EkonomiPiyasalarYatırım

Favök Nedir? Favök Değerine Göre Hisse Senedi Nasıl Seçilir?

0
favök nedir favök değeri nasıl hesaplanır
favök nedir favök değeri nasıl hesaplanır? Favök değerine göre hisse senedi seçimi nasıl yapılır?

Yatırım konusu kapsamında yer alan Favök, son zamanlarda mali konularla yakından ilgilenenlerin merak ettikleri arasında bulunuyor. Finansal konularda bir hesaplama aracı olarak kullanılan sistemin kullanım alanı hayli geniş. Finansal işlemlerin genelinde hesaplama için kullanılan sistem, özellikle yatırım amaçlı olarak büyük önem taşıyor. Favök nedir ve nasıl hesaplanır bilmeyenler için; finansal bir performans değerlendirme ölçütü diyebiliriz.

Favök Nedir?

Bu sistem kullanılarak, işletmelerin karlılığı ile operasyon verimliğini karşılaştırmak mümkün olmaktadır. Hem değerleme hem de karşılaştırma imkanı sağlayan sistem, büyük şirketlerin mali işleri konusunda önemli bir yere sahiptir. Favök, faiz, amortisman ve vergi öncesi kar tanımının kısaltılmış halidir.

Favök Nasıl Hesaplanır?

Favök en çok şirket devir işlemlerinde ya da ortaklık durumlarında kullanılan bir yöntemdir. Hesaplama aracı olarak ise birkaç teknik kullanılmaktadır.

Şirketin net karı + vergi + faiz gideri + amortisman ve yıpranma payı= Favök

Brüt kar + pazarlama giderleri + amortismanlar + genel yönetim giderleri= Favök şeklinde iki türlü hesaplama yöntemi kullanılmaktadır. Favök, işletmelerin hizmet verdiği sektörde ne kadar kar sağladığını gösteren finansal bir terimdir. Daha net şekilde açıklayacak olursak; herhangi bir alanda üretim yapan bir işletmenin genel anlamda karı oldukça yüksek olabilir. Ancak Favök değeri baz alınarak hesaplama yapıldığında kar oldukça düşük çıkabilir. Bu durumda işletme, daha çok temel faaliyet alanı üretimden değil de, farklı satış işlemlerinden kar sağlamış olgusuna ulaşabiliriz.

Kısaca Favök, işletmelerin faaliyet alanlarında gerçek anlamda başarı sağlayıp sağlayamadıklarını gösterecek bir ölçüttür. Tek balına yeterli olmasa da, detaylı raporlamalarla birlikte işletme faaliyetlerinin başarısı hakkında net sonuç verebilir.

Favök Değerine Göre Hisse Senedi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hisse senedi yatırımı yapan kişiler, çeşitli analiz yöntemleri kullanır. Favök de, bu yöntemler içinde yer almaktadır. Şirketlerin finansal performansları konusunda, amortisman ve faiz gibi temel giderlerin kesilmeden önce hesaplaması yapılan ana karı ifade etmektedir.

Favök, dünya genelinde yatırımcıların kullandığı bir sistemdir. Şirketlerin ana karını gösteren bir ölçüt olduğu için de önem taşımaktadır.

Uzun vadeli yatırımlar öncesinde, hakkında araştırma yapılan temel analiz yöntemlerinden biridir. Ancak, Favök değerine göre hisse senedi seçerken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bu da öncelikli olarak hesaplama sonuçlarının net şekilde bilinmesidir. Yani hesaplamalara göre sonucun pozitif olması, şirketin ne kadar kar elde ettiğini göstermektedir. Eğer hesaplama sonucu negatifse, bu da şirketin para akışında ya da karlılık oranında genel anlamda bir sıkıntı yaşadığının ifadesidir.

Favök karı her sene büyüyorsa, bu da şirketin giderek büyüyüp geliştiğinin bir göstergesi olarak kabul edilir.

Favök değeri, şirketlerin karlılığı hakkında genel bir bilgi verir ancak şirketin nakdi durumu hakkında bilgi vermez. Favök değerine göre hisse senedi seçerken, şirketin finansal değeri ile hisse fiyatının ne kadar olacağının bilinmesi gerekir.

Banka IBAN Kodu Nedir? IBAN Banka Ve Şube Bulma

Previous article

Az Parayla En İyi Yatırım Nasıl Yapılır? Neye Yatırım Yapılır?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi