Ekonomi

Borsada Derinlik Nedir? Derinlik Analizi Nasıl Yapılır? – Kademe Analizi

0
hisse senedi derinlik izleme kademe analizi
hisse senedi derinlik izleme kademe analizi

Hisse senedi fiyat değişimlerini izlemek yatırımcılar için olmazsa olmazdır. Özellikle gün içi alım-satım yapanlar mutlaka hisse derinlik bilgisine sahip olmalıdır. Bu nedenle borsa derinlik izleme önemli bir detaydır.. Bir hisse senedinin alım işlemi açısından bekleyen lot sayısının kaç adet olduğu veya satış işlemi açısından bekleyen sayısının kaç adet olduğu, derinlik kavramı ile incelenebilir. Hisse senedine yönelik alış ve satış kademeleri şeklinde her fiyat kademesinin takip edilmesi ile kontrol edilmesidir. Ayrıca alış ile satış kademelerinin kaç yatırımcı tarafından ve kaç tane satış emrinin girildiğini anlık bir şekilde takip edilmesidir. Borsa derinlik hizmeti genel itibarıyla aracı kuruluşlar tarafından ücretli bir şekilde sunulur. Ayrıca belirli bir işlem hacmine bağlı bir şekilde kişilere ücretsiz bir şekilde sağlanır.

Borsada derinlik, ekranda bekleyen emirler şekilde gösterilir. Bir örnek üzerinde konunun anlatılmasında fayda olacaktır ki, A firmasında hisse fiyatı 20 TL olduğu göz önüne alınırsa derinlik ekranında A firmasının hissesinin 18.80 TL’den ne kadarlık bir alış emri olduğu böylelikle görülür.

Borsada Derinlik Nasıl İzlenir?

Bir yatırımcı olarak aracı kurum tarafından derinlik lisansının satın alınması veya belirli kampanyaların kullanılması şeklinde derinlik tablolarının izlenmesi ile borsada derinlik izlenebilir. Aracı kurum tarafından satın alınan lisans ile birlikte internet uygulaması üzerinden derinlik izleme işlemleri gerçekleştirilebilir. Genel itibarıyla borsa, aracı kurum ve kuruluşlar tarafından firmalara sunulmakta olan derinlik lisans ücretleri, piyasada işlem gören bütün aracı kurumların kendilerinin belirlemiş oldukları politikalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı kurumlar, belli zaman dilimleri içerisinde indirim ile kampanyalar sundukları için kullanıcılarına veya belli bir süreyi aşağı kullanıcılarına ücretsiz bir derinlik lisansı hizmetini sunabilir. Bu lisansı alabilmek amacıyla aracı kurumun sağlamış olduğu kampanyaları takip etmek ve daha sonrasında ise yatırımcının kendisi açısından en uygun fiyatta iken satın alması gerekir.

Borsada derinlik analizinin görülebilmesi amacı ile aracı kurum ile iletişim kurularak derinlik lisansının satın alınması gerekir. Aracı kurumlar aracılığı ile dönemsel bir şekilde yapılan indirim ile kampanyalar mevcuttur. Bazı aracı kurumlar ise genel itibari ile müşterilerine ücretsiz bir biçimde derinlik lisansı hizmetinin sunabilir. Derinlik lisansı satın alındıktan hemen sonra aracı kurumun uygulaması aracılığı şeklinde borsada derinlik analizi ile ilgili işlemlerin yerine getirilmesi mümkündür.

Borsada Kullanılan Derinlik Analizi Programları Neler?

Borsada kullanılmakta olan derinlik analizi programları, katılımcıların borsa işlem hareketlerini izleyebilmek amacıyla kullandıkları bir program ve biçiminde ifade edilebilir. Bu programlara erişimin sağlanabilmesi amacıyla aracı kurumlar ile iletişime geçmek ve böylelikle derinlik lisansının satın alınması gerekir. Aracı kurumlar, genel itibarıyla kampanyalar gerçekleştirerek müşterileri açısından uygun fiyatlı hizmetler sunabilir. Ücretsiz bir şekilde erişilebilen bu programlar, canlı borsa takip uygulamaları şeklinde izlenir. Anlık bir şekilde borsada derinlik analizinin yapılabileceği bazı uygulamalar ise: Forex, TAMS, IBS şeklinde sayılabilir.

Borsa Derinlik İzleme Programlarının Kullanılması

Derinlik analiz programlarının kullanılması açısından öncelikli olarak derinlik programlarına ulaşımın sağlanması gerekir. Bu nedenle aracı kurum ile iletişime geçmek ve daha sonrasında ise satın alınma işlemlerinin yapılması gerekir. Bazı aracı kurumlar, bu hizmeti ücretsiz bir biçimde yerine getirirken bazıları ise belli bir ücret karşılığında bu hizmeti sunmaktadır. Derinlik analiz programlarında alın bölümünde fazla bir alım emri meydana geldiğinde, bu emir mutlaka gerçekleşecek anlamına gelmiyor. Bunun sebebi ise emri veren katılımcı, Emir işlemi gerçekleşmeden önce iptal etme yetkisine de sahiptir. Aynı zamanda spekülatörler, satım ve alım emirlerini hisse senedi miktarı bir beklenti oluşturabilmek amacıyla kullanabilir. Borsada derinlik analiz programları ile ilgili satım emirleri çok ise hisse senedinin fiyatında düşüş meydana gelecek.

Borsada Derinlik Analizi Nasıl Yapılır?

Borsada derinlik nedir? Sorusuna cevap bulmak amacıyla esasında derinlik programının nasıl kullanıldığını bilmekle mümkündür. Borsada alım satım işlemlerine tabi tutulan hisse senetlerinin derinlik analizleri; herhangi bir hisse senedine yönelik bir şekilde alış ile satış kademelerinde her fiyat açısından kaç tane ve kaç katılımcı tarafından alış ile satış emirlerinin girildiğinin anlık bir şekilde takip edilmesidir.

Western Union Hangi Bankalarda Var? Western Union Anlaşmalı Bankalar

Previous article

Pasif Gelir Nedir? Nasıl Elde Edilir? Pasif Gelir Kazanma Yoları

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi