Genel

İngiltere’de Çalışmak, İş Hayatı, İş Bulmak ve Maaşlar

0
İngiltere’de Çalışmak, İş Hayatı, İş Bulmak ve Maaşlar

Özellikle de turistik amaçla ziyaret edilen İngiltere, çalışmak için de uygun imkanlara sahip bir ülkedir. Bu ülkede çok farklı sektörlerde iş bulmak ve kolaylıkla asgari ücretten daha fazla maaş almak da mümkündür. Zamanla sektöre dair daha fazla bilgi edinmek ve bu sektör ile ilgili eğitim almak da iş bulmayı kolaylaştıran etkenlerden biridir.

Farklı bölgelerden ve ülkelerden çalışmak için göç alan bu ülke, sektörlerin sağladığı farklı kazançlar ile de kendini ön plana çıkarır ve iş olanaklarının geniş yelpazesinde bir yer bulmak için kolaylık sağlar.

İngiltere’de İş Bulmak ve Farklı Sektörlerde Çalışmak

İngiltere çalışma ve iş bulma bakımından oldukça gelişmiş bir ülkedir. Özellikle Londra’da pek çok farklı ülkeden çalışan ve iş sahibi görmek mümkündür. Öğrenciler de bu bölgede yaşamın pahalılığından dolayı en azından yarı zamanlı olarak çalışmaktadır. Asgari ücret genel anlamda geçinmek için yeterli olsa da çok daha fazla harcama yapmak da bu bölgede mümkündür. Bu bölgede giyinme ve beslenme için peki para harcamak gerekmese de barınma ve ulaşım için daha fazla harcama yapılması da mümkündür.

Özellikle eğitimli ve deneyimli işçilerin de bölgede toplanması olanaklıdır. Hangi iş için olursa olsun vasıfsız ve deneyimsiz eleman peki çalıştırılmamaktadır. Özellikle de eğitim için giden öğrenciler ya da pek uzmanlık alanı olmayan elemanlar yarı zamanlı olarak çalışmaktadır. Çalışacakları alana dair eğitim almış ve bilgi sahibi olan kişiler ise tam zamanlı çalışır ya da bu bölgede iş sahibidir. Özellikle de üniversite mezunu ve yabancı dil bilen, çeşitli mesleki bilgilere sahip ve eğitim almış kişiler tecrübeli ise bu bölgede iş bulmaları oldukça kolaydır.

1500 ila 2000 pound ile işe başlayan yeni mezun ve tecrübesiz elemanlar, birkaç yıl sonrasında 5000 pound’a kadar ücretlerini yükseltebilmektedir. Bu da kendilerini geliştirmeleri ve asgari ücret üzerinden ödeme alarak daha da fazlasını kazanmaları için oldukça iyi bir olanak sağlar.

İngiltere’de Maaşlar ve Kazanılan Asgari Ücret ile Yaşam

İngiltere’de asgari ücret ile geçinmek ortalama bir yaşam kalitesine sahip olmak için yeterlidir. Asgari ücret bu bölgede 1100 pounddur. Yaklaşık 500 pound ile ev kiralamak ve aylık 400 pound ile mutfak masrafı ve diğer ihtiyaçları ile giderleri de karşılamak mümkündür. Asgari ücretten kalan tutar ise eğlence ve gezme gibi farklı sektörlerde harcanabilir. Ne yazık ki 500 pound gibi ortalama bir fiyata kiralanacak olan evler, merkeze uzak kalır ya da mutfak masraflarından kısılması gerekir. 1500 ila 2000 pound ile bir ay içerisinde rahatlıkla ortalamanın üzerinde bir yaşam sürmek mümkündür.

Kazanılan asgari ücret ile geçinmek ve ortalama bir yaşam sürmek bu ülkede oldukça kolaydır ve para kazanıp geri dönmek isteyenlerin kolaylıkla gelebileceği bir yerdir. Para biriktirmek isteyenlerin ise gelmeden önce özellikle de burada işe girmeden önce harcayacakları paraya dikkat etmeleri gerekir. Ülkenin pahalı olmasına kendini kaptıracaksın olanlar ise para biriktirmek yerine kazandıkları gibi harcayabilirler. Bu ihtimalden uzak durulması ise para biriktirmede önemlidir.

Aylık asgari ücret, tek başına yaşayacak olanlar için yeterli bir miktar olsa da iki kişilik bir ailenin geçiminin zorlaşmasına sebep olabilir. Bu sebeple de İngiltere’ye çalışmaya gidecek olanların para kazanmanın yanı sıra ülkenin pahalılığını da unutmamaları gereklidir. Ülke pahalılığı, özellikle de yarı zamanlı işlere olan ilgiyi arttırır. Yaşam, pahalı olsa da İngiltere’de çalışarak daha kolay hale getirilebilir.

Çalışma şartları bakımından bu ülkeye en yakın olan Ukrayna‘da iş fırsatları ve yaşam şartları ile ilgili bilgiler için burayı inceleyebilirsiniz.

Hollanda’da Çalışmak, Yaşam, İş Kurmak, Hollanda’da Maaşlar

Previous article

Kanada Göçmenlik Başvurusu Yapmak Kanada’da Yaşam ve İş Fırsatları

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel