EkonomiGenel

Volatilite Nedir ? Piyasalarda Volatilite Ne Zaman Artar ve Azalır?

0
volatilite nedir
volatilite nedir, piyasalarda volatilite neye göre artar ya da düşer

Piyasalarda volatilite yatırımcıların iyi bilmesi gereken bir ölçüttür. Volatilite nedir ? Volatilite piyasa endeksi içerisinde yer alan dağılımın istatistik anlamına bir karşılığıdır. Özellikle volatilite yüksek olduğu zamanlar varlıkların çok fazla risk içerdiği anlamına gelmektedir. Bir varlıkta volatilite durumu varlığın fiyatlandırma politikasında çok önemli olmaktadır.

Volatilite Nedir ?

Volatilite nedir sorusuna ayrıca varlığın değerinde meydana gelen büyük değişikliklerin belirsizlik ve aynı zamanda riski ifade ettiği bilinmektedir. Volatilitenin yüksek olduğu durumlarda varlık değeri tahmini olarak potansiyel geniş bir değer aralığına yayılacaktır. Bunun olması özellikle varlığın her yönde değişme ihtimalini göstermektedir.

Düşük volatilite ise varlığın değeri üzerinde dalgalanma yaşanmadığı ve istikrarlı bir konum çizdiğini göstermektedir. Yatırımlarda düşük volatilite ayrıca kazanımların yükselmesi anlamını da taşımaktadır. Volatilitenin yüksek olduğu durumlardan olabildiğince kaçınılması gerekmektedir. Piyasada özellikle bazı endeksler volatilite hesaplamalarında yarımdı olacaktır.

Piyasalarda Volatilite Ne Zaman Artar ?

Biliyoruz ki volatilite aynı zamanda kelime anlamı bakımından ‘’ oynaklık ‘’ durumunu ifade etmektedir. Piyasalarda volatilite ne zaman artar ? Finansal ürünün çeşitli risk ölçümleri yapılırken, fiyat değişimlerinin zaman aralığına standart sapma ölçümü yapılmaktadır. Özellikle bu gibi durumlarda volatilite fiyatlarda meydana gelen değişimin ne kadar olduğunu ölçer. Hatta aralıklarını ve ürünün fiyat dalgalanma seviyesindeki farklarını göstermektedir.

Kısaca anlatmamız gerekirse finansal ürünün volatilite durumu yüksek olduğunda bu riskli bir yatırım örneği olacaktır. Düşük olduğunda ise yatırımın gayet iyi gideceğine bir işaret vermektedir. Volatilite aynı zamanda aşağı ve yukarı her yönde değişimleri göstermektedir. Bazen sayı ile ölçüm gerçekleşirken bazen ise yüzdelik oranlarla ölçümler yapılabilmektedir.

volatilite ne zaman düşer ne zaman yükselir

volatilite ne zaman düşer ne zaman yükselir

Finansal ürün ortalama fiyatlardan uzaklaştığı anlarda volatilite dalgalanması gerçekleşmektedir. Yani ürün oynaklığı ne kadar çok ise volatilite o kadar sert bir hareketliliğe sahiptir. Piyasalarda bir çok üründe volatilitenin olduğu görülmektedir. Yatırım yapılırken özellikle volatilitenin düşük olmasına veya düşme eğilimi göstereceğine inanılmalıdır. Aksi taktirde oldukça riskli bir yatırım sizi bekliyor olacaktır.

Volatilite Ne Zaman Düşer ?

Finansal ürünlerde volatilitenin gerçekleşmemesi için oynaklık seviyesinin az olması veya hiç olmaması gerekmektedir. Volatilite ne zaman düşer ? İşlem yapılan ürün özelinde standart sapma değerleri ve grafikte oynaklık değerine bakılmalıdır. Volatilitenin düşmesine inanılan durumlarda bu değerlendirilmelidir. Fakat biliyoruz ki volatilite çeşitli sebepler yüzünden artış gösterirse düşmesi buna oranla zor olacaktır.

  • Belirsizlik yüksekse
  • Savaş, ülke krizi ve hatta mali bir kriz kapıdaysa

Volatilite acayip bir yükseliş gösterecektir. Bu gibi durumlarda volatilitenin düşmesinin zor olacağı ve oynaklığın her geçen gün artış göstereceği bilinmektedir. Bu gibi durumlar nadir olsa da volatilite durumunu çok önemli oranda etkilemektedir. Volatilitenin düşmesi için ayrıca fiyat değişimleri yavaşça hareket etmelidir. Ani sapmalar ve hızlı değişimler olmadığı tüm durumlarda düşüş beklenmektedir. Teknik analiz konusunda yatırımcılara için en çok ifade eden göstergeler arasında yine volatilite bulunmaktadır.

Vix Volatilite Endeksi Nedir ?

Bütün piyasalarda yatırımcıların risk alma konusunda nasıl hareket edildiği hep merak edildi. Hatta piyasa analizlerinde trend kavramlar içinde gösterildi. Volatilite endeksi vix yatırımcılarının risk alma potansiyeline genelleştirme yaptı. Özellikle bunu yapma sebebi ise risk faktörünü ölçmede bir endeks yaratma istemesiydi.

Vix volatilite endeksi nedir ? Vix sıklıkla karşıt yatırımları göstermesiyle ve piyasa içinde aşırı korkunun ve kaygının durumlarını ölçmektedir. Hatta kısaca anlatmamız gerekirse piyasa riskini anlama için kullanıldığı bilinmektedir. Yatırımcıların piyasada algısı uçlara kayma gösterdiğinde piyasada yön değişikliğini aralığının geldiği düşünülmektedir. Vix endeksine korku endeksi veya endişe endeksi tabiri de yapılmaktadır.

50.000 TL ile En İyi Nasıl Yatırım Yapılır? 50 Bin Lira İle İş Fikirleri

Previous article

Copy Trading Nedir? Nasıl Yapılır? Copy Trade Ne Demek?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi