EkonomiGenel

Nasıl Banka Memuru Olunur ? Banka Memurluğu Hakkında Bilgi

0
banka memuru olma şartları
banka memuru maaşları, özel banka memuru, devlet bankası memur maaşları

Devlet personeli kadrosu içinde en fazla rağbet gören kadrolardan birisi banka memurluğu kadrosudur. Çalışma koşullarının yüksek standartlarda olması, maaşının yüksek olması ve en önemlisi de devlet kadrosu olması banka memurluğu mesleğini çekici hale getirmektedir. Tabi devlet bankaları için bahsediyoruz. Yoksa özel bankalarda hem çalışma şartları bakımından hem de çalışan hakları bakımından devlet bankalarındaki konfor bulunmamaktadır. Bunu hatırlatmakta fayda olacaktır diye düşünüyoruz

 

Banka memurluğu, özellikle ekonomi alanına ilgi duyan ve meraklı olan kişilerin yöneldiği ve mutlu olduğu meslek dalıdır. Banka memuru olabilmek için adayların gerekli olan eğitim koşullarını ve isteniyorsa yaş ve benzeri gibi fiziki koşulları karşılamaları gerekir.

 

Banka Memuru Olmak İçin Aranan Şartlar

 

Banka memuru olabilmek için bankalar bir takım şartlar arar. Bu meslek dalı için aranan şartların başında ise eğitim şartları gelmektedir.

 

Banka memuru olmak için öncelikle 4 yıllık eğitim veren bir lisans üniversitesinden mezun olmak gerekiyor. Banka memuru alımlarında 4 yıllık üniversitelerin örgün eğitim veren istatistik, halkla ilişkiler, kamu yönetimi, ekonomi ve finans  gibi bölümlerinden mezun olma şartı vardır. Bu eğitim bölümlerinin yanı sıra bazı bankalar işletme gibi bölümlerden mezun olan adayların başvurularını da değerlendirmeye alır.

 

Eğitim şartları sonrasında banka memuru olmak için aranan şartlardan birisi de yaş şartıdır. Genellikle memur alımı yapacak olan bankaların hepsi yaş şartı koyar. Bu yaş sınırı bankadan bankaya değişse de genel olarak bankalar, başvuru yapacak olan adaylara 28 ila 30 yaş sınırı koymaktadır.

 

Banka memuru olmak isteyen adaylar, eğitim ve yaş sınırı şartını karşıladıklarında başvuru yaparak ve varsa özel şartları karşılayarak banka memuru olmaya hak kazanabilirler.

 

Nasıl Banka Memuru Olunur?

 

Banka memuru olmak isteyen adaylar, eğitim var yaş şartını karşıladıkları takdirde başvuru yapmaya hak kazanırlar. Banka memuru olmak için öncelikle bankaların yayımladığı memur alım ilanları takip edilmelidir.

 

Banka memuru olmak için bankaların ilanlarını takip etmek, başvuru dönemlerini değerlendirmek ve uygun olan en doğru kadrolara başvuru yapmak gerekmektedir.

 

Banka Memurları Maaşları Ne Kadar?

 

Banka memurlarının aldığı maaş tutarı; bulundukları pozisyona ve deneyimlerine göre farklı olmaktadır. Yeni işe başlayan ve evrak düzenlemesiyle uğraşan bir banka memurunun maaşı 3000 TL ile 3500 TL arasındadır. Bu maaş tutarının değişiklik göstermesi söz konusu bankanın şartları doğrultusunda da değişmektedir.

 

Banka memurları hafta içi beş gün boyunca 8 saat çalışırlar. 8 saat sonrasında yaptıkları çalışmalar ise mesaiye girdiği için banka memurları maaşlarına yansıtılmış mesai ücretlerini de alırlar.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere özel bankalarda banka memurlarının çalışma şartları devlet bankalarında çalışanlarınkinden farklıdır. Özel bankalarda çalışan ve aynı işi yapmakta olan çalışan devlet bankalarında çalışan banka memurundan muhtemelen daha az ücret almaktadır. Bu dip notu da buraya düşerek yazımızı sonlandırıyoruz.

Altın Hesabı Nedir ? Nasıl Açılır ? Avantajları Nelerdir ?

Previous article

Banka Neden Kredi Kartı Vermiyor, Kredi Kartı Neden Çıkmıyor ?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi