EkonomiPiyasalar

Petrol Çıkarmanın Maliyeti Hangi Ülkede Kaç Dolar ?

0
petrol-cikarmanin-maliyeti-hangi-ulkede-ne-kadar
petrol-cikarmanin-maliyeti-hangi-ulkede-ne-kadar

Petrolün çıkarıldığı konum, hava şartları ve kaynak, petrol maliyetini direkt olarak etkilemektedir. Bu noktada petrol çıkarma maliyetleri, her ülke ve firma için farklı olmaktadır. Büyük bir yatırım ürünü olan petrol, çıkarma maliyeti konusunda da araştırılmaktadır. Petrol çıkarmanın maliyeti hangi ülkede kaç dolar sorusuna yanıt arayan kişiler, maliyetin çok farklı olabileceğini unutmamalıdır.

Petrol Çıkarmanın Maliyeti Hangi Ülkede Kaç Dolar ?

Petrol, hem kara hem de denizde çıkarılmaktadır. Durum böyle olunca da maliyet değişmektedir. Rusya’da çıkarılan petrolün maliyeti, varil başına ortalama 6 dolardır. Bu rakam, sadece karada ve mevcut yatakta çıkarılan petrol için geçerlidir. Bunun dışında yeni yataklarda ve deniz çıkarılan petrol maliyetinin 20 dolar’a yakın olduğunu söyleyen Rusya, çeşitli şartlardan dolayı maliyetin artabileceğini vurgulamaktadır.

petrol-cikarma-maliyetleri

petrol-cikarma-maliyetleri

OPEC ülkeleri arasında yer alan Suudi Arabistan ve İran, petrol çıkarma maliyetleri konusunda birbirine yakındır. Bu ülkelerde petrol çıkarma maliyetleri, ortalama 6 dolardır.

Kazakistan’da petrol çıkarma maliyeti, 8 dolardır.

Petrol çıkarmanın en maliyetli olduğu ülkeler ise Kanada, Norveç ve ABD’dir. Norveç ve Kanada’da çıkarılan petrolün maliyeti, ortalama 17-18 dolardır. Amerika’nın Meksika körfezinde çıkardığı petrolün maliyeti ise ortalama 25 dolardır. Belirttiğimiz fiyatlar, varil başına denk gelen fiyatlardır ve bir varil, ortalama 60 litre petrol barındırmaktadır.

Petrol Çıkaran Şirketlerin Petrol Çıkarma Maliyetleri

Petrol çıkarma ve satma konusunda lider olan birçok şirket bulunmaktadır. Bu ülkeler, petrol çıkarma maliyetlerini şu şekilde açıklamıştır:
– Lukoil / $5
– Tatneft / $5
– Rosneft / $4
– BP / $7
– Chevron / $11
– Exxon / $12
– Petrobras / $10
– Total / $15
– Gazprom / $8
– Schlumberger / $11
– Eni / $20

Sarı Altın İle Beyaz Altın Arasındaki Farklar başlıklı yazımızı mutlaka okuyun!

Sarı Altın İle Beyaz Altın Arasındaki Farklar

Previous article

Bitcoin Almanın Bir Başka Yolu: Forex

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi