EkonomiGenelİş HayatıPiyasalar

Banka Harici Kredi Veren Yerler, Acil Para Bulma Yolları

0
banka harici kredi veren yerler
banka harici kredi veren yerler, acil para bulma yolları
Gelişen finans sektörü ile birlikte ülkemizde bankalar, kredi kuruluşları olarak kabul edilmekte ve insanların acil para ihtiyaçlarında ilk başvurdukları noktaları oluşturmaktadır. Değişen faiz oranları, vadeler ve fırsatlar ile müşterileri için kredi imkanları sunan bankalar, bazen kişinin kredi notunun düşük olması veya güvenilirlik sağlamaması durumunda kredi vermemeyi seçmektedir. Bu durumda da banka harici kredi veren yerler araştırılmaktadır. Acil para bulma ihtiyacı ile karşılaşıldığında banka dışında alternatifler göz önüne alınmaktadır.

Banka Harici Para Bulma Yolları

Bankalar ne kadar kredi faizleri, vade farkları ve bazen katı ödeme koşullarıyla müşterilerine kredi verse de yasal anlamda güven sağlayabileceğiniz ve sıkıntısız işlem yapabileceğiniz kurumlardır. Fakat acil ihtiyaçlarınız karşılığında para bulmamız gerektiğinde bankalar tarafından size kredi verilmiyor ise bazen hukuki bazen hukuku olmayan yollar üzerinden para bulmayı tercih edebilirsiniz. Bu seçenekler arasında tanıdıklarınızdan borç isteme, faktoring firmalarından yararlanma, kredi kartı kullanımı veya yasal olmasa da tefeci gibi kişilerden para talep etme gibi seçimler yapılabilir.

Yakınlardan Borç İstemek

Yakın çevrenizde bulunan insanlar arasında özellikle kuvvetli bir bağınız bulunan kişiler sizinle bir güven ilişkisi kurmuş ise bu durumda acil para bulma yolları içerisinde ilk tercihiniz olarak bu kişiler ile görüşme yapmayı tercih edebilirsiniz. Genellikle bu tarz borçlanmalarda karşıdaki kişiden döviz veya altın üzerinden borç aldığınızda, yine bu borcu dözviz ya da altın ile ödeyeceğinizi belirtirseniz, güven ilişkisi ile sadece söz veya imzalanan bir senet karşılığında bu borcu temin edebilirsiniz.

Faktoring Firmalarından Para Temin Etmek

Kurumsal yapılı bankalar tarafından sizlere kredi verilmediğinde yine legal bir yol ile borç almayı seçtiğiniz işletmeler arasında faktoring şirketleri yer alır. Faktoring şirketleri, borç alan şahıslar için düşük ölçüde faiz uygularken, nakit para ödemesi yaparlar. Fakat borç karşılığı tahvil imzalama koşulu bulunmaktadır. Günümüzde Türkiye’de birçok farklı faktoring şirketi yer alırken, neredeyse 81 vilayette bulunan bu şirketler borç almak için kimlik ve ikametgah bilgileri talep etmektedir. Bazı şirketler kredi notlarına dahi bakmayı seçerken, bazı şirketler çok kapsamlı araştırmalar yapmadan genellikle düşük yüzdelik faiz oranlarıyla senet imzalama karşılığında kredi sunabilir.

Kredi Kartları, Spot Alışverişler Ve Telekomünikasyon Şirketleri

Bugün toplum arasında yaygın bir şekilde acil para bulma yolları arasında kredi kartlarından faydalanarak nakit avans çekme yöntemi çok sık tercih edilmektedir. Bu noktada her bankanın değişen taksit fırsatları, limitleri, faiz oranları ve vade farkları ile avantajları da değişen ölçülerde görülmektedir. Bu başlık altındaki diğer ifadelere bakıldığında da spot alışverişler bağlamında günümüzde birçok kişinin sağladığı yöntemler arasında senetsiz, kefilsiz, kredi kartsız alışveriş imkanı sağlayan firmalardan alınan beyaz eşya veya elektronik ürünlerin hızlı bir şekilde spot piyasada satılması yöntemi seçilmektedir. Benzer şekilde telekomünikasyon şirketleri tarafından hat üzerine taksitli olarak verilen akıllı telefon, bilgisayar ve tablet bilgisayar gibi cihazların uygun fiyat ile tekrar satışa çıkarılması gibi yöntemler de tercih edilmektedir.

Tefeciden Para Almak-(İllegal Bir Tercih)

Birçok kişinin yaptığı büyük hataların başında acil para bulma ihtiyacı durumlarında illegal bir tercih olan tefeciler ile görüşmek yer almaktadır. Yüksek faiz koşulları, haksız yere imzalatılan senetler, hukuksuz davranışlar, tehdit ve verilen rahatsızlıklar gibi birçok farklı dezavantaj ile birlikte tefeciler devlet tarafından da yoğun bir şekilde mücadele edilen faktörler arasında bulunmaktadır. Bu nedenle tüm diğer yollar ile yasal bir şekilde para elde etme imkanınız bulunduğunu unutmadan, bu tarz noktalara yönelmemeyi seçmeniz gerekecektir. Bu yazımızda banka harici kredi veren yerler ve acil para bulma yolları ile ilgili farklı alternatifleri sizlerle paylaştık.  Hisse senedi yatırımları ile ilgileniyorsanız, Rüçhan hakkı ne demek başlıklı makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Likidite Nedir, Likidite Türleri Nelerdir? [ Detaylı Anlatım ]

Previous article

Yurt Dışı Forex Şirketlerinden Para Çekme Yöntemleri

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi