Ekonomi

Brent Petrol Nedir ve Brent Tipi Petrol Nereden Çıkar ?

0
brent-petrol-nedir
brent-petrol-nedir

Petrol piyasalarında geçerli petrol tipleri üçe ayrılmıştır. Bunlardan biri de dünya petrol piyasasına yön veren Brent tipi petroldür. Petrol piyasalarında işlem yapmak isteyen kişilerin ilk hakim olması gereken petrol tipi de diyebiliriz. Piyasada yapılan anlaşmaların üçte ikisi Brent petrol ile yapılmaktadır. Brent petrol nedir ve Brent tipi petrol nereden çıkar gibi sorulara cevap aradıkça piyasa hakkında daha fazla bilgi edinebilmeniz mümkündür.

Brent Petrol Nedir ve Brent Tipi Petrol Nereden Çıkar ?

Brent petrol genel olarak İngiliz tipi petrol olarak da bilinmektedir. Dünya genelinde en fazla işlem hacmine sahip ham petrol türü olarak tanımlanabilmektedir. Brent petrol, diğer türlerden farklı olarak tatlı ve hafif özelliklere sahiptir. Petrol türlerinde ‘tatlı’ sülfür içeriğinin düşük olduğunu, ‘hafif’ ise yoğunluğunun az olduğunu ifade etmektedir. Petrol piyasasına dahil olmak istiyorsanız bilmeniz gereken tabirlerden ikisine örnek olmaktadır.

brent-petrol-nerede-cikar

brent-petrol-nerede-cikar

Brent petrolün en fazla tercih edilen tip olması bu 2 özelliğinden kaynaklanmaktadır. Tatlı petrol türlerinin rafine edilerek benzin veya dizel elde edilme süreci daha uygun fiyata gelmektedir. Sülfür oranlarının düşük olması ayrıştırılmalarını kolaylaştırılmaktadır.

Diğer petrol türlerine göre daha uyguna gelen Brent tipi petrol nereden çıkar? Brent petrol, ismini de aldığı Kuzey Denizi’nden çıkarılmaktadır. Kuzey Denizi’nde yer alan 5 tabakanın baş harflerinin kullanılmasıyla BRENT olarak isimlendirilmiştir. Brent petrol, çok kaliteli ham petrol statüsündedir ve varili uluslararası standart olarak kabul edilmektedir.

Uluslararası petrol piyasasında en çok işlem gören Brent tipi petrol, altın fiyatlarından çok fazla etkilenmektedir. Brent petrole yatırım yapan kişiler altın fiyatlarını da takip etmekte ve anlık olarak işlem yapabilecekleri firmalarla çalışmaktadırlar. Brent petrol fiyatları 2000 yılından beri yükselişte olup yatırımcıları çeken bir ivmeye sahiptir. Tek başına Rusya gibi ülkelerin kalkınmasını sağlayacak talebi oluşturabilen bu petrol tipinin dünya geneli petrol üretimlerinden nasıl etkileneceği ise merak konusudur.

En İyi Öğrenci Kredi Kartları Nelerdir Ve Başvuru Koşulları öğrenmek için tıklayın.

En İyi Öğrenci Kredi Kartları Nelerdir Ve Başvuru Koşulları

Previous article

FPG İnvestment Nasıl, Güvenilir mi? En Detaylı İnceleme

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi