EkonomiGenelİş Hayatı

Bireysel Emeklilikte Fon Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

0
bireysel emeklilikte fon seçimi
Bireysel emeklilikte fon seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli

Emeklilik döneminde kişilerin refah düzeyini oluşturmak ve korumak için tasarruflar oluşturulur. Meydana gelen birikimler, ülke ekonomisine katkı sağlar. Tüm bunlar, fonlar aracılığı ile yapılır. Bu yüzden bireysel emeklilikte fon seçimi oldukça önemlidir.

Ülke ekonomisine sağladığı faydalardan dolayı devlet bu yönde destekler vermektedir. BES, bu desteklere örnektir.

Bireysel Emeklilik Yatırım Fonu Nedir?

Bireysel Emeklilik Yatırım Fonu, bireysel emeklilik sözleşmelerinde katkı paylarının yatırım amacıyla kullanılmasını sağlayan fonlar olarak tanımlanabilir. Bu yatırım fonları, portföy yönetim firmaları tarafından yönetilmekte ve devlet tarafından denetimi yapılmaktadır.

Bireysel emeklilik fonlarını etkileyen birçok faktör bulunur. Hisse senedi, kamu borçlanmak ve mevduat, bu faktörlere örnek olarak verilebilir.

Bireysel Emeklilikte Fon Seçimi Nasıl Yapılır?

Bireysel emeklilik fon seçimi için birçok kriteri göz önünde bulundurmak ve ona göre yatırım yapmak gerekir. Bu kriterler:

Fon Amacı

Yatırım stratejileri arasında en önemli olan konu, fonun amacıdır. Katılımcı, yüksek gelir elde ediyorsa fonlarda hisse denetlerini tercih etmelidir. Ancak hisse denetleri, riskli fonlardır. Kısa süreli yaşanabilecek dalgalanmalar, göz önünde bulundurulmalıdır.

Fon amacının doğru belirlenmesi, kısa sürecek olan dalgalanmalar da zararı engellemeye yardımcı olur. Orta ya da düşük gelir elde eden yatırımcılar ise riski düşük olan ve tatmin eden yatırımları tercih etmelidir.

Faiz

Kalıtımcılar arasında faiz konusunda hassas olanlar olabilir. Bu durum göz önünde bulundurularak faiz içermeyen fonlar da bulunmaktadır. Faiz istemeyen kişiler, katılım bankacılık ve İslami finans kuralları çerçevesinde yatırım yapabilir.

Tercih Değişimi

Bireysel emeklilik fon seçiminde sabit tercih zorunluluğu bulunmamaktadır. Yani emeklilik fonlarındaki tutarlar ve dağılım oranları göz önünde bulundurularak yılda 6 kez değişiklik yapılabilmektedir. Değişiklik yapmak isteyen katılımcılar, yazılı olarak taleplerini iletebilir. Ayrıca internet bankacılığı ve çağrı merkezi aracılığı ile bu konuda destek alabilir.

Destek

Bireysek emeklilik fon seçimi yaparken muhakkak destek alınmalıdır. Araştırılmadan ve yatırım tutarı göz önünde bulundurulmadan fon seçimi yapılmamalıdır. Ayrıca riske girmekten kaçınılmalıdır. Fon seçiminde destek hizmeti veren birçok yer bulunmaktadır. Buralardan destek alınmalıdır.

Döviz Makas Aralığı En Düşük Olan Bankalar (Detaylı Analiz 2022)

Previous article

Maaşa Göre Ne Kadar Kredi Alabilirim? Bana Ne Kadar Kredi Çıkar?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi