Ekonomi

Amazon’dan Para Kazanmak, Amazon’da Satış Yaparak Para Kazanmak

0
Amazonda satış yaparak para kazanmak, Amazonda para kazanma yolları
Amazonda satış yaparak para kazanmak, Amazonda para kazanma yolları

İnternet üzerinden satış yolu ile para kazanmak son dönemde oldukça popüler. Ürettiklerinizi veya içeriklerinzi son yıllarda internetten satarak para kazanma fırsatınız oluşmuş durumda. Bu fırsata aracılık eden alışveriş sitelerinden bir tanesi de Amazon. Peki Amazon’dan nasıl para kazanılır? Amazon’da ne satılır? Amazon’dan para kazanmak kolay mı?

Amazon Hakkında Güncel Bilgiler

Amazon şirketi Washington merkezli, dijital akış, e-ticaret, bulut bilişim ve yapay zekaya odaklanmış olan çok yönlü hizmet ve çalışmalar içeren Amerikan teknoloji şirketlerinden en önemlilerinden bir tanesidir. Ayrıca Amazon şirketi; Apple, Google, Microsoft ve Facebook gibi B.D. bilgi teknolojisi alanında bulunan en büyük 5 şirket içeresinde yer almaktadır. Bunun ile birlikte Amazon, dünyanın en büyük değere sahip markalarından biri ve dünyanın en büyük kültürel ve ekonomik etkisine sahip şirketlerinden biri olarak bilinmektedir.

Amazon.com, 5 Temmuz 1994 tarihinde Jeff Bezons tarafından Bellevue, Washington da kuruldu. İlk başlarda bu şirket, kitapların satıldığı online bir platform/Pazar ortamı olarak kullanılmaya başlanılmıştır. Ardından zamanın geçmesi ile video oyunları, giyim, elektronik eşyalar, yiyecek, mobilya ve mücevher satabilecek kadar geniş bir pazar halini aldı. 2015 yılı geldiğinde ise piyasa değeri açısından ABD’deki en değerli perakende şirketi olan Walmart şirketini geri de bırakmıştır.

Amazon, fiziksel bir perakendeci olmak için 2017 yılında Whole Foods Market’ini 13 milyar dolar karşılığında satın aldı ve bu sektördeki büyüklüğünü ciddi seviyede ileri taşıdı. 2018 yılı geldiğinde de Bezos, iki günlük teslimat şirketi olan Amazon Prime’ın tüm dünya çapında yaklaşık olarak 100 milyon aboneye ulaştığını açıkladı.

19 Eylül 2018 tarihinde Amazon, Türkiye pazarında da yerini tam anlamı ile aldı. 2020’nin Ağustos’una kadar pasif olarak işleyiş görse bile 15 Eylül 2020 tarihinde yani hemen hemen 2 yılın ardından Amazon Prime ve Prime Videoları gibi üyeliklerinin yerel fiyatlar ile tam olarak başlattığını açıkladı.

Amazondan Para Kazanmak

Amazon şirketi dünyanın ileri gelen pazarları arasında söz sahibi olan bir şirkettir. 2020 yılı itibari ile dünya çapında yıllık satışı neredeyse 386 milyar dolar kadardır. Bu gelirin ortalama olarak 264 milyar doları Amerika Birleşik Devleti’nde, 30 milyar doları Almanya’da, 20 milyar doları Japonya’da, 26 milyar doları İngiltere’de, 46 milyarlık kısım ise dünyanın diğer kısımlarında meydana gelmiştir.

Söylenen miktarların bu kadar fazla olması ile bu şirketin ne kadar büyük ve yoğun ticari eylemlerin gerçekleşmesinde ev sahipliği yaptığı görülmektedir. Girişimci olan ve ürünlerin satışını yapmak isteyen kişiler, bu platform ya da bu pazar ile hayallerine ulaşabilir ve para kazanabilirler. Amazon.com’dan faydalanılıp para kazanmak için birçok farklı yöntem mevcuttur.

Ayrıca Amazon şirket, diğer şirketlerin de internet ortamında gelişimleri ve kendi satışlarını gerçekleştirip para kazanmaları için çeşitli programları hizmete sunmaktadır.

Şirketlere veya kişilere sunulan birçok yöntem mevcuttur. Ancak, her yöntemin de kendine göre avantajları ve dezavantajları da mevcuttur. Bu nedenle kullanılacak olan yöntemin iyi şekilde öğrenilmesi ve Amazon şirketinin satış politikalarına ve davranış kurallarına uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aksi halde herhangi bir sıkıntıda olursa olumsuz şeyler meydana gelebilir.

Diğer yandan Amazonun sunduğu her para kazanma yöntemi, tüm ülkeler için uygun ve geçerli olmayabilir. Ek olarak, Türkiye de dahil olmak kaydı ile hangi ülkede satış yapıyor iseniz o ülkeniz vergilendirme politikasına da sahip olmak gerekmektedir. Bu konularda ise bir vergi uzmanından destek alınabilir. Amazon’dan para kazanma yöntemlerinin bazıları aşağıda verilmiştir.

 • Satıcı olarak para kazanmak
 • Fulfillment by Amazon ile kazanç sağlamak
 • Amazon Associates Programı ile kazanç sağlamak
 • Amazon Appstore ile uygulama satarak kazanç sağlamak
 • Amazonda para kazandıran API’lar kullanarak para kazanmak
 • Amazon Web Appstore da kullanılmak üzere uygulama geliştirerek para kazanmak
 • Amazon Kindle vasıtası ile e-kitap yayımlayarak para kazanmak
 • Amazon Merch yardımı ile tasarım satarak para kazanmak
 • Amazon Handmade yardımı ile el işlerini satarak kazanç sağlamak
 • Amazon Influencer programlarına katılarak kazanç elde etmek
 • Amazonun kargolarını dağıtarak kazanç elde etmek

Yukarıda sıralanmış olan bazı yöntemler ile Amazon.com’dan para kazanılabilir. Bu yöntemlere ek birkaç tane daha para kazanma yöntemi mevcuttur.

Amazondan Satış Yaparak Para Kazanmak

Amazon’un oluşturmuş olduğu ticaret platformunda bir satıcı olarak çalışıp para kazanılabilir. Bu platform ile milyonlarca müşteriye rahatlıkla ulaşılabilir, hizmet veya ürünler satılabilir. Sitenin sahip olduğu iki tür satış modeli ile satıcılar müşterileri ile buluşmaktadır. Bu modellerden biri işletmeden işletmeye olan B2B ve bir diğeri de işletmeden müşteriye olan B2C modelidir. Satıcı bu iki satış modelinden birini tercih edip kullanabilir. Ek olarak Amazon Business ekibi özel araçlar yardımı ile B2B satış modelini daha kullanılabilir ve yaygın hale getirmiştir. Ürün üreticileri ile distribütörleri bir araya getirebilen bir özelliğe sahiptir.

Bayi, marka sahibi veya satıcı olarak üretmiş olduğunuz ya da satacak olduğunuz ürünlerinizi dünya çapında işleyen mağazalara da satmak için yalnızca Amazon satıcı hesabınızın aktif olması yeterlidir.

Ürünlerinizi müşterilerinizin ilgisine göre listeleyebilir, müşterilerin dikkatini çekebilir, ürünün tanıtımını yapabilir ve satış yaparak gelir elde edebilirsiniz. Eğer ürünlerinizi Amazon ile satmaya başlar iseniz ürünlerinizi kargolamanız gerekecektir. Bununu ya kendiniz bireysel olarak kargolayabilir ve Amazon Fulfillment’tan (FBA) yararlanabilirisiniz.

Son olarak ise Amazon platformunda kendi markanızı, logonuzu kısacası kendi mağazanızı oluşturabilir ve satış yaparak para kazanabilirsiniz. Amazon.com’un ne kadar büyük ve dünya çapında bilinir bir kuruluş olduğunu hem kendilerinin hem de başka insanlara bile milyonlar kazandırabildiklerinden anlayabiliriz. Bu nedenlerden ötürü Amazon ile bir satıcı olup kendi ayaklarınız üzerinde durmanız mümkündür.

Mevduat Hesabı Nedir? Mevduat Hesabı Çeşitleri Nelerdir?

Previous article

Geleceğin Meslekleri, Gelecekte Parlayacak Meslekler 2023

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi