Genel

Favök Nedir? Nasıl Hesaplanır? Favök Neden Önemlidir?

0
favök nedir, nasıl yorumlanır
favök nedir, favök nasıl hesaplanır

Hisse senedi yatırımı ile yakından ilgilenmekte olan yatırımcılar, işlem yapmadan önce bazı temel analizler yapar ve bu doğrultuda karar verirler. Favök, temel analizler arasında yer almakta olan bir kavramdır. Faök; kelime anlamı olarak vergi, faiz ve amortisman öncesi kar anlamlarına gelmekte olan bir kelimedir. Şirketlerin finansal durumlarının değerlendirilmesinde sıklıkla kullanılan bir gösterge olarak ön plana çıkmaktadır. Faiz, amortisman gibi giderler düşülmeden önce ortaya çıkan ana karı ifade etmektedir.  Favök; özellikle de uzun vadeli ve temettü kazanımı amaçlı yatırımlarda bulunan kişilerin önem verdiği bir temel analiz göstergesi olarak açıklanabilir.

Bir örnekle açıklamak gerekirse x şirketi, hisse başı brüt 1 TL temettü dağıtacağını söyledi diyelim. Net temettü bedeli ise 0.90 TL olduğunu düşünürsek burada 1 TL vergi gibi giderler düşülmeden önce dağıtılacak olan kar, 0.90 TL ise vergi gibi giderlerin düşülmesi ile dağıtılacak olan temettüdür.

Favök Neden Önemlidir?

Favök önemi, şirketlerin ana karlarını görmemiz açısından hayli yüksektir. Yatırımcılar açısından uzun vadeli yatırımlar yapılırken göz önünde bulundurulan ve ciddi bir etkisi bulunan bir göstergedir. Esas faaliyet karı konusunda fikir verir ve şirketin kuruluş amacı ile ana faaliyet karlılığı arasındaki bağlılığı göstermektedir.

Favök Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Favök hesaplaması yapabilmek için izlenilmesi gereken hesaplama formülü şu şekildedir;

FAVÖK = Satışların toplam maliyeti + / – Faaliyet giderleri + / – Finansman giderleri +/- Amortisman giderleri

Favök Nasıl Yorumlanır?

Favök hesaplaması yapıldıktan sonra asıl dikkat edilmesi gereken şey favök yorumlama için nasıl bir yol izlenmesi gerektiği ve yorumlamanın nasıl yapılacağıdır. Çünkü aslına baktığımız zaman hesaplamanın amacı yorum yapabilmektedir. Peki, Favök yorumlarken dikkat edilmesi gerekenler neler?

Hesaplama sonucunda ortaya çıkan veriler doğrultusunda favök yorumu yapmak mümkündür. Hesaplamalardan elde edilen veriler pozitif ise şirketin net kar elde ettiğini söylemek mümkündür. Yani şirketin finansal durumunun olumsuz olmadığı yorumu yapılabilir. Favök hesaplamaları ile elde edilen sonucun negatif olduğu durumda ise şirketin net kar elde etme konusunda bazı sıkıntılar yaşadığı yorumu yapılabilir. Şirket; para akışı ya da karlılık gibi durumlarda problem yaşamaktadır ve bu da iyi bir mali tablonun olmadığı şeklinde yorumlanabilir.

Favök ile uzun vadeli yatırımlar yapmak için dikkat edilmesi gereken şey ise sonuçların pozitif yönlü olması ve her yıl rakamlarda artışın olması olacaktır. Bu durumda, şirketin karlılığını arttırdığı ve her geçen yıl büyümeye devam ettiği anlamına gelmektedir. Bu tip firmalara uzun vadeli yatırımlar yapmak, daha mantıklı olacaktır.

Hisse senedi alım-satım işlemleri yaparken mutlaka şirketlerin favök değerlerini kontrol etmelisiniz. Ayrıca F/K ve pd/dd oranı gibi detaylara da göz atmanızda fayda olacaktır.

OPEC Nedir, Görevleri Nelerdir? OPEC Petrol Piyasasını Nasıl Etkiler?

Previous article

Rüçhan Hakkı Nedir? Bedelli Sermaye Artırımı Sonrası Nasıl Kullanılır?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel