Genelİş Hayatı

Yeni İş Fikri Nasıl Bulunur? Yeni İş Fikirleri Bulmak

0
yeni iş fikri nasıl bulunur
yeni iş fikri nasıl bulunur, yeni iş fikirleri bulmak

İster öğrenci, ister yeni mezun, isterseniz de yılların tecrübesi ile iş arıyor olun, iş aramak daima zor bir süreci beraberinde getirir. Pek çok insan ise iş bulmanın yanı sıra, yeni iş fikirleri üretmek ve buldukları iş fikirleri ile rahat bir hayat kurmak üzere yola çıkar. Bu anlamda ortaya atılabilecek yeni fikirler ise günden güne azalıyor olabilir. Zira nüfus olarak milyarlarca insanın yer aldığı dünya, üretilebilecek her türden işin üretilmiş olduğu gibi bir izlenim veriyor. Ancak, bu noktada emin olmamakta fayda var. Zira zaman ve koşulların getirmiş olduğu karmaşa sebebi ile dünya geçmişten günümüze yeni icatlar ve yeni fikirler ile gelişime daima açık. Bu sebeple de arayanlar için yeni iş fikri nasıl bulunur? Bu konuya değineceğiz.

İhtiyaçları Tespit Edin

Bir iş fikrinin ortaya çıkış prensibi, o şeye duyulan ihtiyaçtan kaynaklanır. Bu gibi bir durumun tespit edilmesini sağlamak ve bu tespit işlemini gerçekleştiren öncü kişi olmak ise çoğu zaman milyonlarca TL/USD/Euro kazanmak anlamına gelir. Düşünün, telefon, ampul, elektrik gibi kavramlar tamamen ihtiyaç ve çılgınca fikirlerin ardından geldiler. Üstelik çoğu icat edilmekle kalmadı ve daima geliştirildi.

Bugün kullanılan telefonlar ile bundan 100 yıl önce kullanılan telefonlar arasında hiçbir benzerlik yok. Sizler de ihtiyaçları tespit edin ve buna yönelik fikirler oluşturmaya başlayın. Bu sayede yeni iş fikri bulmak sizler için daha kolay bir hale gelecektir.

İnternette En Çok Aranan Şeylere Göz Atın

İnternet gibi bir kavramın elinizin altında olması, yaratıcılık adına sonsuz bir düzen içerisinde bulunuyor olmanız anlamına geliyor. Geçmişte dünyanın öbür ucunda yaşananlar hakkında hiçbir fikri olmayan insanlar, şimdi küçücük bir cihaz olan telefon ile tam anlamıyla küresel bir dünya oluşturdu. Her şeyi gözlemleyen birer insan olarak, bu fırsattan yararlanın ve internette en çok aranan şeylere göz atın. Bu durum, sizde bir şeylerin canlanmasına ve yeni iş fikri bulmak için aklınızda bir parıltı canlanmasına yol açacaktır.

Fikri Mülkiyete Hassasiyet Gösterin

Fikri mülkiyet söz konusu olduğunda, bir başkasının fikrini kapmak ve küçük bir oynama yapmak koşulu ile bir yerlere gelmek söz konusu olamıyor.

Patent ve telif sebebi ile kendinize ait olmayan bir ürünü piyasaya sürmek hem adil değil hem de doğru. Bu sebeple de üreteceğiniz fikrin ortalarda dolanıp dolanmadığına, daha önce denenip denenmediğine göz atın. Belki de bir fikri beğenip, bir başkasının pes etmesinden alacağınız ilhamla o ürünü geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Yaratıcı, Sade ve İnovatif Fikirlere Yönelin

Yeni iş fikri bulmak adına üreteceğiniz en önemli çözüm, bu işin yaratıcı yanını, sadeliğini ve inovasyonunu ön plana çıkarmak olmalıdır. Yenilikçi bir fikri geliştirmek üzere alacağınız destek ile eskiyi yenilerken bulacağınız destek asla aynı olmayacaktır. Üstelik yeni olan her zaman daha caziptir. Sadeleştirilmiş bir iş planı ile ortaya çıktığınızda, birilerinin sizi bulması zor olmayacaktır.

Eskiyi Revize Edin ve Yenileyin

Var olan bir iş fikrini yeni bir iş fikri gibi sunmaktansa, onu revize etmek her zaman iyidir. Ancak, revizyona uğramaya layık olan iş kolunu iyice geliştirdiğinizden emin olmak şartıyla.

Yeni iş fikri bulmak için çıktığınız yolda yıllardır insanların en çok ne tercih ettiğine bağlı olarak, kendi adınıza bunu pratikleştiren ve kolaylaştıran bir yöntemle öne çıkabilirsiniz. Bu sayede sizler de hem kendi işinize hem de kendi kazancınıza sahip olma şansını tadabilirsiniz.

Yeni iş fikri bulmak için, kafanızı boşaltmanızda ve sakin kafayla düşünmenizde de fayda olacaktır. Kendinizi nerede daha rahat hissediyorsanız orada düşünmek yeni bir iş fikri edinmek için dopru olabilir. Ekonomide en çok kullanılan kavramlardan biri ceteris paribus ile ilgili detaylara bir önceki makalemizden ulaşabilirsiniz.

Ceteris Paribus Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılır?

Previous article

Dolar Bugün Kaç TL? Güncel Dolar Yorum ve Tahminleri

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel