EkonomiForex

Çapraz Kur Nedir ?

0
çapraz kur nedir çapraz kur nasıl hesaplanır 2018

Finans dünyasında sıkça sözü geçmekte olan çapraz kur nedir, çapraz kur hesaplaması nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını bu makalemizde vermeye çalışacağız.

Çapraz Kur Nedir?

İki döviz baz alınarak bu ikilinin üçüncü bir döviz ile olan ilişkisine çapraz kur adı verilmektedir. Genellikle Amerikan doları baz alınır ve ülkemizde de durum bu şekildedir. Diğer bir deyişle: Birden fazla paranın kur hesaplamasının temel para üzerinden yapılması eylemine çapraz kur adı veriliyor. Bir paranın farklı bir para birimine kıyasla değerlendirilmesi ve döviz cinsine dönüştürülmesine verilen ad olarak da tanımını yapmak mümkündür. Çok daha basite indirgeyerek çapraz kurun ne olduğunu sizinle de paylaşmak istedik. Birçok ülkede kur hesaplama işlemi Dolar cinsi üzerinden yapılıyor. Bunun nedeni ise daha kolay olmasıdır ve az önce de ifade ettiğimiz gibi ülkemizde de durum bu şekildedir.

Burada yetkili kurum merkez bankası olarak karşımıza çıkıyor ve dolar tabanlı çapraz kurun ilan edilmesi de yine merkez bankası tarafından gerçekleştiriliyor. Adını çok kez duyduğumuz ancak tanımını bilmediğiniz çapraz kuru bu şekilde ifade etmek mümkündür.

çapraz kur nedir çapraz kur nasıl hesaplanır 2018

Çapraz kur ile birlikte paritenin de aynı anlamı taşıdığını ifade etmek gerekiyor ve yine parite de en sık duyduğumuz terimlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. bu terimleri bilmenizde fayda var çünkü işlem yaparken neye göre işlem yapıldığı ya da paranızın neye göre değerlendirildiğini bilmeniz sizleri bir adım daha öne taşıyacaktır. Çapraz kur da çok sık duyduğumuz fakat tam manasıyla tanımını yapamadığımız terimlerden bir tanesi idi.

Döviz bürolarına gittiğinizde müşterilerin sıkça sormakta olduğu soru çapraz kurdan bozar mısınız şeklinde olmaktadır veya pariteden bozabilir misiniz gibi çünkü parite ile çapraz kur aynı şeyi ifade etmektedir. Yani bir müşteri euro tl işlemi yapacak iken eurusd paritesi üzerinden çapraz kur işlemi yapmanızı isteyebilir. Bunun nedeni çapraz kur uygulamalarında gerçek piyasa fiyatının ortaya çıkmasıdır.

 

İnternetten Para Kazanma Yolları

Previous article

Altın Fiyatları Ne Olur ? Yükselir mi – Düşer Mi ?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi