Ekonomi

Mısır’da Çalışmak, Mısır’da Yaşam, İş Fırsatları, Maaşlar

0
Mısır’da Çalışmak, Mısır’da Yaşam, İş Fırsatları, Maaşlar

 

Mısır, liman ticareti konusunda gelişmiş bir ülke olmasının yanı sıra Türk iş adamları tarafından da her geçen gün sayısı artan farklı işletmelerin etkisi ile farklı iş imkanlarına sahip hale gelmiştir. Eğitimli kişiler için de, okul bitirmemiş kişiler için de farklı iş olanakları mevcuttur. Dil bilen, eğitim almış kişilerin çok daha yüksek maaşlarla iyi işlerde çalışması mümkündür. Bunun yanı sıra Mısır’da çalışmak için dil bilgisi az olan ve okul bitirmemiş kişiler için de makul maaşlara pek çok farklı sektörde iş imkanları da sunulur. Özellikle de çeşitli sektörlerin Mısır’da gelişim kaydetmesi, farklı iş olanaklarına olan eğilimi arttırmıştır.

Mısır’da Yaşam Koşulları ve İş Fırsatları

Devamlı olarak gelişen ekonomisi ile Mısır, yaşam koşullarını da çok daha iyi hale getirmeye çalışmaktadır. Farklı iş imkanları sunan Mısır, çalışmaya gelen işçilere daha iyi olanaklar sunmak ve iş imkanlarını da geliştirmek için her geçen gün gelişmeye devam eder.

Tarım ve hayvancılık sektörlerinde gelişen Mısır, her geçen gün açılan yeni fabrikaları ile de ekonominin gelişmesine katkıda bulunur. Bu çeşit farklı sektörlerin yeni yeni gelişiyor oluşu, ülkede iş imkanlarının da iyileşmesine yardım sağlar. Tarım ve hayvancılık yıllardan beri süregelen faaliyetlerini son yıllarda hızlandırmış durumdadır.

Mısır’da Çalışmak ve Maaşlar ve Aylık Asgari Ücretler

1200 Mısır Pound’u aylık asgari ücrete sahip olan çalışanlar için zam yapılması kararı 2019 yılında alınmıştır. Bu da yaklaşık olarak 75 dolara denk gelir ancak ülkenin çoğunluğu en azından 400 dolar aylık gelire sahiptir. Bakıldığı zaman çok az olarak görülen bu ücret, ülkede ortalama bir yaşam sürmek için oldukça yeterlidir ancak okumuş bireylerin ve dil bilgisi olan işçilerin bu maaşları 500 ila 1000 dolara kadar yükseltmesi mümkündür. Türk vatandaşları bu ülkede 1000 dolar civarı maaşlara iyi işlerde çalışmaktadır ve yüksek kademelere kadar gelebilmektedir. Üniversite mezunu olan yönetici, mimar, mühendis gibi çalışanların ise 3000 dolar ve üzeri maaş alması dahi mümkündür. Bu şekilde hem para biriktirmek hem de çalışırken lüks denebilecek bir hayat da yaşamak mümkündür.

Mısır’da Çalışmak ve Yaşam

Haftada 6 gün ve günde 8 saat çalışma süresine sahip olan Mısır, haftada 48 saat çalışma süresine sahiptir. Bu şekilde çalışarak Türklerin iyi işlerde kendilerine yer edinmeleri ve çok daha yüksek maaşlar kazanmaları da olasıdır. Pek çok farklı iş imkanı arasından en iyilerini seçmek için ülkede iyi bir özgeçmişe sahip olmak önemlidir. Dil bilmeyenlerin ve okul bitirmemiş olanların da ülkede en azından 500 dolar civarı maaş kazanması olasıdır.

Şehir merkezine yakın olan bir ev kiralamak için yaklaşık olarak 400 dolar vermek yeterlidir. Aylık mutfak giderleri için ise 150 dolar yeterli olacaktır. Kalan ev giderleri ise toplamda 60 dolar civarına denk gelir ve para biriminin düşük olmasından dolayı tüm bunları karşılamak için ortalama bir işte çalışmak yeterlidir. Asgari ücret ile çalışan işçi sayısının azlığından dolayı ülkede geçim sağlamakta zorlananların sayısı pek azdır.

Ulaşım masrafları oldukça uygundur ve ülkede taksi kullanımı da bundan dolayı oldukça yaygındır. Uzak mesafelerde dahi taksiye ödenecek olan ücret yaklaşık olarak toplu taşıma ücretine denk gelmektedir. Bu sebeple de şehirlerde ulaşım sağlamak için taksi kullanımı yaygındır.

Çalışma şartları arasında en az 1 gün dinlenme zorunluluğu yer alır ve bunun haricinde de gün içerisinde çalışma sırasında en az 1 saat dinlenmek için mola hakkı mevcuttur.

Para Arzı Nedir ? Para Arzı Tanımları

Previous article

Forex Mi, Viop Mu ? Hangi Piyasa Daha Avantajlı ?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi