Altın YorumlarıPiyasalar

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

0
altın fiyatı ne olur
altını etkileyen faktörler

Altın, bulunduğu günden bu yana; doğada serbest olması, asit ve bazlara karşı dayanıklılığı ve kolay işlenebilir olması gibi nedenlerle her zaman ilgi görmüş ve dünyadaki bütün insanlarca geleneksel bir yatırım aracı haline gelmiştir. Gün geçtikçe artan altın fiyatları, bugün aldığını birkaç yıl sonra iki katına satmana sebebiyet vermiş; insanlar arasında çok ilgi görmüştür. Bazı yıllarda başka mücevherlerin varlığı dikkat çekse de, altın otoritesini her zaman korumayı başarmıştır. Peki nasıl oluyor da, altın fiyatları birkaç yılda bu kadar yükselebiliyor?

Altını Etkileyen Faktörler

  1. Endüstriyel Talep: Dünyada yaşayan insanlar, firmaların, şirketlerin talepleri ne kadar yoğun olursa, altın o kadar değer kazanıyor.
  2. Madencilik şirketleri: Kimi şirketler daha ilkel yöntemlerle altın çıkarırken, kimileri modern yöntemlerle altın çıkarır. Bu da altının değerine ufak da olsa yansıtmaktadır.
  3. Ülkelerin jeopolitik konumları: Altın rezervlerine uzak ülkelerdeyseniz bir de ulaşım maliyeti gibi bir sorununuz oluyor. Bu da altına sizin ülkenizde daha çok değer kazandırıyor.
  4. Petrol fiyatları, enflasyon oranı ve ABD dolarının kazandığı değer de, altın üzerinde etkili.
  5. Merkez bankalarının para politikaları.
  6. Reel faiz hadleri: Faiz oranları yüksek bir ülkede yaşıyorsanız, faiz oranınıza bağlı olarak altının değeri de artıyor.
  7. Dünya ekonomileri: Ekonomilerini hızla geliştirmeye çabalayan ülkeler altına değer katıyor.
  8. Hedging işlemleri: Altın üreticilerinin hedging işlemleri de altına değer kazandırıyor. (Hedging: Bir tür sigortalama.)
  9. Altının işlem gördüğü vadeli piyasalardaki kısa ve uzun pozisyon miktarı da altın fiyatlarını etkiliyor.
  10. Spekülatif işlemler. (Risk alınarak kar etme işlemidir. Vade gibi uzun süreli değildir. Kısa süreli bir işlemdir.
altın fiyatı ne olur

altını etkileyen faktörler

ALTIN TALEPLERİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

 

            Altın endüstriyel talebin yanı sıra, yatırım sektöründe de iş gören bir madendir. Madenden çıkarılan altın, geri dönüştürülen altın ve merkez bankalarının alış satışlarında krediye çevirilebilen altın da arza dahildir.

Altın çıkarma maliyetleri altını yakından etkiler. Çıkarılan altının, kalitesinden ve çıkarılma tekniğinden de altın düşük de olsa etkilenir. Son yıllarda üretim maliyeti yükseldiği için altın madenlerine olan talep azalmıştır ve bu da altının daha yüksek maliyetli olarak geri dönüştürülmesine ve fiyatının daha çok yükselmesine ortam hazırlamıştır.

Altın Fiyatları Ne Zaman Düşer ?

Previous article

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur ?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir