GenelKredi

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur ?

0
kredi borcu ödenmezse ne olur
kredi borcunu ödeyemezsem ne olur sorusunun cevapları

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur ?

Banka kredi borçları günümüzde birçok kişinin sürece dahil olduğu işlemlerdir. Bizlerede özellikle son dönemde kredi faizlerinin artması ile birlikte bu tarz sorular sorulmaya başlandı. Biz de bu sorulara bu başlık altından cevaplar verelim istedik. Kredi borcu ödenmez ise bazı sıkıntılı süreçler gündeme gelmektedir. Bu süreçler ödeme süresi geciktikçe  daha sıkıntılı haller almaya başlayabilmektedir.

İpotek Edilen Mal Varsa

Kredi borcu ödenmezse  banka yüklü miktar olması halinde genelde ikinci aydan itibaren uyarılar göndermeye başlar ve kredi kartlarınız da varsa bunları sınırlandırır. Ayrıca ipotek edilen mal için uyarı yazıları da gelecektir. Ödemenizi belirtilen tarihe kadar yapmanız için son uyarılardır.  İpotek edilen mal, yine eğer ödeme olmazsa satılabilir ve parası alınabilir. Zaten başlangıçta ipotek edilmesi de bu gibi haller içindir.

kredi borcu ödenmezse ne olur

kredi borcunu ödeyemezsem ne olur sorusunun cevapları

İpotekli Mal Yoksa

Kredi borcu ödenmemesi halinde ipotek edilen bir mal yoksa, 3 ay beklenir ve önce borçluya telefon açılır. Avukata verilmeden önce son uyarı niteliğindedir. 90 gün sınırını aşan borçlularda  avukata verilmeden iki taksitle ödeme şansı verilebilir. Hatta faiz indirimi bile olabilir. Bu aşamada borçlunun eğer ki ana parayı ödeme şansı varsa mutlaka ödemeli ve borcu sıfırlamalıdır.  Aksi halde avukata verilen takip ile ek birçok masraf çıkmaktadır. Ayrıca kayıtlı adrese icra riski de bulunmaktadır.

Başka Firmaya Satılan Borçlar

Kredi borcu geri ödemesi sıkıntılı olan müşteriler için bankalar çözüm arayışına girmektedir. Bu nedenle uzun süredir ödeme yapmayan kişilerin ana borçlarını ödemeleri için firmalar bu borçları satın alır ve müşterilerden alabildiklerini almaktadır.

Kara Liste Durumu Ve Kredi Notu

Kara listeye giren borçlular  kredi notu açısından uzun vadede önemli düşüş yaşayabilmektedir. En az 5 sene boyunca kara listedeki görüntü gitmediğinden bankalardan yeni kredi çekme işi zorlaşabilmektedir.  Hiç borç ödemeyen kişiler bankalar tarafından kara listeye alınır ve sonraki işlemlerde bu uzun bir süre olumsuz etki yapar. Kredi notunu yeniden yükseltmek isteyen  kişilerin bankayla bu aşamadan sonra kötü hiçbir ilişkisinin olmaması gerekir.  Ödeme gecikmesi,  bankaların en önem verdikleri konudur. Ancak bankayla hiçbir ilişki olmaması da sıkıntı anlamına gelir. Çünkü bankalar bir işlem yaparken fikir alabilecekleri veriler ister. Geri ödemenin olması için de bankayla bir ilişki olmalıdır.  Kara listeden çıkan bir kişi bir süre kredi kartı kullanarak ödemelerini düzenli yapabilir.

Günümüzde vatandaşlarımız çektikleri krediyi ödeyemediklerinde farklı yollardan para bulmaya çalışmaktadırlar. Kredi tutarlarını ödeyemediklerinde genellikle bankalar dışında kredi veren yerler i araştıran vatandaşlarımızı buradan uyarmış olalım. Lütfen tefeci ve benzeri yerlerden senet ile veya ipotek karşılığı para almayı düşünüyorsanız bir kez daha düşünün. Sonrasında pişman olacağınız senetlere imza atmayın. İlla banka dışında para veren bir yer aramanız gerekiyor ise ilk tercih eş,dost ve akrabadan istemek olmalıdır.

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Previous article

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel