Hayata Dair

Katar’da İş İlanları, Çalışma Hayatı ve Sosyal Yaşam

0
Katar'da İş İlanları, Çalışma Hayatı ve Sosyal Yaşam

Katar, ülkemiz ile ticaret hacmi ilişkileri çok yüksek olan bir noktadır. Bu sebepten dolayı Katar’da iş olanakları ülkemizden gidip oraya yerleşen kişiler için gayet iyi durumdadır. Aynı zaman ülkenin yoğun nüfuslu ve Türkiye’den büyük ölçüde küçük olması sebebiyle iş bulma olanağınız fazla olacaktır. Üstüne üstlük gelecek olan iyi planları olan bu ülkede 2020 yılında Dünya Kupası yapılacaktır. Bu gibi durumlardan Katar’a iş için yerleşecek insanlar güvenle hayalLerini gerçekleştirebilir.

Katarda Çalışma Hayatı Nasıldır? Kolay İş Bulabilir miyim?

Katar’da iş imkanları 2020 Dünya Kupası hazırlıklarının hızla sürmesi sebebiyle çok yüksektir. Ülkenin halkı genel olarak masa başı işlerde çalıştığı için, geneli iş veren kategorisinde yer almaktadır. Yakın ülkelerden gelen birçok insan doğalgaz rafinerilerinde, petrol şirketlerinde vb birçok yerde kolay bir şekilde çalışabiliyorlar. Hizmet sektöründe iş bulma imkanı fazlasıyla kolaydır.

Ülkede ki petrol yataklarının çok fazla olması sebebiyle bu iş ile uğraşan belli başlı firmalarda işletmeler yapılmaktadır. Ekonomisi tamamen petrol ve doğalgaza dayalıdır. Aynı zamanda iş imkanları sadece bunlarla sınırlı değil, demirçelik ve inşaat sektöründede kolay bir şekilde iş bulabilirler. Eğer inşaat sektöründe çalışmak için gidiyorsanız yaz sıcaklarının çok yüksek olduğunu bilerek Katar’a gitmelisiniz.

Katar’da İş İmkanı Hangi Sektörde Bulabilirim?

Katar’da çalışma imkanları sanıldığı kadar kolay değildir. Birçok ırktan insan olduğu için onların çalışma şartlarını gördüğünüzde içiniz cız edebilir. Ülke’de işçi kategorisinde çalışan kişilerin alışveriş merkezlerine giriş yapması tamamen yasaktır. Paraya fazlasıyla ihtiyacı olan kişilerin çalışmak zorunda olduğunu bilen işçi ajansları, kişilere acımasız kurallar koyarak onları neredeyse hayattan bezdirmektedirler. Ajans aracılığı ile Katar’a geldiğinizde bazı zamanlarda kazandığınız yıllık maaşınızın tamamen ajansa vermek zorunda olabileceğinizi bildirmek isteriz. Eğer bu şekilde bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız, ajanslar ile iletişime geçerek 1000$ gibi bir ücret ödemesi yaparak ülkeye giriş sağlayabilirsiniz.

Ülkede inşaat sektörüne fazlasıyla önem verildiği için getirilecek işçilerin vasıfsız olmamasına dikkat edilmektedir. Vasıfsız eleman ihtiyacı zaten paraya fazlasıyla ihtiyacı olan kişiler tarafından onlar sömürülerek karşılanmış oluyor. Vasıfsız bile olsa Türk işçileri giderek orada 200$ gibi ücret karşılığında çalışmak istemez.

Katar’a Türkiye’den giden işçiler genelde alanında uzmanlaşmış kalifiyeleşmiş kişilerden seçilmektedir. İnşaat sektörünün dışında iş olanaklarına bakıldığında Türk vatandaşları bu ülke içerisinde petrol şirketlerinde çalışma imkanı bulabiliyorlar. Ülke’de bulunan Nepalli ve Hint işçiler genel olarak vasıf gerektirmeyen temizlik, çocuk bakımı gibi işlerde çalıştırılıyor. Yani basit bir tabirle söylemek gerekiyorsa ayak işlerini yapıyorlar.

Katarda Çalışanlar Ne Kadar Maaş Alıyor?

Katar’da çalışan işçiler arasında sınıf ayrımı yapıldığını size tekrardan söylemek isteriz. Bu sınıflandırma kişilerin iş konusunda uzmanlık alanlarına göre değil, hangi ülkenin vatandaşı olduğuna göre yapılmaktadır. Amerikalılar ve Avrupalılar 1. Sınıf, Türkler ve Mısırlılar 2. Sınıf, diğer Asya ülkelerinin vatandaşları ise 3. Sınıf vatandaş olarak belirtilmektedir. Bir Amerika vatandaşı çalıştığı işe bağlı olarak maaşı 10 – 15 bin dolar kadar olabiliyor.

Türkler Katarda ne kadar maaş alıyor sorusun cevabı ise çalıştıkları şirkete bağlı olarak ülkelerinde aldıkları maaşın 3 katına kadar çıkabiliyor. Katar’da asgari ücret ile ilgili ayrıntılı bilgiye bu link üzerinden ulaşabilirsiniz. https://www.paramix.net/katarda-asgari-ucret/

Yurtdışında Nasıl İş Bulunur ? Yurtdışında Yaşama Rehberi

Previous article

Ukrayna’da İş İlanları, Ukrayna’da Yaşam ve İş Fırsatları

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Hayata Dair