EkonomiGenelPiyasalar

Kripto Para Yatırımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler 2022

0
kripto para yatırımı yaparken nelere dikkat edilmeli
kripto para yatırımı yaparken nelere dikkat edilmeli

Kripto para birimleri son yıllarda finans piyasalarını kasıp kavuruyor. Milyarlarca dolarlık işlem hacmiyle milyonlarca yatırımcının işlem yaptığı bir platforma dönüşen kripto para sektörü yatırımcıları cezbediyor.  Peki kripto para yatırımı yaparken nelere dikkat edilmeli? Kripto para yatırımları ile para kazanmak gerçekten kolay mı? Gelin bu detayları birlikte inceleyelim.

Ülkelerin para birimlerinin birbirinden değerli olmasından dolayı ekonomi savaşları meydana gelmektedir. Ekonomistler, siyasi olaylar ve farklı nedenlerden dolayı fiziki paralar kolaylıkla manipüle edilebilmektedir. Yatırımlarınız elinizde olmayan nedenlerle hızlı bir şekilde değer kaybedebilmektedir. Farklı paraların birbirine karşı üstünlerine yok edilmek için sanal paralar ortaya çıkmaktadır. Kripto olarak adlandırılan sanal para birimi son dönemlerde yatırımcıların oldukça ilgisini çekmektedir.

Kripto Para Yatırımı Yaparken 7 Maddeye Dikkat !

Kriptografi yani şifreleme bilimi anlamına gelen para birimi güvenlik açısından şifrelenmiştir. Piyasada yatırım yapabileceğiniz çeşitli coinler bulunmaktadır. Merkezsizlik ilkesiyle çalışan kripto paralar yatırımcılara birikim yapabilecek yeni alanlar sunmaktadır. Paraların üretimi Stake ve Mining (Madencilik) olmak üzere iki farklı yöntemle gerçekleştirilmektedir. Yakın bir zamanda ortaya çıkmasından dolayı internet üzerinde doğru veya yeterli bilgiler yer almamaktadır. Kripto para yatırımı yaparken dikkat edilmesi gereken konuları maddeler şeklinde sıraladık.

1-) Bitcoin İncelemesiniz

Kripto dünyasında ilk olarak Bitcoin (BTC) üretilmektedir. Paraların ilki olma özelliğinden dolayı kripto dünyasına yön vermektedir. Hangi para birimine yatırım yaparsanız yapın ilk olarak Bitcoin gündemini incelemelisiniz. Güncel fiyatı, grafikleri ve Bitcoin gündemini iyi analiz yapmalısınız. Grafikte ani düşüşleri veya yükselişleri doğrudan diğer üst ve alt coinleri etkileyebilmektedir. Sadece yatırım anında değil sonrasında da iyi bir gözlemci olmalısınız. Uzun vadeli yatırımcılar grefikleri an ve an takip etmelidir.

2-) Yatırımınızda Stop Loss Belirlemelisiniz.

Kripto dünyasına yeni başlayan kişilerin en fazla yaptığı yanlışlardan birisi zararı durdurmadan talimat verdirmektedir. Yatırımınızı gerçekleştirirken mutlaka ‘Stop Loss’ sınırını oluşturmalısınız. Aksi takdirde para katlamak isterseniz tüm varlığınızı kolay bir şekilde kaybedebilirsiniz. Stop Loss bir nevi yatırım yaptığınız alt coin’ in göze alabildiğiniz zarar seviyesidir. Belirlediğiniz seviye düştüğü zaman coin’ iniz otomatik olarak satılmaktadır. Bu sayede az zararla da olsa yatırımınızı tamamlayabilirsiniz. Kripto dünyasını göze aldığımızda saniyeler içerisinde büyük düşüşler yaşanabilmektedir. Stop Loss durumu yatırımcılar için oldukça kullanışlıdır.

3-) Destek – Direnç Noktası Belirlemelisiniz

Sanal yatırım araçlarında dikkat edeceğiniz bir diğer nokta ise destek – direnç noktalarıdır. İşlem yapacağınız kripto biriminin mutlaka destek – direnç noktalarını belirlemelisiniz. Detaylı bir analiz yapmadan alım işlemlerine başlamamalısınız. Acemi yatırımcıların en sık düştüğü ikinci hata olarak gösterilmektedir. Bu maddeye önem vermeyen yatırımcılar az kazanç veya büyük kayıplarla karşılaşabilmektedir. Ayrıca kişinin psikolojisini de olumsuz yönde etkilemektedir. Doğru değerden alıp doğru yerde satmak için mutlaka destek – direnç noktası belirlemelisiniz.

4-) Kaybetme Korkusuna Kapılmamalısınız.

Döviz, altın veya sanal paralarda yapacağınız yatırımlarda genel bir kural bulunmaktadır. Kaybetme korkusuna kapılmamanız gerekmektedir. Korku sonucunda yanlış kararlar vererek zarara uğrayabilirsiniz. Diğer yatırım araçlarına kıyasla en düşük kayıp yaşayacağınız araçlardan yer almaktadır. Kripto para piyasasında bu durum FOMO olarak adlandırılmaktadır. Kripto dünyasında ister ayı sezonunda olun ister boğa sezonunda kaybetme korkuları yüksek riskler oluşturmaktadır. Hızlı düşüler sırasında panik haliyle zararına satış yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra en yüksek değerden alım yapmaya neden olabilmektedir.

5-) Grafiklerdeki Ani Değişikliğe Hazır Olmalısınız

Kripto piyasasında coinlerin belirli bir grafikte seyretmemektedir. Bazı durumlarda ani düşüşler veya çıkışlar yakalayabilirsiniz. Yatırım yapmadan önce eski grafiklere göz atmalısınız. Değer aralıkların birden fazla değişikliğine kendinizi hazırlamanız gerekmektedir. Ayrıca direnç noktası, destek noktası ve Stop Loss değerlerinin belirlemezseniz daha panik olabilirsiniz. Bunun yanı sıra kısa vadeli coin seçeneklerinde de bu değerlerle sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Piyasaya yeni giriş yapan yatırımcı iseniz hızlı değişikliğin bilincinde olmalısınız. Kaybetme korkusu ve paniğe kapılarak geri dönülmez hatalar yapmamalısınız.

6-) Haber Akışlarını Mutlaka Takip Et!

Kripto para piyasası için haber akışlarının önemi büyük. Özellikle Elon Musk gibi bir ismin kripto para sektörüne yön veren isimlerden olduğunu belirtmemiz lazım. Tek bir tweet atarak, bir kripto paranın değerini katlama imkanına sahip. Son dönemde konuşulan regülasyon kavramları da piyasaların yön bulması açısından önemli. Bu doğrultuda kripto para piyasalarını etkileyebilecek her türlü haberi yakından izlemenizde fayda olacaktır.

7-) Doğru Kripto Para Borsaları ile Çalışmalısınız

Kripto para yatırımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında elbette ki doğru bir borsa ile çalışmak yer alıyor. Dünyada büyüyen kripto sektöründe pay almak isteyen yeni oluşumlar söz konusu. Ancak bunların bazıları güven vermiyor. Yatırımcılar kripto para sektörünün riskli bir piyasa olduğunu bilmekte. Bu nedenle yatırımlarının güvende olmasını istemektedir. Bu güveni sağlayabilecek kurumlarla çalışmak önem taşımaktadır. Yeni açılmış, adı sanı duyulmamış kripto para borsaları ile çalışmaktansa, en iyi kripto para borsaları arasında gösterilen borsalar ile çalışmak daha mantıklı olacaktır. Bu doğrultuda en iyi kripto para borsaları arasında Binance, Gate.io, Paribu gibi borsalar yer almaktadır.

Kripto para borsaları güvenilir olsa dahi, kendi güvenliğinize kendiniz önem vermelisiniz. Aksi takdirde borsalarda bulunan cüzdanlarınız üzerinden istenmeyen işlemler yapılması sağlanabilir. Bu nedenle telefon, tablet veya bilgisayarlarınızı düzgün korumanız faydalı olacaktır. Herhangi bir virüs girmesi durumunda hesabınıza erişilip, coinlerinizin  farklı bir cüzdana transfer yapılması gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz.

Kripto Para Yatırımları ile Para Kazanmak Kolay mı?

”Kripto para yatırımı yaptım, zengin oldum. Bitcoin’e 2 yıl önce para yatırsaydım şimdi trilyonerdim.” Bu tarz cümleleri sıklıkla duyuyor musunuz? Evet bizlerde duymaktayız. Ancak sanılanın aksine kripto para yatırımları ile büyük paralar kazanmak çok da kolay değil.

Sağlam bir psikoloji gerektiren kripto para piyasası anlık piyasa takibi yaparak voleyi vurmak isteyenlerin dünyası değil gibi. Daha çok doğru zamanlarda uzun vadeli yatırım olarak düşünenler para kazandı kripto para sektöründen. Yani bir kripto para yükselmeye başladığında kazancı görüp de işlemi kapamamak yani take profit yapmamak çok da kolay değil. Bu nedenle belli stratejileriniz olmalı. Bu stratejilerle birlikte para kazanmak için teknik analiz ve temel analiz bilgilerini harmanlayarak işlem açabilirsiniz. Bu şekilde kripto para ticaretinden para kazanmayı kolay bir hale getirebilirsiniz.

Fibonacci Nasıl Çizilir? Fibonacci Analizleri Nasıl Yapılır? 2022

Previous article

Fincan Kulp Formasyonu Nedir? Çizimi ve Analizi Nasıl Yapılır?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi