Hacked By D4BOS & ImRyMatemHacked By D4BOS & ImRyMatem


Hacked By D4BOS & ImRyMatem

ImRyMatem : Bir kalbiniz var unutmayın :/Keyf

D4BOS : Bi bok bildiğini sanıp site açan gençlere uyarımız, devamı gelecek.


Geldik Ve Gidiyoruz

Finans sektörünün kredileri arttı

Finans sektörünün kredileri Ekim itibariyle yüzde 12 arttı, tasfiye olunacak alacak oranı yüzde 3.2'ye yükseldi.

14-12-2016 20:13

Haberler » Krediler


rn Finans sektörünün kullandırdığı nakit kredilerin miktarı Ekim ayında geçen yıla kıyasla yüzde 12 artarak 1.97 trilyon liraya yükseldi.

rn

rn Kredilerin yüzde 96'sını oluşturan 1.88 trilyon lira bankalar, yüzde 4'ünü oluşturan 85 milyar lira ise finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerinden karşılandı.

rn

rn Tasfiye olacak alacakların toplam kredilere oranı geçen yılın aynı dönemindeki yüzde 2.7 düzeyinden yüzde 3.2'ye yükseldi. Hacim olarak ise yüzde 35 artışla 66 milyar liraya çıktı.

rn

rn Tasfiye olacak kredilerin oranı bankalarda yüzde 3.1 düzeyinde kalırken, faktoring şirketlerinde yüzde 7.2, finansal kiralama şirketlerinde yüzde 6.9 oldu. Finansman şirketlerinde bu oran yüzde 3.8 oldu.

rn

rn BİREYSEL KREDİLERİN TOPLAM İÇİNDEKİ PAYI AZALIYOR

rn

rn Verilere göre bireysel kredilerin ve kredi kartlarının miktarı geçen yıl Ekim ayına kıyasla yüzde 8.1 artarak 439 milyar liraya yükseldi. Bireysel kredilerdeki artış toplam kredilerdeki artışın gerisinde kalırken, toplam içindeki payı geçen yılın Ekim ayına kıyasla 0.8 puan azalarak yüzde 22.3'e düştü.

rn

rn Bireysel kredilerdeki yıllık bazdaki en yüksek artış yüzde 11.9 ile konut kredilerinde oldu. Bireysel krediler Eylül'e kıyasla yüzde 1.1 artarken, konut kredileri yüzde 1.9 yükseldi.

rn

rn Bireysel krediler ve kredi kartlarındaki tasfiye olunacak alacakların oranı ise Ekim 2015'teki yüzde 4 düzeyinden yüzde 4.9'a yükseldi.

rn

rn TASFİYE OLUNACAK KREDİLERDE EN BÜYÜK PAY PERAKENDE, İNŞAAT VE TURİZMİN

rn

rn Nakdi kredilerin geri kalanını oluşturan ticari kredilerde sektörel kırılıma bakıldığında en büyük payı ise 401 milyar lira yani yüzde 26.2 ile imalat sanayi aldı. Bunu toptan/perakende ticaret 261 milyar lira, yani yüzde 17.1 ile izlerken, inşaat sektörü de 168 milyar lira, yani yüzde 11 pay aldı.

rn

rn Ticari kredilerde son 12 ayda en keskin artış yüzde 29 ile elektrik, gaz ve su kaynakları sektöründe yaşanırken, bunu yüzde 25.2 ile taşımacılık, yüzde 22.3 ile turizm takip etti.

rn

rn Ticari kredilerde tasfiye olunacak kredilerin toplam kredilere oranı ise en yüksek yüzde 4.2 ile toptan/perakende ticaret sektöründe oldu. Bunu yüzde 4 ile inşaat, yüzde 3.3 ile turizm sektörü izledi.

rn

rn Tasfiye olunacak kredilerde son 12 ay içinde en keskin artış ise yüzde 53.3 ile taşımacılık sektöründe görüldü. Toptan/perakende ticaret sektöründe tasfiye olunacak kredilerde artış yüzde 45.5, inşaatta yüzde 40.7 oldu.

rn
Etiketler : Finans - sektörünün - kredileri - arttı -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler
1