Ekonomi

Döviz Kuru Nedir ?

0
döviz kuru nedir, döviz kurları

Döviz Kuru , en basit haliyle yabancı para birimlerinin Türk Lirası olarak karşılığına verilen isimdir. Döviz Kuru , Türk Lirasının diğer para birimlerine göre değerini ifade eder. Bu değeri bulmak için ise örneğin Dolar üzerinden örnek vereceksek ; Dolar / TL olarak işlem yapabiliriz. Bazı platformlarda ise dolar / tl paritesi yerine usd/try olarakda geçebilmektedir.

 

Yatırımcılar Döviz Kuru üzerinden alım – satış işlemi gerçekleştirerek kar etmektedirler. Özellikle küçük yatırımcıların tercihi olarak sıkça kullanılan Döviz Kuru ticareti son yıllarda oldukça artış göstermiştir. Döviz Kuru başka ülkelerde arz talep seviyesine bağlı olarak yükselip artmaktadır. Piyasada bulunan bir para birimi çok ise o paranın değeri haliyle düşük olacaktır , fakat piyasada az miktarda bulunuyorsa o para biriminin kur olarak değeri yüksek olacaktır.

 

Döviz Kuru Yatırımı Nasıl Yapılmalıdır ?

 

Döviz Kuru yatırımı yapan yatırımcılar , yatırım miktarlarını iyice belirlemeli ve kaybetmeleri halinde kendilerini üzmeyecek miktarda yatırım yapmalıdırlar. Çünkü Döviz Kuru meselesi çeşitli ülke politikalarına bağlı olarak sürekli değişim göstermekle birlikte Bankalar tarafından müdahaleler ile de yükselip düşmektedir.

Bankalardan veya döviz bürolarından döviz kuru satın alarak dövize yatırım yapmak mümkündür. Bunun dışında ise forex platformlarından da döviz alımı yapılabilmektedir. Buradan ve fxtarget benzeri uygulamalardan da dolar alarak dolar kuruna euro alarak euro kuruna yatırım yapabilirsiniz.z

Yatırım yapmadan önce analizleri iyi yaptığınızdan kesin olarak emin olduktan sonra , kimsenin yönlendirmesine girmeden kendi iradenizle sizi üzmeyecek miktarda yatırım yapmalısınız. Parayı tek bir döviz kurunda tutmaktansa paranızı bu kurlar arasında bölüştürmek en mantıklısıdır. Çünkü bir döviz kuru düşerken başka bir döviz kurunda artış yaşanabilmektedir.

döviz kuru nedir, döviz kurları

Döviz Kuru Çeşitleri

 

Türkiyede bir çok farklı döviz kuru bulunmaktadır ancak en çok kullanılan ve yatırımcılar tarafından takip edilen 3 farklı Döviz Kuru vardır. Bunlar dolar kuru, euro kuru ve sterlin kurudur. Dolar kuru Abd dolarının Türk Lirası karşısındaki değerini ifade ederken euro kuru avrupa para biriminin Tl karşısındaki değerini sterlin kuru ise İngiliz Poundu’nun Türk Lirası karşısındaki değerini ifade etmektedir. Döviz kurları merkez bankası kurları , Banka kurları ve özel finans kurumlarının kurları olarak farklı şekilde önümüze çıkabilir. Bunlar arasında genellikle bir kaç pipslik farklar olabilmektedir. Merkez Bankasının kurlara müdahale edebilmek için elinde oldukça farklı alternatifler bulunmaktadır.

 

Esnek Piyasa Kuru : Merkez bankasının mevcut döviz kuruna herhangi bir müdahalede bulunmadan , kurun serbest bir biçimde dalgalandığı kur sistemidir. Dalgalı kur rejimi olarakda bilinir ve Türkiye’de geçerli olan kur türüdür..

 

Sabit Kur : Merkez bankasının müdahalesiyle kurun değerinin sabitlenmesidir.

 

Denetimli Kur : Kur dalgalanmalarının Merkez Bankası tarafından denetim altında tutulmasıdır.

 

 

 

 

1 Ons Kaç Gram Altın Eder ? Ons Altın Kaç Gr Ediyor ?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi