Ekonomi

Açlık Sınırı Nedir, Nasıl Hesaplanır ?

0
aclik-siniri-nedir
aclik-siniri-nedir

Açlık sınırı, bir ailenin yalnızca beslenme ihtiyacını karşılayabilmesi için gereken miktarı belirtmektedir. Her yıl sendika ve federasyonlar tarafından birkaç kere hesaplanan açlık sınırı, yıl içerisindeki dalgalanmalardan etkilenebilmektedir. Zaman zaman asgari ücreti de geride bırakabilen bu sınır devletlerin ekonomi politikalarında yol gösterici niteliktedir.

Açlık Sınırı Nedir ?

Açlık sınırı hesaplanırken 4 kişilik bir aile baz alınmaktadır. 4 kişilik bir ailenin Dünya Sağlık Örgütü standartlarına göre sağlıklı ve düzenli beslenmesi için gerekli olan asgari mutfak giderlerine açlık sınırı denmektedir. Açlık sınırı hesaplarken kullanılan parametreler ortalama bir rakam sunmaktadır. 4 kişilik aile göz önünde bulundurulurken 1 çalışan kişi kabul edilmekle birlikte 0-6 yaş ve 6-15 yaş bireylere göre düzenlemeler yapılmaktadır.  6-15 yaş arası çocuğu olan bir ailenin alması gereken kalori ortalaması 2800 iken bu 0-6 yaş aralığında bir çocuğu olan ailede daha fazladır. Gelişim çağındaki bebeklerin kalori ihtiyaçları yetişkinlere oranla daha fazla olabilmektedir.

aclik-siniri-nasil-hesaplanir

aclik-siniri-nasil-hesaplanir

Açlık Sınırı Nasıl Hesaplanır ?

Açlık sınırı nasıl hesaplanır sorusuna verilecek cevabın en önemli basamağı besin grupları oluşturmak olacaktır. Bu besin grupları;

  • Yoğurt- peynir- süt
  • Balık- et- tavuk
  • Sebze- meyve- bakliyat
  • Un- ekmek- pirinç- makarna şeklinde sıralanmaktadır.

Açlık sınırı hesaplamasında göz önünde bulundurulan diğer kriter ise kalori miktarlarıdır. Bu noktada gerekli olan en az kalori miktarı yani 2400 kalori baz alınırken harcamalar maksimum fayda minimum harcama prensibine göre gerçekleştirilmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenerek günlük 2400 kalori alacak şekilde bir beslenme düzeni hazırlanmaktadır. Bu beslenme düzenine göre besin gruplarının raf fiyatları, aylık düşüş ve yükselişleri kontrol edilerek ortalama bir değer çıkartılmaktadır. Bu ortalama değer o dönemdeki açlık sınırı olarak kabul edilmektedir.

Açlık sınırı 2020 yılı için 2.374 TL olarak açıklanmıştır.

Yoksulluk Sınırı Nedir, Nasıl Hesaplanır öğrenmek için tıklayın!

Yoksulluk Sınırı Nedir, Nasıl Hesaplanır ?

Previous article

En Avantajlı Altın Hesabı Hangi Bankada ?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi