Ekonomi

Astsubay Olmak: Nasıl Olunur? Şartları ve Maaşları

0
güncel astsubay maaşları
astsubay nasıl olunur, astsubay olma şartları

Askerlikte Astsubay olmak, er ve erbaş olmaktan her zaman daha iyidir. Zira Astsubay olarak askerlik vazifesini ifa edenler, er ve erbaşlardan kıdemli olan kişilerdir. Peki, daha önce kalıcı olarak Astsubay olarak, hayatınızı bu şekilde sürdürmek gibi bir düşünceye kapıldınız mı? Astsubayların meslek içerisinde Yüzbaşı olmaya kadar ilerleyebilecek, farklı rütbelere sahip olabileceklerini biliyor muydunuz? Eğer daha önce bu bilgiyi edinmediyseniz ve ilk defa karşılaşıyorsanız ‘’Astsubay nasıl olunur?’’, ‘’Astsubay olmak için neler gerekir?’’ Astsubay olmanın şartları ve maaşları nelerdir?’’, şeklinde sorular sorabilirsiniz. Şimdi gelin, tüm bu soruların cevaplarını hep birlikte inceleyelim.

Astsubay Kimdir?

Astsubay, askerlikte er ve erbaşlardan kıdemli, subaylardan ise bir alt kıdeme sahip olan askerdir. Emir ve Komuta zincirinin önemli bir parçası olan Astsubaylar, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde hizmet vermekle birlikte, muharebede ve askeri eğitimler gibi alanlarda vazifelilerdir. Astsubayların görevleri;

 • Er, erbaş ve subaylar arasındaki askeri ilişkileri düzenlemek, yerine getirmek
 • Muharebe ve operasyonda bulunmak
 • Askeri araçlarda ve taşıtlarca nişancı olmak
 • Birlikler arası iletişimi sağlamak
 • Nöbet, giriş ve çıkış işlemlerini düzenlemek
 • Yerleşkelerin güven bütünlüğünü oluşturmak
 • Askeri araçların bakım ve onarım süreçlerini takip etmek, yer almak

Ve türlü görevleri yerine getirmektedirler.

Kimler Astsubay Olabilir?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ait Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde Astsubay olmak isteyenler, gerekli olan sağlık şartlarını sağlıyor olmak ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak koşulu ile ÖSYM tarafından gerçekleştirilmekte ve düzenlenmekte olan MSB’na bağlı Astsubay MYO’larını bitirmek durumundadırlar. Yine MSB tarafından Astsubay MYO’larına girmeden önce gerçekleştirilen mülakatlara girmesi gereken adaylar, mülakatı geçip Astsubay Meslek Yüksekokulu’na giriş biletini elde ettikten sonra, bu okullarda görülen eğitim sonrasında Astsubay olabilmektedirler. Farklı okullarda eğitim alan, ancak sonrasında Astsubay olmak için başvuru yapmak isteyen adaylar ise TSK ihtiyaçlarına uygun olacak şekilde düzenlenen çeşitli muayene, test, eğitim ve mülakatlar çerçevesinde Astsubay olabilirler.

Astsubay Nasıl Olunur?

Astsubay olmak için minimum eğitim şartı, Lise mezunu olmaktır. Ancak, bununla birlikte yerine getirilmesi gereken bir şart da Lise eğitimi sonrası üniversite sınavına girmek ve buradan elde edilecek olan puan ile birlikte, askeri mülakatlara katılmak olacaktır. Mülakat sırasında yeterli şartları yerine getirdiğiniz ve yeterlilik şartları sağladığınız düşünülürse, Astsubay olabilirsiniz. Ek olarak, Astsubay Meslek Yüksekokulu mezunu iseniz, yine Astsubay olabilirsiniz. Yıl içinde ya da belirli dönemlerde TSK tarafından yapılan duyuru ve ilanlar neticesinde, şartları taşıyor olmanız halinde tüm bu başvuru işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkün.

Astsubay Olmanın Şartları

Astsubay olmanın şartları, genellikle fiziksel özellikleriniz ve eğitim durumunuz ile ilgilidir. Son olarak belirlenen ilanlar neticesinde, aşağıdaki şartları sağlayan bireyler, Astsubay olmanın şartlarını da yerine getiriyorlar;

l En az Lise, Lise dengi bir okuldan mezun olmak (2 veya 4 yıllık fakülte mezunu da olunabilir)

 • 4 yıllık üniversite mezunları için 28 yaşından büyük olmamak
 • 2 yıllık üniversite mezunları için 26 yaşından büyük olmamak
 • Düzgün vücut yapısına sahip olmak, sağlık sorunu bulunmamak
 • Muntazam diş ve çene yapısına sahip olmak
 • Vücutta dövme, çizik, jilet izi, yanık vb. izler taşımamak
 • TSK tarafından belirlenmiş olan erkekler için 1.64, kadınlar için ise 1.58 boy oranına sahip olmak

Tüm bu şartların sağlanması ve başvuru yapılması halinde, yazılı sınavdan 70 ve üzeri puan almak, fiziki mülakattan 40 puan barajını geçmek ve sözlü mülakattan 70 puan almak da yine şartlar arasında bulunuyor.

2020 Astsubay Maaşları

TSK tarafından belirlenen birçok şartı aynı anda sağlamak ve belirlenen şartlar neticesinde gerçekleştirilen mülakat, sözlü sınav, yazılı sınav ve fiziki sınavlardan geçmek, Astsubay olmak için yeterli olacaktır. Tüm bu şartları sağlıyor ve sınavları da veriyor olmanız halinde, göreve başlayabileceğiniz bu askeri meslek sayesinde, 2020 yılı itibari ile ortalama 5.500 TL civarı bir maaş alman mümkün hale gelecektir.

Türkiye şartlarında oldukça iyi sayılabilecek olan 2020 Astsubay maaşları, TSK bünyesinde istihdam edilmek ve sizlere verilen vazifeleri eksiksiz olarak yerine getirmek durumunda kazanabileceğiniz 5.500 TL olarak dikkat çekiyor. Ayrıca, ileri vadede Yüzbaşı olmanız da muhtemel. Astsubay olan bireylerin rütbe alarak ilerleyebileceği son nokta olan Yüzbaşı mevkii ise ortalama 7.250-7.500 TL aralığındadır. Hosteslik özelikle bayanların sık tercih ettiği meslek kolları arasında yer alıyor. Peki hosteslerin aylık maaşları ne kadar? Detaylar hostes maaşları sayfasında.

Asgari Ücret Nedir, Asgari Ücret Nasıl Hesaplanır ?

Previous article

Araştırma Görevlisi Olmak, Şartları ve Maaşları

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi