Genel

George Boole Kimdir ? George Boole’nin Hayatı

0
george boole kimdir, hayatı, eserleri ve ölümü

George Boole Kimdir?

George Boole, dünyaca ünlü İngiliz matematikçi ve filozoftur. Hayatının çoğunun İrlanda’nın Cork şehrinde bulunan Queen’s Park üniversitesinde ders vererek geçirmiştir. Hayatı boyunca diferansiyel denklemler ve cebirsel mantık alanında çalışmıştır. En bilinen eseri ise Boole Cebrini ve Boole Mantığını içeren Düşünce Kanunlarıdır.

George Boole Hayatı

George Boole, Lincolnshire’da bir ayakkabıcı John Boole’un ve Marry Ann Joyce’un oğlu olarak dünyaya geldi. George Boole, temel eğitimin yanı sıra babasından da çeşitli dersler de aldı. Aile ekonomisindeki kötüleşmeden dolayı çok az ileri eğitim alabildi. Lincoln’de bir kitap evi sahibi olan William Brooke, George Boole’un Latince öğrenmesine yardımcı oldu. George Boole, diğer yabancı dilleri ise kendi kendine öğrendi. Yerel bir gazetede Boole’un Latinceden yaptığı bir şiir çevirisi yayınlanınca, bazı akademisyenler tarafından sahtekarlık ile suçlandı. George Boole, 16 yaşında Doncaster’da bir okulda asistan olarak görev yapmaya başlayınca ailesinin ve üç küçük kardeşinin geçimini sağlamaya başladı.

george boole kimdir, hayatı, eserleri ve ölümü

george boole kimdir, hayatı, eserleri ve ölümü

Boole zamanla Lincoln’de herkesin tanıdığı bir isim olan rahip John Kaye’ın hayranı haline geldi.  İşçi haklarının düzeltilmesi için birçok etkinlikte görev aldı. 1838’den itibaren George Boole, İngiliz akademisyenler ile sürekli bağlantıda kaldı ve daha geniş araştırmalar yapmaya devam etti. Daha sonra cebir öğrendi ve zamanla bu konuda araştırmalar yapmaya ve makaleler yazamaya devam etti.

Cork’ta Profesörlük

Boole, Cork Üniversitesinde matematik profesörü olarak atanınca akademik çevreler tarafından matematikçi olarak tanındı.  Gelecekteki eşi olan Mary Everest ile 1850 yılında burada tanıştı. George Boole ve Mary Everest, 1855 yılında evlendi. Boole, Lincoln ile bağlarını uzun süre devam ettirdi. Ayrıca E.R. Larken ile fuhuşun azaltılması için bir kampanya üzerinde de çalıştı.

Çalışmaları

Boole’un ilk çalışması “İkinci mertebeden genel denklemin azaltılmasına özel bir uygulama ile analitik dönüşümler teorisinde araştırmalar” ismiyle Cambridge Mathematical Journal’da 1840 yılında yayımlanmıştır. Bu çalışma George Boole ile derginin editörü olan Duncan Farquharson Gregory arasında bir dostluğun başlamasına vesile olmuştur. Toplamda 50 civarında çalşması bulunmaktadır.  Boole’un özellikle cebir ve diferansiyel denklem alanlarındaki katkısı bilim tarihi açısından bakıldığında çok önemlidir.

Ölümü

Kasım 1864’te evinden üniversiteye sağanak yağmur altında yürüdü. Kısa süre içinde zatürre hastalığına yakalandı. Karısı ilaçların durumu daha da kötüleştireceğini düşünerek, kocasını yatağa yatırdı ve üzerine kovalarca su döktü. Boole’un durumu daha da kötüleşti ve Boole 8 Aralık 1864’te vefat etti.

VIX İndeksi Nedir? Vix Endeksi Özellikleri

Previous article

Dolar Yorumları

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel