Genel

Katar Vizesi Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir? Nasıl Alınır

0
Katar Vizesi Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir? Nasıl Alınır

 

Farklı türlerde vizeler bulunur ve bunlar farklı amaçlar ile kullanılır. Çalışmak için iş vizesi almak ve gezmek için de turistik vizenin alınması gerekir. Bunlar dışında aile vizesi, aile ziyareti vizesi, çoklu giriş vizesi, ortak turist vizesi, yeni doğan vizesi, transit vize, ziyaretçiler için iade vizesi gibi pek çok vize de bulunur ancak en çok iş vizesi ve turistik vize talebi gerçekleştirilir. Bu vizeleri almak için belli koşullar bulunur. Herkese verilmeyen iş vizesini almak için özellikle her koşulun eksiksiz şekilde yerine getirilmesi lazımdır. Katar vizesi türleri aşağıda bulunan altbaşlıklarda listelenmiştir.

Katar Vizesi İş İçin Nasıl Alınır?

Bu vize 2 hafta geçerli olan bir vizedir ancak sonrasında bunu uzatmak da mümkündür. Belirli ülkelerin pasaport sahiplerine direkt olarak giriş vizesi verilir. Bu şekilde iş vizesi almak da mümkündür. Karar ve yasalar dahilinde vizeyi uzatmak ve işçi olarak ülkede kalmak da mümkün hale gelir.

Turistik Vize Nasıl Alınır?

Başvuruda bulunacak olan kişinin Qatar Airways ile ülkeye girmiş olması gerekir. 2 haftalık olarak alınacak olan bu vizenin DOHA Havalimanı Göçmenlik Dairesi’nden temin edilmesi uygundur. Bu vize 3 ayda bir yenilenebilir. Katar’a girerken ya da yurt dışında iken de elçiliklerden vize almak mümkündür.

Aile Vizesi

Katar’da çalışan bireylerin ailelerini yurtdışından Katar’a getirebilmesi için başvurulan vizedir ve sebepleri diğer vizelerde olduğu gibi belirtilmelidir. Aksi takdirde onaylanması mümkün olmayabilir. Bu durumda sebep belirterek vizeyi uzatma talebinde bulunmak gerekir.

Aile Ziyareti Vizesi

Katar’da ikamet edenlerin ailelerine verilen vizedir. Bu vize, Katar’da ikamet eden aile üyelerinin ziyaretlerini gerçekleştirmesi için verilen bir vizedir. 1 aydan uzun süre kalacakların, 1 ay sonunda tıbbi kontrolden geçmesi gerekir. Tıbbi kontrol sonrasında bu vize, 2 ila 5 ay süre ile uzatılabilmektedir ancak bunu uzatmak için de belli şartlar yer alır ve sebep belirtmeksizin bu vizeyi uzatmak da mümkün değildir.

Çoklu Giriş Vizesi

Bireyler, şirketler ve devlet kurumları için geçerli olan bu vize, 1 yıldan fazla süre geçerlidir. Özel bir makam tarafından onaylanmış bir vizedir.

Ortak Turist Vizesi

21 gün geçerlidir ve maksimum 7 gün daha uzatılabilir. Katar’da ödeme yapmadan çalışmak bu vize ile pek mümkün olmaz. Katar sınırına varıldığında alınan bu vize, geçerli 33 ülke için verilen bir vizedir ve ortak turist müzesi de turist müzesi gibi pek tercih edilen vizeler arasında yer alır.

Yeni Doğan Vizesi

Süresi 3 aydan kısadır. Ücretsiz olan bu vize, yeni doğan bebekler için geçerli bir vizedir. Bebeğin pasaportu olmalıdır ya da ismi ebeveyn pasaportuna işlenmiş olmalıdır. Ebeveynlerin ise Katar’da geçerli olan ikamet izni olması gerekir.

Katar Vizesi Başvuru Nasıl Yapılır?

Pasaportların 9:30-12:30 saatleri arasında teslim edilmesi gerekir ve yalnızca pazartesi ile Perşembe günleri arasında bu pasaport teslimi yapılabilir. Okunaklı olan başvuru formunun para iadesi mümkün olmaksızın çek ya da başka bir uygulama ile teslim edilmesi gerekir ve bunun için nakit ödeme ya da kişisel çek de kabul edilmemektedir. Her başvuru için ayrı ödeme yapılır ve çeklerin Katar Devleti Büyükelçiliği tarafından desteklenir olması önemli bir gerektir.

Başvuruda kullanılan pasaport, Katar’da kalmak için en az 6 aydan fazla bir süre ile geçerli olmalıdır. Bu pasaport ile vize verilecek sayfa bulunması da önemlidir. 2 adet vesikalık fotoğraf, pasaportun aslı, pasaportun ilk birkaç sayfasının 2 adet fotokopisi, vizesi için iş mektubu, turist vizesi için ise turist davet mektubu başvuru sırasında bulunması gereken önemli belgelerdir.

Bireysel başvurularda vize talebinin nedeni kesinlikle belirtilmelidir. Bu şekilde gerekli tüm belgeler ile teslim edilen başvurular, vize alma işini kolaylaştıracaktır.

 

Kanada Göçmenlik Başvurusu Yapmak Kanada’da Yaşam ve İş Fırsatları

Previous article

Kolombiya’da Çalışmak, Yaşam ve İş Fırsatları Hakkında Bilgi

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel