ise 77,5 sterlin bir zam yapıldığı söylenebilir. İngiltere’de asgari ücrete yapılan zam haberinin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de olduğu gibi İngiltere’de de kazanç vergisi bulunmaktadır. Yıllık kazancınız 11.500 pound’un altında ise kazanç vergisinden muaf olursunuz. Bu kazancın üzerindeyseniz gelir vergisine tabi tutulursunuz. Bu maaşlar üzerinden 80 pound emeklilik bedeli ve sigorta bedeli kesilir. Net kazanç olarak 1.100 pound civarında size kalır. Lisans diplomaları İngiltere’de geçerli olmadığı için Türkiye’den giden birçok kişi diplomasız sayılmaktadır. Diploması olmadan çalışan kişiler, asgari ücretin biraz üzerinde kazanç elde etmektedirler.

İngiltere'de maaşlar

İngiltere’de çalışmak

İngiltere’de Genel Maaşlar

Asgari ücret ile çalışanlar ve diplomalı çalışanların dışında da meslek grupları bulunmaktadır. Bu grupların maaşları ise birbirinden çok farklıdır.

İngiltere’de yönetici maaşları da merak edilen maaş grupları arasındadır. Üst düzey ve birikimi yüksek bir yönetici, aylık ortalama 5.500 pound maaş alabilmektedir. Yöneticilerin alt grubundan çalışan pazarlama müdürleri ise aylık ortalama 4000 pound maaş almaktadırlar. Satın alma müdürleri, insan kaynakları müdürleri ve Ar-Ge müdürleri ortalama 2.500 pound maaş almaktadırlar.

İngiltere’de finans sektörü maaşları 1.500 pound’dan başlayıp 5.000 pound’a kadar yükselmektedir. Finans danışmanları ve sigorta brokerları en düşük maaş grubunda yer almaktadırlar. Bu grupta maaşlar 1.500 pound ile 2.500 pound arasında değişmektedir. Ekonomistler, istatistikçiler ve kurum müdürleri ortalama 3.000 pound maaş almaktadırlar. En yüksek maaşı ise borsa brokerları almaktadır. Bu kişilerin maaşı 4.500 pound ile 5.000 pound aralığında değişmektedir.

İngiltere’de sağlık sektöründe maaşlar konusunda en başta doktor maaşlarından bahsetmiştik. Geri kalan kesim ise 2.000 pound civarından başlayarak 3.500 pound’a kadar maaş alabilmektedir. Cerrahlar 3.500 pound, hekimler 2.500 pound, biyokimya uzmanları ve eczacılar 2.000 pound, veteriner, psikolog ve radyografi uzmanları ise 1750 pound, bakım personelleri 1.500 pound maaş almaktadır.

Para Para

Bahreyn’de Asgari Ücret, Bahreyn İşçi Maaşları

Previous article

Talep Eğrisinde Kaymaya Neden Olan Faktörler

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir