Dolar YorumlarıEkonomi

Dolar Yorumları

0
2018 dolar ne olur, ekıonomide beklentiler neler

2018’de Doların Seyri

2018 yılı içerisinde oldukça sert bir yükseliş hareketi yaşadığımız dolar kurunda, merakla beklenen seçimin son bulması neticesi ile bir miktar geri çekilme mevcut. Seçim sonuçlarının anket şirketleri tarafından 2. tura kalacağı bildirilmesi neticesi ile belirsizliklerin arttığı piyasalarda, seçimin ilk turda sonlanması ve mevcut iktidarın devam etmesi neticesi ile belirsizlik ortamı bir miktar son buldu. Bunun sonucunda da dolar tl de geri çekilme yaşanmaya başladı.

Peki yılın geri kalanında dolarda geri çekilme sürer mi ? yoksa dolar yeniden toparlanır mı ? son yapılan dolar yorumları ve dolar analizleri ne diyor ? yıl sonunda dolar ne olur ? analistlerin dolar beklentileri ve 2018 yıl sonu dolar kuru tahminleri neler bu soruların cevaplarını makalemiz içerisinde bulabileceksiniz.

İlt etapda 4,70 e yakın seviyelerden başlayan geri çekilme hareketi seçim sonuçlarının netleşmesi ile birlikte 4,535 seviyesine kadar sürdü ve bu bölgeden gelen tepki alımları ile yeniden 4,60 seviyesine kadar yükselişlerin yaşandığını izledik. Sabah saatlerinde bir çok kurum ve kişi Türk Lirasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bunlardan bir tanesi olan Morgan Stanley, ekonomideki gidişat hakkında ve dolar kuru hakkında fikir sahibi olmak için yeni kabinenin belirlenmesine ihtiyaç olduğunu vurgulayarak seçim bitti belirsizlik bitti ortalık güllük gülistanlık olur beklentisini bitirmiş oldu.

Bu yıl dolar nasıl bir seyir alacak ?

Yine Türk Lirasına ve ekonomisine değinen bir başka kurum ise Nordea oldu. Nordea, “Erdoğan, Merkez Bankası’na daha esnek şekilde hareket etme imkanı vermedikçe, kredibilite yeniden tesis edilmedikçe ve siyasi risk primi sürdükçe çok daha güçlü bir TL görmeyi beklemiyoruz.” ifadelerini kullandı. Bunun gibi bazı yabancı analistlerin de yeni yapmış olduğu dolar yorumları içerisinde vurguladıkları noktalar hep bu şekilde.

2018 dolar ne olur, ekıonomide beklentiler neler

Yeni sistemde nasıl bir ekonomi politikası belirlenecek, Erdoğan yine faizlere karışacak mı ? yoksa Merkez Bankası bağımsızlığı sağlanacak mı ? sorularının cevapları yabancı yatırımcılar tarafından merakla bekleniyor olacak.

Yabancı kurumların yapmış olduğu açıklamalardan çıkarılacak sonuca göre, dolarda geri çekilmelerin çok fazla kalıcı olmasını beklemek pek doğru bir yaklaşım olmayacak gibi görünüyor. Yine dolar tl paritesinde yaşanabilecek olası sert geri çekilmelerin yeni oluşturulacak ekonomi kabinesine ve Erdoğan’ın açıklamalarına göre alım fırsatı olarak değerlendirilebileceği bazı yabancı analistlerin paylaşımlarına göre mümkün görünüyor.

Doların Borsaya Etkisi

Sabah saatlerinde 99,400 seviyesine kadar yükselen Borsa İstanbul’da ise çok sert bir geri çekilme yaşanmış durumda. Şuan itibari ile 96,700 seviyesine kadar gerileme yaşanmış durumda. Yani açılışa göre neredeyse 3000 puan düşen bir endeks var karşımızda. Bu da ekonominin seçim sonrası güllük gülistanlık olmasını bekleyenlere bir cevap olarak karşımızda duruyor adeta. Türkiye’de yaşanan seçim belirsizliği son bulsa da ekonomideki belirsizlikler, ekonomi politikalarındaki tutarsızlıklar son bulmadan dolarda kalıcı bir rahatlama beklemekte zor görünüyor. Seçim sonrası yapılan dolar yorumları içerisinde de en çok bu konuya dikkat çekiliyor.

George Boole Kimdir ? George Boole’nin Hayatı

Previous article

Dolar Yatırımı Yapmak Mantıklı mı ?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir