Genel

Pasif Gelir Nedir? Nasıl Elde Edilir? Pasif Gelir Kazanma Yoları

0
pasif gelir nedir nasıl elde edilir
pasif gelir nedir nasıl elde edilir

Pasif gelir kazanma yolları aktif olarak çalışıp mesai harcamadan gelir elde etmek isteyen kişilerin merak ettiği bir konudur. Pasif gelir kaynaklarıyla ekonomik ve sosyal anlamda rahat bir hayat sürmek, her dakika para kazanmak mümkün. Peki pasif gelir nedir, nasıl elde edilir?

Pasif Gelir Nedir?

Pasif gelir, çabasız ya da az çabayla düzenli para akışı sağlama durumudur. Yoğun ekstra mesai gerektirmeden kazanç getiren pasif gelir kaynakları, işin başında durmayı gerektirmez. Bu tür kaynaklarda minimum çaba ile otomatik şekilde para kazanılabilir.

Tam zamanlı ya da yarı zamanlı çalışılarak gelir elde edilen işler aktif gelir kaynaklarını oluşturmaktadır. Günlük düzenli faaliyet, emek ve zaman gerektiren aktif kaynakların aksine, pasif gelir kaynakları en az çabayla mesai gerektirmeden para kazanmayı sağlar.

Aktif gelirin yanında pasif gelir de elde etmek, kişilerin mevcut gelirini arttırmaktadır. Böylelikle kişilerin rahat bir yaşam sürmesine katkıda bulunur.

Pasif Gelir Kazanma Yolları

Yan gelir olarak da bilinen pasif gelir kazanma yolları ile aktif olarak çalışmadan az emekle gelir elde edebilir. Doğru alanlara yatırım yaparak ve internetin sunduğu faydalardan yararlanarak düzenli para kazanmak mümkündür. Pasif gelir kazanmak için oldukça fazla seçenek mevcut. Pasif gelir kazandırabilecek bazı iş fikirlerini başlıklar altında inceleyebilirsiniz.

Blog Açmak

Blog açmak en çok tercih edilen pasif gelir elde etmek yöntemleri arasındadır. Ücretsiz veya düşük maliyetle hızlıca kurulabilen bloglara reklam alarak pasif kazanç elde etmek mümkündür.

Bilgi sahibi olduğunuz ilgi çekici konularda içerik üreterek blog sayfasına yüklemek siteye aktif ziyaretçi çekecektir. Başarılı bir site trafiği elde ettikten sonra dilerseniz reklam ve pazarlama yollarıyla yüksek gelirler elde edebilirsiniz.

Online Kurs Vermek

Uzman olunan bir konuda online kurs vermek, pasif gelir kazanmak için tercih edilebilecek yollar arasındadır. Bilgili olduğunuz konularda video kurs setleri hazırlayarak online eğitim verebilirsiniz. Belirli bir komisyon ücreti karşılığında videolarınızı yükleyebileceğiniz pek çok eğitim platformu bulunmaktadır. Bu tür platformlarda online eğitim vererek videolarınızı satabilirsiniz.

Stok Fotoğraf Satmak

Özgün ve yüksek çözünürlüklü stok fotoğraf satmak özellikle fotoğrafçılıkla ilgilenenlerin denemesi gereken gelir elde etme yollarındandır. Telifsiz stok görsel sitelerine çekilen fotoğraflar yüklenerek indirme yapıldıkça komisyon elde edilir.

E-kitap Yayınlamak

Ülkemizde e- kitap sektöründeki yükseliş bu yolla tatmin edici düzeyde gelir kazanılmasına imkan sağlamaktadır. Yazarlık mesleği gerektirmeden hemen her konuda yazılabilen e- kitaplar akademik, edebi, şiir, deneme, gezi yazısı gibi çeşitlilik göstermekte.

E- kitap yayınlamak isteyen kişilerin, yazdığı dilin gramer kurallarına uygun ve kaliteli içerik oluşturması gerekmektedir. İçerik ve biçimin yanı sıra kitabın iyi pazarlanması da oldukça önemlidir. Bu konulara dikkat gösterilmesi durumunda e- kitap yayınlamak kazançlı bir pasif gelir kapısı oluşturmaktadır.

İlgi, çekici, başarılı ve herhangi bir konuda ihtiyaca, sorulara yanıt veren bir e-kitap yazan kişiler bu yolla yüksek kazançlar elde etmektedir. Kitabın kalitesine göre yayınlandıktan sonra yıllarca çalışmadan dahi gelir elde edilebilmektedir.

Mobil Uygulama Geliştirmek

Mobil uygulama geliştirmek hakkında bilginiz varsa ya da özgün bir uygulama fikrine sahipseniz yüksek gelirler elde edebilirsiniz. Kendiniz programlama bilmiyorsanız bir programcıdan yardım alarak istediğiniz mobil uygulamayı üreterek kullanıcılara pazarlayabilirsiniz.

Uygulamanızı ücretli yaparak indirildikçe gelir elde edebileceğiniz gibi ücretsiz yaparak reklam yoluyla da pasif gelir elde edebilirsiniz. Orijinal bir fikre sahip uygulama geliştirmeniz durumunda kısa sürede yüksek gelirler kazanmanız mümkündür.

Temettü Hisse Senetleri

İyi bir araştırma sonrasında alınan temettü hisse senetleri ile yatırım yaparak yorulmadan ek gelir elde edebilirsiniz. Borsada yer alan şirketlerin dağıttığı kar payı olan temettüden yararlanmak için belirli bir miktarda yatırım yapmak gerekir. Yatırım miktarı arttıkça getiri de artacaktır. İlk yatırımı yaptıktan sonra herhangi bir çaba ve takip gerektirmediğinden temettü kolay pasif gelir kazanma yolları arasındadır.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı

Gayrimenkul yatırım ortaklığı (GYO) vasıtasıyla taşınmaz mal yatırımlarında bulunabilirsiniz. İyi bir pasif gelir kaynağı olan GYO’ lar, temettü hisseleri gibi borsadan alınmaktadır. Belirli oranda hisseyle alınan GYO ile pasif gelir sağlanmaktadır.

Emlak Yatırımı Yapmak

Emlak yatırımı yapmak düzenli para akışı sağlayan pasif ek gelir kaynakları arasındadır. Sıklıkla tercih edilen emlak işleri daima kazandırarak yatırımcıları cezbetmektedir. Konut, dükkan, tarım arazisi, ofis gibi taşınmaz mülklerin değeri gün geçtikçe arttığı için satış ve kiralamayla yüksek gelir edilmektedir. Taşınmaz mallara yatırım yaparak kira getirisiyle düzenli pasif gelir kazanabilirsiniz.

Kripto Paraya Yatırım Yapmak

İçinde bulunduğumuz dijital çağda kripto paraya yatırım yapmak gün geçtikçe popülerleşmekte. Geleceğin para birimi olarak görülen kripto paraya yatırım yapan kişilerin pek çoğu parasını katladı. Dolayısıyla piyasayı takip ederek doğru para birimlerine yatırım yapmak kısa vadede pasif gelir kazanmanızı sağlayabilir.

Dropshipping Yapmak

Son yıllarda dropshipping yapmak pasif gelirin yanı sıra aktif gelir kaynağı olarak da tercih edilmektedir. Ülkemizde de ciddi bir yönelimin olduğu dropshipping ile moda, elektronik, kişisel bakım gibi pek çok kategoride ürün satabilirsiniz. Bunun için herhangi bir üretici ya da satıcının mallarını internet üzerinde kuracağınız platformda tanıtmalısınız. Platformdan alınan siparişler doğrudan ana satıcıya ya da üreticiye yönlendirilir. Yani dropshipping ile ürünleri görmeden, depolamaya gerek kalmadan yalnızca reklamını yaparak satışlardan belirli bir miktar kazanç sağlanır. Doğru düzenlemeler, reklam ve bütçe yapılandırması ile düzenli pasif gelir sağlanabilmektedir.

Faiz Geliri

Elinde belirli bir birikimi olan kişiler faiz geliri ile parasını değerlendirme yolunu sıklıkla tercih etmektedir. Bu yolla eldeki birikimi riske atmadan faizle pasif gelir elde edilebilmektedir. Paranızın zaman içerisinde değer kazanarak artması için en yüksek miktarda faiz veren banka seçilmelidir. Vadeli mevduat hesapları tercih edilerek piyasa koşulları paralelinde yüksek faiz geliri sağlanabilir.

Yazımızda pasif gelir nedir, nasıl elde edlir sorusuna cevap verdik. pasif gelir elde etme yollarını açıkladık.  Bir başka içerikte görüşmek üzere, bol kazançlar.

Borsada Derinlik Nedir? Derinlik Analizi Nasıl Yapılır? – Kademe Analizi

Previous article

Getir İlk Siparişe 30 TL İndirim Nasıl Yapılır? Getir Kampanya Kullanımı

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel