GenelHayata Dair

Cimer Nedir?

0
Cimer
cimer

Cimer Nedir ?

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’dir. 2006 yılından bu yana hizmet vermektedir. Bu uygulama, 26055 sayılı genelgenin Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla hayatımıza girmiştir. Resmi kurumlarda meydana gelen problemlerinin hızlı bir şekilde çözülmesi ve vatandaşların internet üzerinden başvuru yaparak öneri ve şikayetlerini dile getirmesi amacıyla kurulmuştur. Cimer nedir ve Cimer ne işe yarar gibi sorulara yazımız içerisinde cevap bulabileceksiniz.

Bir resmi kurumda yaşadığınız problemlerin hepsini Cimer’e bildirerek incelenmesini talep edebilirsiniz. Resmi kurumlarda genel haklarınız ve çalışanlarla ilgili yaşadığınız sorunları çözüme kavuşturmak için sistem tercih edilmelidir. Sisteme yapılan başvurular kayıt altına alınmakta ve incelenmektedir. Şikayetinizden sonra gerekli incelemler yapılır ve bu süreç yasal haklarınızı arayacağınız mahkemelere kadar ilerleyebilir.

Cimer Şikayeti Nasıl Yapılır ?

Bahsettiğimiz gibi resmi kurumlar ve çalışanlarla ilgili problem yaşadıysanız şikayet kaydı oluşturabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, Cimer için oluşturulmuş internet sitesine girmek olacaktır. İnternet sitesine giriş yaptığınızda size bir uyarı karşılar. Bu uyarı, Cimer’in nasıl işlediği ve şikayetlerle ilgili bilgileri barındırır. Uyarı, acil durumlarda hangi kurumlarla iletişime geçmeniz gerektiği ve bu kurumların iletişim numaralarını barındırmaktadır. Cimer’e başvurmak için bazı bilgileri eksiksiz doldurmanız gerekecektir. Bu bilgiler; isminiz, soyisminiz, T.C. kimlik numaranız, annenizin kızlık soyadı ve cep telefonu numaranızdır. Tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra alt kısımda bulunan “onay kodu gönder” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Bu işlem sırasında cep telefonunuza bir onay kodu gelecektir. Bu işlem gereksiz şikayetleri önlemek içindir. Daha sonra şikayet edeceğiniz veya öneride bulunacağınız kurumu seçmeniz gerekmektedir. Son olarak şikayet veya öneri hakkında detaylı bilgi vermeniz gerekecektir.

Cimer’in internet sitesinden başvuru yapılabileceği gibi, E-devlet üzerinden de başvuru yapabilirsiniz. Bu yöntemi kullanarak şikayet veya öneride bulunmak isteyen kişiler, ilk olarak E-devlet hesaplarına giriş yapmalıdırlar. Sonrasında ilgili kurum kısmından “Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi” seçilmelidir. Daha sonra uygulamaya git butonuna basmanız ve karşınıza gelen ekranda istenen bilgileri doldurmanız istenecektir. Ayrıca şikayet veya öneriniz için bir dosya hazırlayıp bu dosyayı sisteme yükleyebilirsiniz. Ek olarak, telefonunuza gönderilen onay kodu ile başvurunuzun durumunu istediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz.

Cimer Hangi Konularda Şikayetleri Kabul Eder ?

Bu sistemi tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kullanabilir. Anayasaya aykırı bir durum tespit ettiyseniz veya rüşvet alan bir memur ile karşılaştıysanız, şikayet edebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kamu kurumlarından yaşadığınız haksızlıkları, çalışanların görevini tam yapmamsı gibi durumları da Cimer sisteminde şikayet edebilirsiniz.

Para Para

Spot Kredi ve Rotatif Kredinin Farkları

Previous article

Yatırım Fonu Nedir ?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel