EkonomiGenelİş Hayatı

Tasarruf Etmek İçin 17 Pratik İpucu, İşte Tasarruf Etmenin Yolları

0
tasarruf etmenin püfnoktaları
nasıl para briktirilir, nasıl tasarruf edilir

Tasarruf etmek hayatımızın geri kalanında daha refah bir şekilde yaşam sürebilmemiz için oldukça önemlidir. Bu nedenle nasıl tasarruf edebilirim sorusunu gün içerisinde kendimize sıklıkla sormaktayız. Bazen cevap bulup uygulayamıyoruz bazen ise nasıl tasarruf edebilirim sorusuna cevap dahi bulamıyoruz. Peki işin aslı nedir, nasıl tasarruf edilir? İşte hayatınızı kolaylaştıracak tasarruf etmenin ipuçları başlıklı yazı dizisi.

Tasarruf Etmek

Günümüzde para biriktirmek hepimize çok zor görünüyor. Çünkü ne zaman tasarruf etmek için karar versek, çok daha acil başka harcamalar ortaya çıkıyor. Arabanın lastikleri, çocukların dişçisi, evin badanası vs. vs. Böylece de tasarruf etmeyi daima erteliyoruz. İlerideki bir tarihte ya da belirli bir para elimize geçtiği zaman mutlaka tasarruf edeceğimiz konusunda kendimize söz veriyoruz.

Aslında işin aslı, para biriktirmek istiyorsak öncelikle bunu diğer harcamaların önüne almamız gerektiğidir. Bunun için sihirli bir şekilde hayatınızın farklı bir düzene girmesine gerek yok. Tasarruf etmek için çok çeşitli pratik yollar vardır.

Öncelikle harcamalarınızda yapacağınız küçük bir ayarlama ile daha fazla vakit kaybetmeden tasarruf etmeye başlayabilirsiniz. Bu yazımızda sizin için derlediğimiz 16 adet para tasarruf yolunu sizinle paylaşıyoruz.

 1. Borçlarınızdan Kurtulun

Aylık ödenmesi gereken borçlar, sizin bütçenizde parayı sürekli emen en büyük kaynaktır. Borçlar sizin gelirinizden ve yaşam standardınızdan çalar. Artık borçlarınızdan kurtulun. Borçları yok etmenin en pratik yolu ‘’Kartopu Yöntemi’’ ile ödemeler yapmaktır.

 • Kartopu Yöntemi İle Ödeme

Borçları en küçükten, en büyüğe doğru sıralayın ve ödemeye başlayın. İlk önce en küçük borcunuzu ödeyip, bitirin. Bu sırada diğer borç taksitlerinizi de düzenli olarak ödemeye devam edin. En küçük borcunuz bittiğinde, elinizde kalan para ile bir sonraki en küçük borcunuzu ödemeye başlayın. Geliriniz borçlardan arınıp size kaldığında, tasarruf hedefinize doğru ilerleyebilirsiniz.

 1. Gereksiz Mutfak Masrafı Yapmayın

Tasarruf etmenin ipuçları arasında mutfak masraflarını kısmak en ön sıralarda yer alıyor. nsanlar kendileri için bir bütçe yaptıktan sonra her ay düzenli olarak markete ne kadar para harcadıklarını gördüklerinde, büyük bir hayrete düşerler. Marketin koridorlarında yürürken, raflardan torba torba cipsler, kasanın önünden ufak tefek renkli şekerlemeler almak eğlenceli ve zararsız görünse de işin aslı öyle değildir. Esasen bu küçük harcamalar toplandığında önemli bir rakam ortaya çıkar. Küçük gereksiz harcamalar, her ay bütçede gereksiz ve büyük bir ödeme yapılmasına yol açarlar.

Her markete gidişten önce evdeki malzemeleri gözden geçirin ve gerçek ihtiyaçlarınız konusunda bir liste yapın ve bu listeye sadık kalın. Listeye sadık kalmanın önemli şartlarından bir tanesi alışverişe giderken çocukları evde bırakmaktır.

Gereksiz harcama yapmamak, para ve zamandan tasarruf etmek için market alışverişini çevrimiçi yapmak daha mantıklıdır. Çevrimiçi alışveriş yaparken, daha mantıklı bir alışveriş listesi yaparsınız ve gereksiz albenili ürünleri satın alarak boş yere para harcamazsınız. Dürtüsel savurganlıktan kurtulmanın bütçenize etkisini kısa sürede fark edeceksiniz.

 1. Otomatik Abonelikleri ve Üyelikleri İptal Edin

Teknolojinin gelişmesi ile beraber bir çok farklı ihtiyaç ve heves hayatımıza girmiştik. Burada ihtiyaçlar ile hevesleri birbirinden ayırt etmek önemlidir. Bu nednele tasarruf etmenin ipuçları içerisinde bu ayrımı yaparak kararlar almak da önem taşımaktadır.

Büyük ihtimalle Netflix, Spotify, Blu Tv, You Tube Premium, spor salonu üyelikleri gibi pek çok standart ödemeleriniz bulunuyordur. Kullanmadığınız abonelikleri kapatmanızda yarar var. Herhangi bir abonelik için başvurduğunuzda, otomatik yenileme butonunu kapatın. Aboneliğinizi iptal ettikten sonra sizin için çok önemli olduğunu fark ederseniz, tekrar abone olabilirsiniz. Eğer yenileme butonunu kapamazsanız, otomatik yenileme devam edecek ve ihtiyaç duymadığınız üyelikleriniz yenilenerek para kaybetmeye devam edeceksiniz.

Bazı aboneliklerde (söz gelimi Netflix) arkadaşlarınızla bölüşerek, aile aboneliklerini paylaşabilirsiniz. Netflix’de bir hesap satın alıp 4 arkadaş veya akraba bölüşebilirsiniz. Yine Spotfiy aile üyeliği alarak da aile içi bireyler veya arkadaşlar ile bu üyeliği de bölüşerek kullanabilir, bu sayede giderlerinizi azaltabilirsiniz.

 1. Marka Ürünleri Tercih Etmeyin

Para biriktirmenin en iyi yolu marka ürünlere yüksek ücretler ödemektense, daha sıradan ürünleri satın almaktır. Sıradan temizlik malzemeleri vb. ürünler, tanınmış markalı olanlardan çok daha ucuza mal olur ve aynı görevi görür.

 1. TV İçin Kablo Bağlantısına Para Ödemeyin

Günümüzde istediğiniz programları seyretmenin tek yolu kablo TV aboneliği değildir. Bu aboneliği keserek, tasarruf etmek alanında önemli bir adım atın.. Daima abonelik işlemlerini başlatırken, gerçekten kullanacağınız platformlara abone olun.

 1. Otomatik Bir Tasarruf Programı Oluşturun

Farkında olmadan para biriktirebilirsiniz. Bunun için her ay banka hesabınızdan, tasarruf hesabınıza otomatik olarak para aktarın. Çok küçük bir miktar da olsa düzenli olarak tasarruf hesabınıza para yatırmayı ihmal etmeyin.

Buna farklı bir örnek olarak kendinize bir BES hesabı oluşturabilirsiniz. Bu sayede her ay belirli bir tutarda Bireysel Emeklilik hesabınıza para yatırmış olursunuz. Üzerine devlet katkısı da eklenerek bu şekilde tasarruf edebilirsiniz.

 1. Ek Gelir Elde Ettiğinizde Akıllıca Harcayın

Söz gelimi işyerinden ikramiye aldığınızda ya da mirasa konduğunuzda bunu akıllıca kullanın. Böyle bir para elinize geçerse, onu öncelikle borçlarınızı kapatmak için kullanın. Borcunuz yoksa, bu tutarı acil durum fonunuza aktarın.

Borsa veya forex piyasasında para kazandığınızda da durum aynıdır. Bu parayı dikkatli kullanmalısınız ve kazandığınız için kendinizi kaptırmamalısınız. Yüksek hacimli işlemler sizin para kaybı yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle finansal piyasalarda işlem yapıyorsanız, ‘kar cebe yakışır‘ sloganına uygun hareket etmeye özen gösterebilirsiniz.

 1. Enerji Maliyetlerini Düşürün

Bir kaç ince ayar ile enerjiden tasarruf edebilirsiniz. Tasarruf edebileceğiniz enerji maliyetleri şunlardır:

 • Daha kısa sürede banyo yapın. (Bunun anlamı daha az banyo yapmanız değildir)
 • Sürekli sızıntı yapan borular varsa, vakit kaybetmeden tamir ettirin,
 • Uygun kıyafetlerinizi soğuk suda yıkayın,
 • Evde tasarruflu LED ampuller kullanın.

Bütün bu önlemler faturanıza indirim olarak yansıyacaktır.

Yeni elektrikli cihazlar alırken, tasarruflu olanları tercih edin. Başlangıçta bunlar diğer cihazlardan pahalı olsa da uzun vadede kara geçersiniz.

 1. Bazı Platformlara E-Posta Aboneliğinizi İptal Edin

E-posta pazarlamacıları sizi, sundukları özel kuponlar, indirimler vs. cazip fırsatlarla ekstra satış yapmaya teşvik ederler. Özel fırsatlar görünce alışveriş dürtünüze engel olamıyorsanız, bu platformlara yapmış olduğunuz e-posta aboneliğinden çıkın. Böylece gelen kutunuz da dağınıklıktan kurtulur.

 1. Yemeklerinizi Evde Hazırlayın

Evdeki bireyler her gün dışarıda yedikleri öğlen ve/veya akşam yemekleri için ciddi rakamlar harcıyorlar. Öğle yemeklerinizi evden hazırlayıp götürerek ve akşam yemeklerinizi evde kendiniz hazırlayarak, büyük miktarlarda para tasarruf edebilirsiniz.

 1. İndirimler Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Herhangi bir sinema, müze ya da spor etkinliğine bilet almak istediğiniz zaman öğrenci, öğretmen, engelli, yaşlı indirimi olup olmadığını mutlaka sorun. Bu tip indirimli alışverişlerde epey kar edebilirsiniz.

Özellikle son dönemde bir çok farklı market ve uygulamanın çıkmış olması ile rekabet giderek artmaktadır. Getir, Yemeksepeti-Banabi, Migros hemen, Marketyo gibi farklı market uygulamalarının kampanyalarını takip ederek, alışverişlerinizi ucuza kapamanın yollarını bulabilirsiniz.

Yine giyim, elektronik market ürünleri gibi alışverişleriniz için trendyol, hepsiburada, n11 gibi web sitelerinin kampanya dönemlerini takip ederek, harcayacağınız parayı minimuma çekebilirsiniz.

 1. Cep Telefonu Faturanızı Düşürün

Aylık cep telefonu faturanız çok kabarık geliyorsa, gereksiz üyelik aboneliklerinizi iptal edin. Cep telefonu kullanma harcamalarınıza göre, size en uygun tarifeyi araştırın ve bahse konu tarife üzerinden bir abonelik edinin. Böylece cep telefonu faturanıza daha az ödeme yaparsınız. Bunun için uzun bir araştırma yapmanız gerekse de, tasarruf için bu çalışmayı yapmaya değecektir.

 1. Bir Hafta Harcama Dondurma Denemesi Yapın

Bir hafta boyunca gereksiz hiçbir harcama yapmayın. Sözgelimi yemekleri evdeki malzemelerle hazırlayın ve bir hafta boyunca gereksiz yere markete gitmeyin. Temel gereksiniminiz olmayan her alışverişe ‘’Hayır’’ deyin. Bir hafta boyunca harcamalarınızı dondurduğunuzda, elinize kalan paraya şaşıracaksınız.

 1. Dışarıda Kahve / Çay İçme Alışkanlığınızdan Vazgeçin

Bu öneri pek keyifli olmayabilir. Ancak her gün dışarıda içtiğiniz çay ya da kahveye para vermek yerine, evinizde çay ve/veya kahve hazırlayın. Uzun vadede çok tasarruf edersiniz.

İstanbul’u baz alacak olur isek, dışarıda içeceğiniz bir çay ücreti 2 ile -4 tl aralığında değişmektedir. Günde 2 bardak çay içmeniz halinde cebinizden 5 tl civarı bir para çıkacaktır ki, bu da aylık 150 tl gibi bir gider anlamına gelecektir. Dolayısı ile de bu parayı harcamadığınızda aylık 150 TL tasarruf etme fırsatını yakalamış olursunuz. Eğer bir kahve tutkunuysanız, giderinizin daha fazla olacağı dolayısı ile bu tutkunuzu sınırlamanızın size olumlu dönüşünün daha fazla olacağı aşikar olacaktır.

 1. Kütüphaneye Üye Olun

Yeni bir kitap almadan önce, evinize yakın bir kütüphanede bu kitabın olup olmadığını kontrol edin. Eğer varsa, satın almak yerine ödünç alarak, okuyun ve iade edin. Ayrıca okumak istediğiniz kitapları ikinci el kitapçılardan da satın alarak tasarruf edebilirsiniz.

 1. Kullanmadığınız Fazla Eşyaları Satın

Finansal geleceğinizi daha iyi hale getirmek için evinizde kullanmadığınız eşyaları toparlayın. Bütün bunları hiç tereddüt etmeden satın. Hem evinizdeki dağınıklık azalır, hem de para kazanırsınız. Bu anlamda sahibinden, letgo gibi siteleri kullanarak her türlü kullanmadığınız ikinci el eşyayı nakite çevirme fırsatını değerlendirebilirsiniz.

 1. Nakit Alışveriş Yapın

Eğer yapacağınız alışverişlerde kredi kartı ya da banka kartı ile ödemelerde özel indirim yoksa nakit ödeme yapın. Nakit ödeme teklifi ile pazarlık ederseniz, pek çok şeyi daha ucuza mal edebilirsiniz. İnsanlar kredi kartı ile alışveriş yaptıklarında ceplerinden para çıkmıyor düşüncesine girmekteler. Bu da daha fazla para harcanmasına neden olmakta ve ay sonu geldiğinde bütçenin yetersiz kalması halinde erteleme faizi gibi giderlerinizin oluşmasına neden olmaktadır.

En Önemli İpucu

Sakın unutmayın ne kadar para kazandığınızın bir önemi yoktur. Önemli olan elinizdeki parayı nasıl harcadığınız ve nasıl birikim yaptığınızdır. Tasarruf etmek başlığının anahtarı bu noktadadır. Bu nedenle kendinize bahaneler üretmeyi bir kenara bırakın ve vermiş olduğumuz ipuçlarını değerlendirerek sizler de para biriktirmeye başlayın.

Tasarruf etmenin ipuçları ile alakalı detaylı bilgiler paylaştık. Sizlerin de bu anlamda farklı tavsiyeleri olabilir. Bu durumda konu alına tasarruf etmenin ipuçları ile ilgili kendi tavsiyelerinizi de bizlerle paylaşabilirsiniz. Bir başka makalede görüşmek üzere, hoşçakalın, tasarrufla kalın 🙂

Fiber Markets Nasıl, Güvenilir mi? Fiber Markets Şikayet ve Yorumlar

Previous article

Devre Kesici Nedir? Borsada Devre Kesici Uygulaması

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi