EkonomiGenelKredi

Cep Bank Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

0
cep bank nedir nasıl kullanılır
cep bank kullanımı

Cep Bank Nedir? Nasıl Kullanılır?

Cep Bank bir para gönderme veya alma sistemi olarak bilinmektedir. Cep bank bazı bankaların kullanmış olduğu bir sistemdir. Cep bank sayesinde vatandaşlar kullanılan banka uygulamasına göre para gönderebilir veya alabilir. Elektronik ortamda dijital bankacılık işlemleri adına yapılan para havaleleri cep bank uygulaması sayesinde yapılmaktadır. Para havaleleri banka hesabı olmayan bir kişi için dahi cep bank uygulaması sayesinde yapılabilir. Cep bank sadece telefon numarası gereken bir para transfer yöntemi olarak da tanımlanabilir. Bazı bankaların cep bank tarifesine göre para havale edildiğinde komisyon ücreti kestiği bilinmektedir. Her bankanın cep bank uygulama sistemi kendi içinde kullanım farklılıkları göstermektedir.

Cep Bank Uygulaması Kullanan Bankalar Hangileridir?

Cep bank banka hesabı olmayan kişilere havale gönderimi yapılması şeklinde bir uygulamadır. Şifre veya herhangi bir hesap numarasına gerek olmadan sadece havale yapılacak olan kişinin cep telefonu numarasına para gönderimi yapılabilir. Cep bank uygulaması kullanan bankalar şunlardır:

  • Garanti Bankası Cep Bank,
  • İş Bankası Cep Bank,
  • Yapı Kredi Bankası Cep Bank,
  • Akbank Cep Bank uygulamaları şeklindedir.

Cep Bank Yöntemi İle Para Havale Etme İşlemi Nasıl Yapılır?

Cep bank uygulaması havale işlemlerinde kullanılan bankalara göre değişiklik göstermektedir. Halk Bankası ve Finans Banka’sının cep bank uygulamaları bulunmamaktadır. Bu bankaları kullanan müşteriler cep bank ile para havale işlemi gerçekleştiremezler. Uygulamayı kullanan banka müşterileri cep banktan havale yapabilmek için öncelikle banka hesabının cebe havale özelliğinin açılması gerekmektedir.

cep bank nedir nasıl kullanılır

cep bank kullanımı

Cebe havale özelliğinin açılması için kullanılan bankanın şubesine gidilmesi gerekecektir. Cebe havale işlemleri cep bank ile para gönderilecek kişinin cep telefonu numarasının bilinmesi gerekmektedir. Bazı bankalar bu bilgi ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bilgisini de istemektedir. Cep bank ile havale gönderilen kişinin telefonuna banka tarafından bir kod gönderilecektir. Bu kod sayesinde kullanılan banka ATM’sinde para çekilebilir. Bu işlem için bazı bankalar ücret almamaktadır.

 

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Previous article

Eyt Nedir? Eyt İle İlgili Son Gelişmeler

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi