EkonomiGenelHayata Dair

Amme Davası Nedir ? Amme Davası Kime ve Nasıl Açılabilir ?

0
amme davası nedir
amme davası nedir

Amme davası nedir sorusuna cevap verecek olursak; kamu ile sorun yaşayan kişilerin en çok merak ettiği konularından biri olan Amme Davası hakkında sizlere tüm detayları sunacağız. Amme Davası herhangi bir savcıdan belge, izin almadan açılan kamu davasıdır. Halk arasında Amme Davası, kamu kavuşturması olarak da bilinmektedir. Bu davalar genel olarak topluma, devlete, devletin kurumlarına karşı suça karışan kişilerin mahkemeye çağrılması, ilgili kişilerin yargılanması, cezalandırması temeline dayanır.

Amme Davaları’nda ilgili taraflar birbirinden şikayetçi olmasa dahi; karşılıklı bir suç ortada olmasa bile, topluma, kamu malına zarar verdiği gerekçesi ile kişilere doğrudan açılabilir. Amme Davaları Anayasa’nın 173. maddesinde açıklandığı gibi doğrudan Cumhuriyet savcısına aittir.

Herhangi bir istisnai durum ise saklı tutulabilir. Kişilerden, kurumlardan biri zarar görmüşse dahi herhangi bir şikayet olmadan, suç sonrası zarar karşılama gibi talepleri olmasa dahi savcılar tarafından bu davalar açılmak zorundadır. Zorunlu olarak açılan Amme Davaları; savcıların görevidir. Hukuki süreci başlatmaları başlıca görevleri arasındadır.

Amme Davası Kimlere Neden Açılır ?

Daha önce de belirttiğimiz gibi amme davaları devlete, kamu mallarına, topluma zarar verme durumlarına bağlı olarak savcılar tarafından doğrudan açılır. Savcılar tarafından açılan bu tip davalar; genellikle kendiliğinden açılacağı için resen olarak da adlandırılmaktadır.

Hukuki süreç başladıktan sonra bu tip davalar zaman aşımına uğramaz, taraflardan biri vazgeçse dahi dava durdurulmaz. Örnek vermek gerekirse alacaklı davaları buna en iyi örnektir. Alacaklı davayı açtıktan sonra alacağından vazgeçse dahi dava süreci işler, sonuçlanana kısaca yargı süreci tamamlana kadar dava devam eder.

En yaygın örnek ise ülkemizde trafik alanında açılan Amme davalarıdır. Hız sınırı aşılıp, yayaya çarpma durumunda amme davaları açılır ve sonuçlanana kadar hiçbir şekilde dosya kapatılmaz. Umarız Amme davası kimlere nede açılır konusunda sizleri aydınlatabilmişizdir.

amme davası nedir

amme davası kimlere açılır

Amme Davası Nasıl Açılır?

Amme davalarına yakalanmak hukuki olarak başınıza gelecek en kötü durumdur. Hız sınırı olan bir bölgede yayaya çarparsanız ve yaya sakat kalırsa ya da komaya girerse bu dava otomatik olarak açılır. Sonuçlanana kadar ise asla kapatılmaz.

Yukarıdaki örnek üzerinden ilerleyecek olursak; amme davası için kazaya karışan kişilerden davacı olacak kişinin; davacı olmaması durumunda dahi dava açılacaktır. Hız kuralları ihlali sonucu açılan tüm davalar; Amme davası kategorisine girdiği için detaylı incelemeler yapılacak, özel hukuk kapsamında kişiye maddi, manevi tazminat davası hakkı da doğacaktır. Amme davası otomatik bir şekilde açılırken, maddi ve manevi tazminat davası için kazazede başvuru yapmak zorundadır.

Amme davasının başlıca açılma nedenleri ise şu şekildedir:

  • Kamu malına zarar verilmesi durumunda,
  • Yaralamalı kavgaya karışma durumunda,
  • Ölümlü kavgaya karışma durumunda,
  • Trafik kazalarında,

Bu tür kazalarda kişiler devlete karşı kendini savunmak zorundadır. Herhangi bir davacıya ihtiyaç yoktur. Amme davası nedir, amme davası kimlere ve nasıl açılır sorularına cevap vermeye çalıştık. Bir başka makale de görüşmek üzere.

Para Para

Protestolu Senet Nedir ? Senet Protestosu Ne İşe Yarar ?

Previous article

Ons Nedir ? Ons Nasıl Hesap Edilir ? Ons Altın – Gram Altın Hesaplama

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi