Genel

Eyt Nedir? Eyt İle İlgili Son Gelişmeler

0

Bu makalede son günlerin en çok konuşulan konularından eyt ne demek, eyt nedir, eyt mağdurları neden olmuştur gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız. Öncelikle EYT’nin açılımı Emeklilikte yaşa takılanlardır. Dilerseniz Eyt ile alakalı detaylı yazı dizisini oluşturmaya başlayalım.

İnsanlar hayatları boyunca kişisel ihtiyaçlarını karşılamak için belirli bir sektörde işe girer ve çalışırlar. Devlet kurumlarında çalışmak isteyenler, ÖSYM tarafından hazırlanan sınavlara girerek bu şansını değerlendirirler. Özel sektörde çalışmak isteyenler ise şirket ve firmaların iş alım ilanları takip ederek bu hakka sahip olabilirler. Kişiler, işlerine başladıkları ilk günden itibaren sigortaları ödenmiş bir şekilde hayatlarına devam ederler. Belirli sürelerde sorunsuz bir şekilde işe devam edenler, çalışmaları esnasında aynı zamanda kendileri veya şirketleri tarafından sigorta ödemesini gerçekleştirir. Bu sigorta ödemelerinin önemi büyüktür.

Kişilerin kanunlarla belirlenmiş olan süre ve prim ödemelerini tamamlamaları halinde, emeklilik hakkına sahip olacaklardır. Emeklilik hayali, birçok insanın gelmesini istediği bir zaman dilimidir. Evde artık ailesi ve akrabalarıyla vakit geçirmek isteyen kişiler, bu sayede yoğun iş hayatlarında harcadıkları mesainin karşılıklarını emekli maaşı olarak geri alırlar.

Eyt Nedir?

Emeklilikte yaşa takılanlar konusu 1999 yılında çıkartılan emeklilik kıstasları ile ilgili bir karışıklıktan doğmuştur. Bazı durumlarda sadece primin tamamlanıp yaşın beklenmesi durumu insanların kabul etmediği ve farklı bir çözüm istediği alanlardan oldu. Primini doldurup, yaşı bekleyen kişiler erken emeklilik konusunda çözüm istediler. Bu konu önce genel olarak toplumumuzun gündeminde yer aldı. Ardından konu meclis alt komisyonlarına getirildi. Burada önemli olan günümüz şartlarına göre değerlendirilerek doğru bir karar verilmesidir. Bu yüzden sonucun beklendiği günlerde, Eyt konusunda neler olacağını zaman gösterecektir.

Eyt İle İlgili Son Gelişmeler

Emeklilikte yaşa takılma sorununu yaşayan birçok sayıda kişi, toplum üzerinde bu konuda bir gündem yarattı. Bu yüzden de, ülke problemlerinin hepsine bir çözüm getiren Meclisimizin alt komisyonlarına konu iletildi. Son zamanlarda emeklilikte yaşa takılma problemi ile ilgili siyasi partilerin ve bazı sivil toplum kuruluşlarının çeşitli açıklamaları oldu. Fakat bu konuda en son sözü önce Meclis alt komisyonları verecek, onaylanması halinde Meclise gelecek. Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili son ve nihai kararı ise Sayın Cumhurbaşkanımız verecektir. Bu yüzden Eyt ile ilgili somut adımlar, ilerleyen zamanlarda değerlendirilecektir.

Cep Bank Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Previous article

Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel