Genelİş Hayatı

Borçlar Nasıl Ödenir, Borç Öderken Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

0
borç ödeke
borçlar nasıl ödenir, bor. ödemek

Yaşadığımız çağın ekonomik düzensizliği, piyasa dengesizlikleri ve insanların artan ihtiyaçları nedeniyle borç herkesin karşılaştığı en rutin kavramlardan birisidir. Öyle ki çok yüksek bir gelire sahip olsanız dahi borçlu olmanız gayet olasıdır. Eğer düzenli bir insan iseniz, bu borçları zamanında ve eksiksiz bir şekilde sorunsuz olarak ödeyebilirsiniz. Fakat bazı kişiler borç ödeme dönemlerinde ucunu kaçırdıkları borçlanmalar nedeniyle sıkıntılar yaşamakta ve ortaya çıkan bu karmaşadan kurtulmak istemektedir.

Borçlar Nasıl Ödenir?

Borçların sağlıklı ve düzenli bir şekilde ödenebilmesi için elbette ki ilk adımda ödeyebileceğiniz kadar borç edinmeniz ve bunu planlı bir şekilde ödeyerek sıkıntı yaşamamanız gerekir. Fakat alacaklarınız/borçlarınız veya kazançlarınız/giderleriniz arasında bir denge bozulması yaşandığında, borçların ödenmesi için yeniden bir planlama yapmanız gerekir. İşte bu durumda uzmanlardan alacağınız tavsiyeler ve yakın çevrenizde güvendiğiniz insanların size vereceği önerileri göz önünde bulundurarak doğru bir yol izleyebilirsiniz.

Borç Öderken Nasıl Bir Yol İzlemeli?

Borç öderken kullanabileceğiniz birçok öneri ile birlikte size uyan bir program oluşturabilir ve bu program sayesinde de borçlarınızı düzenli bir şekilde kısa sürede ödeyerek ekonomik feraha ulaşabilirsiniz. Aslında her ne kadar borçları kısa sürede bitirmek için gelirinizin artması ve giderlerinizin azalması gerekse de yönetim becerisi sizi rahatlatacaktır.

Borçlarınızı zamanında ve düzenli bir şekilde ödemek için öncelikle yapabileceklerinizi göz önünde bulundurun. Bu kapsamda da

  • Borç listesi; vadesi, miktarı ve alacaklısı ile birlikte tüm bilgilerin bulunduğu bir şekilde borçlarınızı toplu olarak görebilmek için öncelikle bir borç listesi oluşturmanız gerekir.
  • Gelir tablosu; ödemeniz gereken borçlara karşılık olarak elde edeceğiniz geliri ve varlıklarınızı birleştirip bir hesap oluşturacak gelir tablonuzu hazırlayın.
  • Ödeme planı; borçlarınız ve gelirleriniz hakkında oluşturduğunuz raporlar sayesinde elde ettiğiniz gelirle borçlarınızı nasıl planlı bir şekilde ödeyebileceğinizi belirleyebilirsiniz. Bu planlama içerisinde öncelikle borçların vadelerini göz önünde bulundurarak, her taksit zamanında veya ödeme zamanında elde ettiğiniz gelirin verileceği borcu önceden tespit ederek, zamanlı ödeme yapabilirsiniz.
  • Planlı ödeme; yaptığınız planlamalar bağlamında her ödeme için belirlediğiniz tarihte elde edilen geliri mutlak olarak bu borca yönlendirmeli ve borç ödeme planlamasını doğru bir şekilde yürütmelisiniz.

Bu dört maddelik planlama ile birlikte aslında birçok kişi çok yüksek miktarda ve ödeme gücünü aşmayan borçlanmaları miktarına göre belirli bir vadede tamamlayabilir. Ancak bu süreçte zorunlu harcamalarınızı muaf tutmak ile birlikte ekstradan yaptığınız harcamaları yani eğlence, yeni giysiler, tatil, yeni ev eşyaları gibi ekstra olacak harcamaları biraz kısıtlamanız gerekecektir.

Bazı durumlarda borçları kısa sürede tamamlamak için kredi imkanlarından veya yapılandırma imkanlarından yararlanabilirsiniz. Bazen bütün borçlarınızı kapatabilecek şekilde bir banka kredisi ile birçok kişiye olan borcu bitirdikten sonra tek bir noktaya taksitli bir şekilde borç ödeyerek rahatlık elde edebilirsiniz. Bazen ise hem kurumlar hem de şahıs alacaklılar sahip oldukları alacağı yapılandırmaları vasıtasıyla size yardımcı olabilir.

Borsada Rüçhan Hakkı Nedir, Rüçhan Hak Kullanımı ve Hesaplama

Previous article

Ayı Tuzağı ve Boğa Tuzağı Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel