BankacılıkEkonomiGenelYatırım

Nasıl Finans Uzmanı Olunur ? Finans Uzmanı Çalışma Alanları Nelerdir ?

0
finans uzmanı ne demek
finans uzmanı nasıl olunur, finans uzmanı nerelerde çalışır

Ülkemizde belki de üniversite eğitimi alan kişiler içinde, en fazla okunan bölümler iktisat ve işletme bölümüdür. Tabi ki bunda en büyük pay sahibi de Açık Eğitim Fakültesinde bu bölümleri okuyan kişilerin fazla olması olabilir. İktisat ve işletme bölümü okuyanların çalışabileceği en iyi alan finans sektörüdür. Bu yazımızda finans nedir ? Finans uzmanı nasıl olunur ? Finans uzmanları nerelerde çalışabilir gibi soru başlıklarını cevaplandırmaya çalışacağız.

Finans nedir?

Finansı kısaca tanımlamak gerekirse bireylerin, şirketlerin ve kurumların para veya parayı temel alan araçların yönetilmesidir. Bu tanıma bakılınca finans aslında herkesin hayatında bir şekilde olmak zorundadır. Finans alanında profesyonel çalışanlar genellikle finans uzmanlarıdır.

Finans uzmanı kimdir? Nasıl olunur?

Finans uzmanı, çalıştığı şirketin, kurumun veya bireylerin parasını ve paraya kolayca çevrilebilen ürünler ile borçların planlanması ve yönetilmesinden sorumlu olan danışman kişidir.

Teorik olarak bakıldığında finans uzmanı olabilmek için üniversitelerin iktisat ve işletme bölümünden mezun olmak aslında yeterlidir. Ancak finans uzmanlarının çalıştıkları alanlara bakıldığında, sadece iktisat veya işletme bölümünü okuyarak başarılı olabilecekleri bir çalışma alanı olmadığı görülmektedir.

Finans uzmanlarının öncelikle matematik ile aralarının çok iyi olması, ülkedeki ve dünyadaki ekonomi ve politik riskleri analiz edebilmesi, borsa, bono, tahvil vb. yatırım enstrümanları hakkında bilgi sahibi olması ve dönemsel olarak yatırım enstrümanları analiz edebilme yeteneğine sahip olması gerekir. Kendisini bu alanlarda da yeterli olabileceği düşünen iktisat ve işletme mezunları finans uzmanı olabilirler.

Finans uzmanı kavramı oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. Resmi olarak kurumlarda finans uzmanı sıfatı ile çalışabilmek için çeşitli lisans belgeleri ve sertifikalar istenebilmektedir. Ancak twitter ve benzeri sosyal medya platformlarında kendini finans uzmanı olarak lanse eden bir çok kişi de bulunmaktadır. Yani teknik olarak lisans gerekli olsa da finans alanında tecrübe herşeyden daha önemlidir. Bu nedenle finans alanında tecrübeli kişilerin bilgi birikimleri bu alanda lisans almış kişilerden daha fazla olabilir.

Finans uzmanları nerelerde çalışabilirler?

Finans uzmanları birçok farklı alanda çalışabilirler. Örneğin borsa, banka, şirketlerin finans bölümünde, finansal danışmanlık, direktörlük, denetmenlik, kamu kuruluşlarında özellikle maliye bakanlığı, hazine gibi kurumlarda çalışabilirler. Son zamanlarda ekonomi kanallarında analizleri seyirci ile paylaşan finans uzmanları vardır.

Finans uzmanlarının çalışma alanları oldukça geniştir. Para ile temas eden her sektörde finans uzmanı ihtiyacı olabilmektedir. Bu nedenle finans uzmanları hemen hemen her sektörde iş bulabilme olanağına sahip olurlar. Ancak finans uzmanlarından bu uzmanlığı belgeleyici bazı nitelikleri karşılaması beklenir. Yani sadece üniversitelerin iktisat ve işletme bölümlerinden mezun olmaları yeterli değildir.

Son zamanlarda gelişen yapay zeka teknolojisi, algoritmik robotları düşündüğümüzde artık sadece muhasebe verilerini giren, para yatırımı deyince sadece mevduat faizi aklına gelen finans uzmanlarının iş sahası gittikçe azalmaktadır. Veri girme işini artık robotlar yapıyor. Yapay zekâ kullanan programlar her türlü alternatif yatırım araçlarını müşterilerine sunuyor.

Günümüzde finans uzmanından beklenen yapay zeka teknolojisi ile çalışan programları ve algoritmik robotları kullanabilmeleridir. Buradan elde ettiği verileri analiz ederek müşterilerinin daha fazla kazanç sağlamasını veya daha doğru yatırım kararlarını almalarını sağlayabilmeleridir.

Finans Uzmanları Ne Kadar Kazanır ?

Finans uzmanlarının çalışma alanları birbirinden çok fakrlı sektörler ve görevler olabildiği gibi kazandıkları paralarda aynı şekilde değişiklik göstermektedir. Öyle ki aylık 2500 TL ile çalışmak durumunda kalan bir finans uzmanı olabileceği gibi aylık 20 bin tl maaş almakta olan finans uzmanı da olabilmektedir. Bazı finans uzmanları ise kendileri finans piyasalarında aktif rol alarak kazanç sağlamaya çalışmaktadır. Yani borsa, forex vb. finans piyasalarında yatırım yaparak kazançlarını finans piyasalarından sağlayan finans uzmanları da olabilmektedir.

Kara Liste Kredi Kartı Başvurusuna Engel mi ? Kredi Kartı Alınabilir mi ?

Previous article

Starbucks’da Nasıl Sipariş Verilir ? Starbucks İçecek Fiyatları ve Kültürü

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Bankacılık