Genel

Takas Analizi Nedir? Hisse Senedi Takas Analizi Nasıl Yapılır?

0
takas analizi nasıl yapılır
takas analizi nedir, nasıl yapılır

Borsada yatırımcı sayısı gün geçtikçe artarken, borsa terimlerine olan ilgi de aynı şekilde artış gösteriyor. Bu anlamda takas analizi kavramını bu bölümde detaylıca açıklamak istedik. Hisse senedi alıp satarken takas analizi neden önemli? Takas analizi nasıl yapılır ve ne anlam ifade eder gibi soruların cevaplarını bu içerikte bulabilirsiniz.

Takas Analizi Nedir?

Takas analizi, finansman ve borsa işleriyle ilgilenen şirketlerin ve kişilerin mali işler hakkında bilgi veren analiz çeşididir. Takas analizi, şirketlere gelen taleplerin hangi aracı kurumlardan geldiğini ve alım satım oranının görülmesine yardımcı olur. Diğer yandan bütün alış ve satış işlemleri Takasbank hesabı içerisinde kayıt altına alınabilmektedir. Ortaya çıkan bu veriler de takasbank aracılığıyla dağıtıcı kuruluşlara verilir. Aracı firmalar yabancı yatırımcı da olabilmektedir. Bunun haricinde birçok yatırımcı kuruluş yer alır. Bütün bu bilgilerin takip edilmesi zor olacağı için bu konuda rehber olacak aracı kurumların seçilmesi önerilir.

Borsada hisse senedi yatırımı denilince akla ilk olarak araştırmalar, şirketlerin analizleri haberler gibi bazı konular gelir. Yatırım yapılmaya başlanması durumunda, bilinçli ilerlemeler yapmak için teknik ve temel analizler kullanılır. Fakat ilgi alanına almış olduğunuz şirketlerin piyasa fiyatına etki eden yatırım kararlarınıza yön veren farklı analiz türleri bulunur. Bu analiz türleri içerisinde en önemlisi takas analizi olmaktadır. İlgi alanına almış olduğunuz şirketin payları hangi aracı kurum tarafından saklanması durumunda ne kadar olduğu, meydana gelen değişimlerin hangi ölçüde olduğu gibi buna benzer verilerin incelenmesi şirketin gelecekteki işlerinin hangi yönde oluşacağı konusunda önem arz eder. Yükselişlerin ve düşüşlerin meydana gelmesinden önce takas verilerinin incelenmesi en iyi yöntem olarak karşımıza çıkar.

Takas Analizi Nasıl Yapılır?

Öncelik olarak takas analizlerine profesyonel veri tabanlarından ulaşıldığı gibi, çalıştığınız aracı kurumun da sizlere gönderme durumu söz konusudur.

Takas analizinde direkt olarak şirketin elinde yer alan payların da önemli olduğunu belirtmek isteriz. Çünkü aracı kurum elinde bulundurduğu paylara göre de hissenin yönünü belirleyebilir. Bu noktada ise şirketin dolaşımdaki arz miktarının da önemli olduğunu belirtmek isteriz. Çünkü şirketler halka arz olduğu noktadan sonra belli bir zaman içerisinde şirketin büyümesi için bedelli bedelsiz olarak bölünebilir. Ancak aracı kurumlarda bu noktaya özen göstererek işlemlerini yürütürler.

Aracı kurumlar noktasında dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise yabancı ve yerli paylar olacaktır. Yabancı veya büyük aracı kurumlar aracılığıyla yapılan alımların artması ilgili şirketin piyasa fiyatından yükseliş beklenebilir. Bunun tam tersi olması durumunda satışların artması geçerli denebilir.

Takas analizde farklı olan diğer yöntem ise, hisse bazında değil, aracı kurum bazında ilerleme olur. Kendinizin seçmiş olduğunuz aracı kurum dağılımıdır. Aracı kurum dağılımı denilince, borsa işlemlerinde alım ve satıma aracılık yapan aracı kurumların günün sonunda takasında kalmış olan hisse senetlerinin miktarlarını gösterir. Aracı kurumların dağılımı eş anlı olarak takip edilmektedir. Diğer bir anlamı ise borsada sürekli olarak işlem gören şirketlerin hisselerini anlık kimlerin alım ve satım yaptıklarını aracı kurumların dağılımında görebilirsiniz. İncelemeye aldığınız şirketlerin hisselerini gün içerisinde hangi aracı kurum alıyor veya satıyor. Bunu incelemeniz için aracı kurumun dağılımları ön plana çıkıyor.

Takas analizini görmek için kurumlar anlık veya günlük olacak şekilde belirli bazı programlar yardımıyla erişim sağlayabilirsiniz. Bazı aracı kurumlar yatırım yapmayı düşünen kişilere takas analiz raporlarını ücretsiz olarak sunmaktadır.

Takas Analizinin Önemi

Takas analizi yapmak yatırımcılar için önemlidir. Çünkü bir hisseyi alan ve satan kurumları görmek sizi fikir sahibi yapacaktır. Yani bir hisse senedini Bank of mu alıyor, Tacirler yatırım mı veya Midas menkul mü bu gibi detayları inceleyen analiz türüne takas analizi denir. Alıcı ve satıcı banka ve aracı kurumlar görülerek fikir edinilmeye çalışılır. Yabancı alışı var mı, hisse toplama yapılıyor mu? Patron alışı veya patron satışı var mı gibi soruların cevapları da takas analizi sayesinde bulunabilir. Bu anlada anlık takas  izlemek önemlidir. Anlık veriler aracı kurumlardan temin edilebilir. Ayrıca Fx plus veya Matriks data gibi uygulamalar ile de takas analizlerini yapabilirsiniz.

Temel Analiz Nasıl Çalışır?

Temel analizin yardımıyla, varlıkların esas değerlerini nasıl gördüğünüze göre bu varlık ileride yararlı olacak mı sorusuna göre bu varlık düşecek mi veya yükselecek mi olduğuna karar verme olanağını bulursunuz. Temel analiz oldukça detaylı bir kavramdır. Dünya konjönktürü, siyasal konjönktürde yaşanan gelişmeler, merkez bankalarının aldığı kararlar, ülkelerin ekonomik verileri, şirketlerin bilançoları vb. detayların tamamı temel analizin ilgi alanına girmektedir. Borsada, forexte ve kripto para piyasalarında temel analizden yararlanılmaktadır.

Örneğin almış olduğunuz hisse senedinin bilançosunu tahmin etmek için temel analizden yardım alırsınız. Bu konuda teknik analiz size bir veri sunamaz ancak temel analiz sayesinde gelecek bilançolar hakkında doğru yorumlar yapabilirsiniz. Yani hisse senetlerinde bilanço analizi de temel analizin bir konusu olmaktadır.

Teknik Analiz Nasıl Çalışır?

Teknik analizin özelliği karar alma konusundan daha ziyade, rakamlara dayalı bir yaklaşım olarak karşımıza çıkar. Bu analiz türü, piyasanın güncel olan fiyat ile takas hareketlerinin miktarı üzerinden bilinen bütün bilgileri hesaba katmasını var sayar. Güncel olan fiyatlar, arz ve talep gibi piyasanın gücünü yansıtmasından dolayı, teknik analizi yaparlar.

Bir varlığın fiyatının kamuoyu tarafından varlık hakkında neleri hissettiklerini düşünüp anlık olan bir görüntü vereceğine inanır. Buna piyasa duyarlılığı denilir. Takasçıların eğilimi tahmin edip yatırımın kararlarını vermek amacıyla kullandıkları gösterge olmaktadır. Profesyonel olarak takas işiyle uğraşan takasçılar, bu analizlerden birine çok inanırlar. Kısa vade olan yatırım düşüncesinde başarılı olmak zordur. Takas analizi yatırım yapma konusunda size karar vermede, etkili bir analiz yöntemi olabilmektedir. Borsa da tarihsel takas verileri en önemli araç olarak bilinir. Alımlar yabancı aracı kurumlardan geldiği gibi yerli aracı kurumlardan da gelir.

Zorunlu Karşılık Oranı Nedir? Neye Göre Artar veya Azalır?

Previous article

Garnet Trade FX Güvenilir mi? Lisansı Var mı? Yorum ve Şikayetler

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel