EkonomiGenel

Protestolu Senet Nedir ? Senet Protestosu Ne İşe Yarar ?

0
protestolu senet nedir
protestolu senet nedir

Ticari hayata ilk kez adım atıyor ya da bu dünyada yeni bir bireyseniz protestolu senet konusunda yeterince bilgi edinmek zorundasınız. Protestolu senet nedir sorusunun cevabını sizlerle paylaşarak bu konuda hakkında merak ettiklerinizi yazımız içerisinde paylaştık.

Protestolu Senet Nedir ?

Genel olarak senetler vade süresi dolduğunda kişi, kurum ve kuruluşlardan alacakları tahsil etmeye yarayan resmi bir belgedir. Bu senetlerin üzerinde belirli bir zaman aralığı, vade tarihi ve son ödeme günü vardır. Senet vadesi çarşamba günü doluyorsa vade cuma günü doluyordur. Bu süreye kadar kişinin ödeme yapmak için vakti vardır.

Eğer vade tarihi piyasaların, bankaların işlem yapmadığı bir güne denk gelirse ödeme pazartesi gününe sarkabilir. Eğer ödeme yapacak olan kişi, bu tarihte de ödemeyi yapmazsa söz konusu senet için protesto işlemi gerçekleştirebilir. Senet protestosu, senet için ödeme talebi anlamına gelir.  Ödenmediği takdirde ise hukuki işlemler, noter onaylı olarak başlatılabilir.

Senet Protestosu Ne İşe Yarar ?

Senet protestosu ne işe yarar genel anlamda alacaklının haklarını korumaya yarayan mükemmel bir işlemdir. Son ödeme tarihinde borçlu olan kişi ödemeyi yapmadıysa; borcun ödenmediği her gün için alacaklı, yasaların belirlediği çerçevede borca her gün faiz işletebilir. Şayet anlaşmalı olduğunuz senette protesto işlemi uygulamadıysanız, bu işlemden yararlanamazsınız. Bu yüzden haklarınızı korumak adına senet protestosu yaptırmaya özen gösterin. Senedin amacı; resmi olarak haklarınızı korumaktır. Protestolu senet ise ödemenin tam olarak yapılmadığı durumlarda borca faiz işletmek için kullanılır.

Protestolu Senet Kredi Notu Sicilini Etkiler Mi ?

Kredi risk raporu artık düzenli olarak bankalar, kurumlar hatta alışveriş mağazaları tarafından takip ediliyor. Protestolu senet kredi notu sicilini etkiler mi sorusu bu yüzden oldukça büyük bir öneme sahip. Cevabı ise oldukça basit, net olarak kredi notu sicilinizi kötü etkileyen faktörlerin başında gelir.

Borçların takibe girmesi; kredi notunu etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesidir. Sicilinizi kötü etkileyen bu algı, zaman içinde sizleri daha kötü durumlara sokabilir. Acil durumlarda, acil ihtiyaç anlarında borç bulamayabilirsiniz. Bir de vadeli senedin, vadesi dolduktan sonra ödeme yapmadığınız durumda devamlı olarak borcunuza faiz işleyeceği için kısa bir süre içinde kendinizi daha büyük bir borç batağı içinde bulabilirsiniz.

Bu yüzden senedinizin vadesi dolmadan önce ödemeye özen gösterin. Bir şekilde çözmeniz gereken yegane konudur; çünkü aksi durumda hesaplarınızın takibe alınması, kapatılması, kısıtlama getirilmesi söz konusu olabilir. Ticari ve bireysel hayatınızı riske atmamak için tüm bunları aktif şekilde takip etmelisiniz.

Para Para

KKDF ve BSMV Nedir ? Kkdf ve Bsmv Giderleri Geri Alınabilir Mi?

Previous article

Amme Davası Nedir ? Amme Davası Kime ve Nasıl Açılabilir ?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi