Altın YorumlarıEkonomiPiyasalar

Altın Fiyatları Ne Zaman Düşer ?

0
altın ne zaman düşecek
altın fiyatı ne zaman düşer

Son zamanlarda altın fiyatlarında yaşanan hareketlilik yatırımcıları tedirgin etmeye başlamış gibi görünüyor. Altın ons fiyatı son zamanların dip seviyesi olan 1160 dolara kadar geriledi. Gram altın fiyatları ise tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın 250 tl seviyelerinde işlem görmekte. Yatırımcıların bu karışıklıktan ötürü kafaları da karışmış durumda. Dolayısı ile altın fiyatları ne olur, altın ne zaman düşer gibi sorular sıkça sorulmakta.

Altın Fiyatları Ne Zaman Düşer ?

Tüm dünyada ortak bir değere sahip olan altın ABD doları cinsinden fiyatlandırılmaktadır ve  çeşitli faktörler sebebiyle altın fiyatları düşüş eğiliminde olabilmektedir.Altın fiyatlarındaki  bu düşüşler genellikle kısa vadede gerçekleşmektedir.

 

Altın Fiyatlarının Düşmesinde Etkili Olan Faktörler

 

1-) İnsanların Altından Başka Yatırım Araçlarına Yönelmesi :

Faiz oranlarının düşmesi veya yükselmesi fırsat maliyeti faktörünün etkisiyle altın fiyatları üzerinde etkili olmaktadır.

Nedir Fırsat Maliyeti ?

  • Bir yatırım aracından başka bir yatırım aracına daha yüksek kazanç sağlanacağı düşüncesiyle geçilmesine fırsat maliyeti denilmektedir.

Faiz oranlarının arttırılmasına bağlı olarak insanların diğer yatırım fırsatlarından faydalanmak için mevcut altınlarını satması, altın fiyatlarının düşmesinde etkili olmaktadır.Yani yüksek faiz oranları altına olan ilgiyi azaltmaktadır.

altın ne zaman düşecek

altın fiyatı ne zaman düşer

2-) Enflasyonun Düşmesi :

                Enflasyonun düşmesiyle birlikte paranın değer kazanması sonucunda oluşan baskı ile altın fiyatları aşağı yönlü bir hareket izleyebilir.

3-) Merkez Bankası Kararları :

                Anahtar konumunda olan merkez bankalarının aldıkları kararlarla piyasada istikrarın devam etmesini sağlamaları , insanlarda ulusal para birimlerine olan güven açısından herhangi olumsuz bir etki yapmayacağından , çoğunluk bu para birimlerinde kalmaya devam edecektir ve bu da altının fiyatı üzerinde okları aşağıya doğru çevirecektir.

4-) Doların Yükselmesi :

                Altının fiyatı dolar cinsinden belirlendiğinden , dolardaki hareketlilik altın fiyatlarını etkilemektedir.Doların yükselmesiyle altın ve dolar arasındaki ilişki ters yönlü olduğundan altın fiyatları düşer.Ancak ülkemizde bu durumun tam tersi yaşanmaktadır.

5-) Jeopolitik Kararlılık :

Jeopolitik kararlılık , altın fiyatlarının düşmesinde  büyük etki yaratmaktadır. Siyasi gerginliğin olmadığı ve dünyanın büyük güçlerinin herhangi bir müdahalede bulunmadığı zamanlarda altın fiyatları düşme eğilimindedir.

6-) Ülke Ekonominin Gelişmesi :

                Ekonomik gelişmeyle birlikte faiz oranlarının yükselmesi altın fiyatlarının düşmesine neden olur.

Uzmanlara göre değeri günümüzden çok öncesine dayanan bu kıymetli maden, şuanda en çok tercih edilen yatırım aracı olduğu gibi bundan 100 yıl sonra da en değerli yatırım aracı olarak ilgi görmeye devam edecektir.Yani kısa vadede gerçekleşen düşüşleri fırsata dönüştürüp , uzun vadede kar elde etmek mümkün.

 

Dolar Yatırımı Yapmak Mantıklı mı ?

Previous article

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir