EkonomiGenelGüncelHayata DairPiyasalar

Özgür Demirtaş Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli? Ne İş Yapar?

0
Özgür demirtaş kimdir, nereli yaptığı işler
Özgür demirtaş kimdir, nereli ne iş yapıyor?

Özellikle twitterda son dönemde oldukça popüler isimlerden bir tanesi olan Özgür Demirtaş hakkında merak edilen soruları bu yazımızda cevaplandıracağız. Özgür Demirtaş kimdir, ne iş yapıyor, nasıl bir hayatı var gibi sorulara cevap niteliğinde bir yazı hazırladık. İşte merak edilen detaylı bilgiler..

Özgür Demirtaş Kimdir ?

Özgür Demirtaş Kimdir ? 12 ağustos 1975 yılında Ankara’da Dünya’ya geldi. Manisa’da ilk öğrenimi tamamladıktan sonra ardından, İzmir Atatürk lisesinde lise öğrenimini tamamladı. Oldukça parlak bir öğrenciydi hatta üniversite sınavlarında ilk 50’ye girdi. Üniversite tercihini Boğaziçi Üniversitesinden yana kullanan ünlü profesör burada elektrik elektronik mühendisliği okudu.

Lisans öğrenimi başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra yüksek lisans yapmak istedi. Ardından 1998 yılında Boston College yüksek lisansı için kabul etti. Burada finans doktorası yaparak 2003 yılında doktor unvanını almaya hak kazandı. Özellikle girişken bir yapısı bulunan Özgür Demirtaş vakit kaybetmeden New York Şehir Koleji’nde ( Baruch College ) akademik kariyerine başlangıç adımını attı.

Burada yardımcı doçent unvanıyla uzun yıllar çalıştı. Hatta Baruch college’de tenür unvanını aldı. Özellikle bu unvan sonrasında bir çok kitleye dersler verdi. Bunun yanında Dünya’nın önde gelen ekonomi dergileri onun çalışmalarını dergilerinde yer verdi. Özgür Demirtaş 2012 yılında tenür unvanını bırakmayı tercih ederek, Sabancı üniversitesinde kürsü başkanlığını yürüttü. Bunun yanında Neslihan Küçükoğlu ile evli olan ünlü profesörün ayın zamanda bir erkek evlat babası olduğu bilinmektedir.

Özgür Demirtaş Nereli ?

Özgür Demirtaş Kimdir ? Nereli ? Kendisi Ankara’da doğdu. Ankaralı olmasıyla bilinmektedir. Fakat Türkiye’de İstanbul ilinde ikametgah ettiği Twitter paylaşımlarından görülmektedir. Türkiye’de öğrenim hayatı boyunca fazla gezgin bir öğrenci olması sebebiyle, devamlı olarak Manisa ve İzmirli olarak karıştırılmaktadır.

Kariyeri boyunca hayatının büyük bir bölümünü yurt dışında geçirdi. Tenür unvanını bırakmasından sonra ülkesine dönen ünlü hoca 2012 yılından beri Türkiye’de hayatına devam etmektedir.

Özgür Demirtaş Ne İş Yapıyor ?

Hocanın gerçekten donanımlı bir birey olması aynı zamanda çalışma hayatındaki başarılarını etkiledi. Türkiye onu Türk Finans profesörü olarak tanımaktadır. Fakat o aynı zamanda mühendis, akademisyen ve yazarlık yönüyle de biliniyor. Hatta Özgür Demirtaş son zamanlarda Youtube kanalıyla çeşitli içerikler ürettiği görülmektedir.

Pr. Dr. Özgür Demirtaş kariyerinde Sabancı üniversitesi Finans merkezi kurucu başkanlığı ve Akbank yönetim kurulu gibi yüksek mertebede görevler yürütmüştür. Özellikle holding ve önemli kuruluşlarda bir çok önemli görevi yürüttüğü bilinmektedir. Bunun yanında Foder yönetim kurulu üyeliği de bulunmaktadır.

Deneyimli hoca 2012 ve 2014 yılları arasında Türkiye Genç İşadamları Derneği, Dask, Taysad kuruluşlarında görevlerde bulundu. Hatta bir süre buralarda danışmanlık görevini yürüttü.

Özgür Demirtaş Twitter

‘’ ProfDemirtas ‘’ kullanıcı adıyla yaklaşık 2.5 milyon takipçisi bulunmaktadır. Özellikle Pr. Dr. Özgür Demirtaş Twitter sosyal medyasında fenomenler arasında yer almaktadır. Baya aktif bir tweet geçmişi bulunan profesör muhalif yorumlarıyla tanınmaktadır. Çoğunlukla finansal yanlışlıkları ve gelişmeleri paylaştığı bilinir.

Fakat siyasi bazı önemli konularda yorumlarıyla bir çok kez Twitter gündemine düştüğü bilinmektedir. Twitter ’da kaliteli tweetleriyle bilinen Türk profesörleri içerisinde en ünlüler listesinde ilk beşte yer alıyor.

Carry Trade Nedir? Carry Trade İşlemleri Nasıl ve Ne Amaçla Yapılır?

Previous article

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir ? Hisse Senedi Değerini Nasıl Etkiler?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi