Genel

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

0
mide bulantısı nedir, mide bulantısına ne iyi gelir

Bu makale içerisinde mide bulantısı nedir, mide bulantısına ne iyi gelir, mide bulantısı nasıl geçer gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Mide Bulantısı Nedir ?

Mide bulantısı, çeşitli hastalıklar veya farklı sebeplerden ötürü kusma halinin oluşmasıdır. Bazı mide bulantıları ise kusma isteği uyandırmadan sancı olarak oluşabilmektedir. Mide bulantıları basit gibi görünse de insanın yaşamını oldukça etkileyen ve nedenlerinin çok farklı olabilmesi sebebi ile mutlaka nedenleri araştırılması gereken bir rahatsızlıktır. Basit bir nedenden ötürü mide bulantısı yaşanabileceği gibi, bulantıların altında daha ciddi nedenlerde yatıyor olabilecektir. Bu nedenle bir doktora görünmenizde fayda olacaktır.

İnsan sağlığı her şeyin başında gelir. Bazen uzun süreli olarak savaşmak zorunda kaldığımız daha ciddi hastalıklarla karşılaşırız; kimi zaman da daha küçük rahatsızlıklar yaşarız. Hangi seviyede olursa olsun, hastalıklar sağlığımızın değerini bize bir tokat gibi hatırlatmaktadır. Bu yazımızda mide bulantısına ne iyi gelir sorusunu cevaplayacağız.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide bulantısı şikayeti biz insanların baş ağrısı ile beraber en sık karşılaştığı rahatsızlıktır. Bazen kısa sürede geçse de kimi bulantıları uzunca bir süre yaşamımıza dahil olur. Mide bulantıları eğer tekrar eder ve kronik bir noktaya gelirse ciddiyeti artar ve doktora görünme noktasında aciliyet içerir. Temel olarak mide bulantısı çeşitli hastalıkların ön belirtileri olabilir. Genelde mide bulantısı yaşarken kusarız ya da kusacak gibi oluruz. Bu da her açıdan bizleri ve çevremizi rahatsız edebilir. Bulantı çeşitli mekanizmalarla beraber devreye girebilir. Mide bulantılarının bir diğer nedeni doğrudan mide rahatsızlıklarıdır. Gastroenteroloji mide rahatsızlıklarında ilk başvurulan bölümdür. Fakat bazen bir mide rahatsızlığı için jinekoloji ya da psikiyatri da gitmek durumunda kalabilirsiniz.  Aşırı alkol kullanımı, hamilelik, stres, ilaç kullanımı, gıda zehirlenmeleri, tansiyon, anksiyete gibi gerekçelerle mide bulantısı yaşanabilir.

mide bulantısı nedir, mide bulantısına ne iyi gelir

Göğüs ağrısı, kan, ishal, bayılma gibi durumlarda acilen doktora başvurulması gerekir. Evde olduğumuz durumlarda ise bazı önlemler almak mümkün. Uzun yola çıkmadan önce bu yönde ilaç almak bulantının önünü kesecektir. Açık havaya çıkmak suretiyle yarım saat kadar yürüyüş yapmak midenize iyi gelecektir. Ferahlatan kolonya ya da nane limon kısa sürede sizi kendinize getirebilir. Kötü ve keskin kokuların bulunduğu ortamlardan uzaklaşmanız önemlidir. Bir şey yerken hızlı hızlı değil yavaş sindirmelisiniz.

Mide ağrısının önüne geçmek için ağrının olduğu zamanlarda yağlı yiyecekler tüketmeyin. Yemek sonrası uyumak da yanlış bir yönelim olacaktır. Bol bol elma yiyin ve sıvı tüketin. Zencefil dışında fındık ve bademin de mide bulantısına iyi geldiği bilinmektedir. Dar ve basık bir odada uzunca süre kalmayın, eğer böyle bir ortamdaysanız bile sürekli olarak havalandırın. Midenizi boş tutmayın, boş mide ağrıyı ve bulantıyı tetikleyebilir. Hafif de olsa, kokusuz ağır olmayan yiyecekler yiyin. Her bulantıda zorla kusma çabasında bulunmayınız.

Altın Fiyatları Ne Olur ? Yükselir mi – Düşer Mi ?

Previous article

VIX İndeksi Nedir? Vix Endeksi Özellikleri

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel